روند واکسیناسیون و تازه‌ترین آمار قربانیان کرونا در ایران؛ اسپوتنیکِ داخلی کجا تزریق می‌شود؟

واکسیناسینون کرونا در ایران
واکسیناسینون کرونا در ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با ۵۱۵ قربانی جدید که ویروس کرونا و کندی واکسیناسیون در ایران به جا گذاشت شمار موارد فوتی ناشی از ابتلا به بیماری کووید۱۹ در این کشور به ۱۱۰ هزار و ۶۴ نفر رسید.

آگهی

در حالی که شیوع بیماری کووید۱۹ در ایران کماکان روند بحرانی خود را طی می‌کند تامین واکسن مورد نیاز برای ایمن‌سازی در برابر همه‌گیری کرونا همچنان از دغدغه‌های جدی مردم به شمار می‌رود.

روند کند واکسیناسیون و کمبود واکسن‌هایی که در شرایط کنونی متقاضی بیشتری نسبت به نمونه ایرانی دارند سبب شده تا بسیاری از شهروندان برغم قرار گرفتن در اولویت بندی واکسیناسیون همچنان از دریافت واکسن محروم بمانند و گروهی دیگر نیز با تاخیر‌های طولانی دوز دوم را دریافت کنند.

اسپوتنیک تولید ایران؛ برای توزیع داخلی یا صادرات؟

تازه‌ترین اخبار مرتبط با واکسیناسیون کرونا در ایران به اظهارات ضد و نقیض مسئولان ذیربط در خصوص تولید واکسن روسی اسپوتنیک وی مربوط می‌شود.

در حالی که حدود دو ماه از راه‌اندازی خط تولید آزمایشی واکسن اسپوتنیک وی در ایران می‌گذرد معاون قرارگاه پدافند زیستی ایران از ارسال کلیه محموله‌های واکسن تولید شده در ایران به روسیه خبر داده است.

محمد کریمی نیا با طرح این موضوع در واقع به برون‌سپاری تولید واکسن از سوی روسیه اشاره کرده و یادآور شده که واکسن اسپوتنیک تولید شده در ایران قرار نیست در این کشور توزیع شود.

این در حالیست که کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در ایران در سخنانی مغایر با موضوع مطرح شده توسط معاون قرارگاه پدافند زیستی ایران، این ادعا را دروغ توصیف و تاکید کرده که طرف روسی هنوز برای محصول تولید شده در ایران جهت تولید انبوه مجوز صادر نکرده و اساسا هیچ مجوزی از سوی سازمان غذا و دارو برای صادرات واکسن صادر نشده است.

میثم کریمی، مدیر روابط عمومی شرکت داروسازی اکتوورکو نیز در گفتگو با ایرنا از تولید کننده ماهانه ۹۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی و دو میلیون و ۲۰۰هزار دوز واکسن اسپوتنیک لایت در ایران خبر داده و تاکید کرده «واکسن اسپوتنیک تولید شده در کشور فقط برای مصرف و بازار داخلی است.»

مدارس و دانشگاه‌ها در صورت بهبود روند واکسیناسیون بازگشایی می‌شوند

دولتمردان ایران پس از ممنوعیت ورود واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی و با توجه به افزایش بی سابقه شمار قربانیان کرونا در این کشور چندی پیش اعلام کردند برای تامین واکسن‌های فایزر و مدرنا دیگر محدودیت و ممنوعیتی وجود ندارد اما با توجه به همه‌گیری پرشتاب ویروس دلتا، کشورهای تولید و توزیع کننده واکسن در حال حاضر اولویت را به شهروندان خود داده‌اند.

از سوی دیگر بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز شنبه با توجه به نزدیک بودن شروع سال تحصیلی جدید بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها را منوط به روند واکسیناسیون در ایران اعلام کرد.

بر اساس آنچه مقامات دولتی در ایران اعلام کرده‌اند تاکنون ۱۹ میلیون و ۲۹۷ هزار و ۵۸۲ نفر دوز نخست واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و ۴۰۷ هزار و ۳۱۱ نفر نیز برای بار دوم واکسینه شده‌اند.

مجموع واکسن‌های تزریق شده به جمعیت ۸۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفری ایران تاکنون به گفته مسئولان وزارت بهداشت ۲۸ میلیون و ۷۰۴ هزار و ۸۹۳ دوز اعلام شده است.

۵۱۵ قربانی کرونا ظرف بیست و چهار ساعت

این آشفتگی در اظهارنظرهای مقامات مسئول در زمینه بهداشت و سلامت شهروندان با عبور شمار تلفات ناشی از ابتلا به کرونا در ایران از مرز ۱۱۰ هزار نفر همراه شده است.

بر اساس تازه‌ترین آمار که وزارت بهداشت ایران در اختیار رسانه‌ها قرار داده ظرف بیست و چهار ساعت گذشته ۵۱۵ شهروند دیگر ایرانی بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.

به موجب این گزارش طی مدت زمانی یاد شده ۲۰ هزار و ۴۰۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۴۷۹ نفر از آنها بستری شدند.

بدین ترتیب مجموع بیماران کووید۱۹ در ایران تا روز شنبه سیزدهم شهرویور ماه ۱۴۰۰ به ۵ میلیون و ۱۰۳ هزار و ۵۳۷ نفر افزایش یافت.

همچنین با ۵۱۵ قربانی جدید که ویروس کرونا و کندی واکسیناسیون در ایران به جا گذاشت شمار موارد فوتی ناشی از ابتلا به بیماری کووید۱۹ در این کشور به ۱۱۰ هزار و ۶۴ نفر رسید.

گفته می‌شود در حال حاضر ۳۰۶ شهر ایران همچنان در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهر در وضعیت نارنجی و ۳۲ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

دو دوز واکسن برای شرکت در مراسم اربعین

با توجه به نزدیک بودن مراسم اربعین گفته می‌شود که تنها افرادی که دو دوز واکسن را دریافت کرده باشند امکان عزیمت به عراق جهت شرکت در این مراسم را خواهند داشت.

آگهی

این در حالیست که مقامات ایرانی روز شنبه اعلام کردند که هرگونه اعزام زائر برای مراسم اربعین به موافقت دولت عراق بستگی دارد.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران روز شنبه در نشست ستاد ملی مقابله با کرونا طی سخنانی در این خصوص تصریح کرد: «در صورت موافقت کشور میزبان، کسانی می‌توانند به زیارت اربعین مشرف شوند که با تایید وزارت بهداشت و درمان هر دو دوز واکسن کرونا را زده باشند.»

گفتنی است که گردهم‌آیی شیعیان در کربلا به مناسبت ایام اربعین از بزرگترین اجتماعات مذهبی در جهان قلمداد می‌شود و با توجه وضعیت همه‌گیری گونه‌های جهش‌یافته ویروس کرونا در منطقه برگزاری این مراسم به شکل معمول می‌تواند زمینه‌ساز گسترش بیشتر بیماری کووید۱۹ در ایران شود.

رئیس جمهوری ایران همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در جلسه ستاد مقابله با کرونا روند واکسیناسیون را امیدبخش خواند و گفت عوارض کم‌تر واکسن داخلی در مقایسه با انواع وارداتی می‌تواند برای مردم اطمینان خاطر و آرامش به همراه داشته باشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیروزآبادی، رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح ایران بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

سازمان جهانی بهداشت سویه جدید ویروس کرونا به نام «مو» را تحت نظارت گرفت

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر وضع تحریم‌های جدید علیه ایران به توافق رسیدند