ده‌ها مهاجر در راه رسیدن به جزایر قناری اسپانیا ناپدید شدند

عملیات نجات پناهجویان در آب‌های ساحلی مجمع‌الجزایر قناری
عملیات نجات پناهجویان در آب‌های ساحلی مجمع‌الجزایر قناری Copyright Andres Gutierrez/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Andres Gutierrez/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های اسپانیا اعلام کردند حدود ۳۰ مهاجر از قاره آفریقا بامداد سه‌شنبه و در راه رسیدن به جزایر قناری در اقیانوس اطلس ناپدید شده اند.

آگهی

مقام‌های اسپانیا اعلام کردند که بامداد سه‌شنبه حدود ۳۰ مهاجر آفریقایی در راه رسیدن به جزایر قناری در اقیانوس اطلس ناپدید شده اند.

به گفته دولت اسپانیا در جریان عملیات نجات این مهاجران که همگی از کشورهای زیرصحرایی قاره آفریقا بودند، ۳۲ نفر زنده ماندند. یکی از مسافران قایق هم پیش از رسیدن ماموران گارد ساحلی جان خود را از دست داده بود.

مجمع‌ الجزایر قناری در شمال‌غربی مراکش تنها سرزمین تحت حاکمیت اسپانیا در قاره آفریقا به شمار می‌رود. این منطقه در دو سال اخیر و همزمان با افزایش گشت‌های دریایی در آب‌های لیبی و جنوب ایتالیا در دریای مدیترانه، یکی از گذرگاه‌های مهم رسیدن پناهجویان به اروپا شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه سازمان مردم نهاد کامیناندو فرونتراس (Caminando Fronteras) اعلام کرد بامداد سه‌شنبه درخواست کمک از دو قایق را دریافت کرده که هر دو ناپدید شدند. یکی از قایق‌ها حامل ۴۲ سرنشین بوده و دیگری ۵۹ مسافر داشته است.

شیما کوریچ، سخنگوی کامیناندو فرونتراس می‌گوید معلوم نیست گارد ساحلی اسپانیا کدام یک از این دو قایق بادی را نجات داده است. هر دو قایق همزمان از منطقه معروف به تن‌تن در شمال مراکش به سوی جزایر قناری حرکت کرده‌اند.

هفته گذشته و در حادثه‌ای مشابه حدود ده پناهجو در نزدیکی ساحل جزیره لانسورته قناری ناپدید شدند. ساعاتی بعد جسد سه زن مهاجر در آب‌های ساحلی منطقه کشف شد.

روز ۱۹ اوت هم یک قایق بادی با یک مهاجر زنده و دو جسد به کناره جنوبی مجمع‌ الجزایر قناری رسیدند. پناهجوی زنده گفت که این سه نفر تنها بازمانده‌های قایقی با ۴۰ سرنشین بوده‌اند.

در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۳هزار پناهجو خود را به جزایر قناری رساندند. انتظار می‌رود این شمار امسال به شدت افزایش یابد. از اول ژانویه تا ۱۵ اوت سال جاری میلادی ، ۸ هزار و ۲۲۲ نفر خود را از شمال آفریقا به این مجمع‌ الجزایر رسانده‌اند. رقمی که در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال قبل، ۱۰۰درصد افزایش را نشان می‌دهد.

سامان جهانی مهاجرت برآورد می‌کند که در ۸ ماه نخست امسال ۴۲۸ نفر در مسیر رسیدن به جزایر قناری در اقیانوس اطلس جان خود را از دست دادند. همزمان سازمان مردم نهاد کامیناندو فرونتراس می‌گوید در ۶ ماه نخست امسال ۱۹۲۲ پناهجو در این مسیر ناپدید شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک یک اسپانیایی به مهاجرانی که با تهدید اسلحه مجبور به ترک قایق در میان امواج دریا شده بودند

مهاجران غیرقانونی رکورد هفده ساله ورود به جزایر قناری اسپانیا را شکستند

آتش‌سوزی در جزایر قناری؛ ۴ هزار نفر دیگر مجبور به ترک خانه‌های خود شدند