بایدن به زلنسکی: آمریکا متحد بهتری برای اوکراین خواهد بود

دیدار زلسنکی با بایدن
دیدار زلسنکی با بایدن   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

بایدن پیش از این نشست اعلام کرده بود که کشورش حدود ۶۰ میلیون دلار کمک تازه نظامی به اوکراین اختصاص داده است.

جو بایدن چهارشنبه شب در جریان دیدار با ولودیمیر زلنسکی در کاخ سفید به وی قول داد که ایالات متحده از این پس متحد بهتر و قابل اعتماد‌تری برای اوکراین باشد.

رئیس جمهوری اوکراین که مدت‌ها انتظار ملاقات با بایدن در اتاق بیضی‌شکل کاخ سفید را می‌کشید در جریان گفتگو با همتای آمریکایی خود تضمین‌هایی تازه در خصوص حمایت واشنگتن از کشورهای اروپای شرقی دریافت کرد.

بایدن در این دیدار همچنین بار دیگر نسبت به آنچه وی تحرکات نظامی و تجاوز روسیه در منطقه خواند ابراز نگرانی کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در بخشی از گفتگوهای خود با زلنسکی تاکید کرد: «آمریکا همچنان قاطعانه از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین در برابر تجاوزات روسیه دفاع می‌کند و حامی و پشتیبان تمایلات و آرمان‌های اروپا - آتلانتیکی این کشور است.»

رهبر اوکراین که رد پای وی و دولتش در نخستین استیضاح دونالد ترامپ به میان کشیده شد از مدت‌ها پیش انتظار دیدار با بایدن را می‌کشید تا از این طریق بتواند از جلب حمایت بیشتر کاخ سفید نسبت به بلندپروازی‌های نظامی دولتش مطمئن شود.

وی علاوه بر تلاش برای دریافت یک کمک نظامی گسترده خواهان حمایت واشنگن از نامزدی کشورش برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو است.

دیدار بایدن با زلنسکی برای روز دوشنبه برنامه ریزی شده بود اما به دلیل آنکه رئیس جمهوری ایالات متحده و تیم امنیت ملی کاخ سفید درگیر خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان بودند این ملاقات با دو روز تاخیر سرانجام شامگاه چهارشنبه انجام شد.

آخرین گروه از نظامیان آمریکایی روز دوشنبه پس از بیست سال اشغال افغانستان این کشور را ترک کردند؛ این در حالیست که شمار زیادی از شهروندان افغان که با ارتش آمریکا و متحدان ایالات متحده در ناتو همکاری کرده بودند و از حکومت طالبان بیم و هراس دارند موفق به خروج از خاک کشورشان نشدند.

خروج ارتش آمریکا از افغانستان و تنها گذاشتن شرکای افغان خود در سرزمینی که به تصرف طالبان درآمده انتقاد‌هایی را متوجه واشنگتن کرده است.

آنچه در افغانستان رقم خورد سبب شد تا اعتبار ایالات متحده به عنوان یک شریک بین المللی قابل اعتماد نزد بسیاری از منتقدان کاخ سفید زیر سوال برود؛ حال آنکه جو بایدن در بدو ریاست بر کاخ سفید در پی تقویت آن بود.

ولودیمیر زلنسکی در دیدار با بایدن ضمن اذعان به اینکه از شرایط سخت کنونی آگاهی دارد از بایدن برای اختصاص وقت جهت ملاقات با وی در چنین شرایطی سپاسگزاری کرد.

گفتنی است که بایدن پیش از این نشست اعلام کرده بود که کشورش حدود ۶۰ میلیون دلار کمک تازه نظامی به اوکراین اختصاص داده است.

دولت بایدن همچنین با ارسال نامه‌ای برای کنگره اعلام کرد که بسته کمک به اوکراین به دلیل آنچه «حملات خمپاره‌ای، نقض آتش‌بس افزایش شدید فعالیت‌های نظامی و دیگر تحریکات روسیه» در مرز این کشور خوانده شده ضروری و لازم است.

به گفته تحلیل‌گران انتظار می‌رود که زلنسکی در گفتگوهای خصوصی با بایدن تصمیم واشنگتن برای مسدود نکردن پروژه خط لوله نورد استریم۲ را نیز با رئیس جمهوری ایالات متحده در میان گذاشته باشد.

خط لوله نورد استریم۲ بنا است که که گاز طبیعی روسیه را با دور زدن اوکراین به طور مستقیم به اروپا منتقل کند.

اوکراین، لهستان و نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات کنگره به شدت با توسعه این خط لوله مخالف هستند؛ زلنسکی این پروژه را به عنوان یک سلاح ژئوپلیتیک قوی برای روسیه توصیف کرده است.

زلنسکی، مجری و بازیگر تلویزیونی سرشناس اوکراینی سال ۲۰۱۹ با پیروزی در انتخابت ریاست جمهوری رسما ورود به عرصه سیاست را برای نخستین بار تجربه کرد و از همان بدو زمامداری خواهان حمایت ایالات متحده از کشورش شد.

وی اما تقریبا بلافاصله به دلیل در پیش بودن رقابت‌های انتخاباتی در ایالات متحده تحت فشار فرستادگان ترامپ و سپس خود او قرار گرفت.

ترامپ در تماس تلفنی مشهوری که تاریخ آن ژوئیه سال ۲۰۱۹ عنوان شده از زلسنکی خواست تا با تحقیق در باره هانتر، پسر بایدن که در هیئت مدیره یک شرکت انرژی اوکراینی عضویت داشت به رئیس جمهوری آمریکا در رقابت با جدی‌ترین رقیبش بایدن «لطف کند.»

ادعاهایی مبنی بر عدم حمایت ترامپ از کمک های نظامی به اوکراین در حین درخواست کمک از این کشور برای پیروزی بر بایدن و انتخاب مجدد، اساس اولین پرونده استیضاح علیه وی را تشکیل داد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط