Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کلاهبرداری دوج‌کوین در ترکیه باعث ضرر ۱۰۰ میلیون یورویی سرمایه‌گذاران شد

canva.com
canva.com Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«تورگوت وی» به همراه ۱۱ همکارش، حدود ۳۵۰ میلیون دوج‌کوین که ۱۱۹ میلیون دلار ارزش داشته را از ۱۵۰۰ نفر جمع‌آوری کرده و سپس ناپدید شده باشند.

آگهی

یک کلاهبردار در ترکیه با دادن وعدۀ پرداخت سود بالا از مسیر استراج رمزارز دوج‌کوین، توانست مبلغ ۱۱۹ میلیون دلار (۱۰۰ میلیون یورو) از سرمایه‌گذاران سرقت کند.

بنا بر اعلام رسانه‌های ترکیه، پلیس توانسته است عامل این کلاهبرداری آنلاین با نام مستعار «تورگوت وی» (Turgut V) را شناسایی کند.

این باور وجود دارد که «تورگوت وی» به همراه ۱۱ همکارش، حدود ۳۵۰ میلیون دوج‌کوین که ۱۱۹ میلیون دلار ارزش داشته را از ۱۵۰۰ نفر جمع‌آوری کرده و سپس ناپدید شده باشند.

بنا بر گزارش شبکه تلویزیونی NTV ترکیه، عامل کلاهبرداری یا همان «تورگوت وی» توانسته بود با این ۱۵۰۰ سرمایه‌گذار از مسیر زوم تماس بگیرد و سپس با آنها جلساتی حضوری در مکان‌های لوکس ترکیه بگذارد و درنهایت آنها را با وعده بازپرداخت سودی قابل توجه، برای خرید دوج‌کوین و سرمایه‌گذاری در فناوری استخراج آن متقاعد کند.

او به سرمایه‌گذاران وعده داده بود که ظرف ۴۰ روز به سود صد در صد دست یابند.

به گفته یکی از قربانیان این کلاهبرداری، سیستمی که او معرفی کرده بود برای سه ماه به خوبی کار کرده و سرمایه‌گذاران اولیه نیز در این مدت سودی را که وعده داده شده، دریافت کرده‌اند. اما پس از آنکه کلاهبرداران توانسته بودند در چهارمین ماه ۳۵۰ میلیون دوج‌کوین به دست بیاورند، به ناگهان همه وجوه ناپدید می‌شوند.

به قربانیان گفته شده بود که با دوج‌کوین‌هایی که آنها فرستاده‌اند، تجهیزات جدیدی برای استراج این رمزارز خریداری شده است.

پلیس ترکیه می‌گوید تحقیقات برای یافتن «تورگوت وی» و یازده همکارش از سوی دادستانی عمومی «کوچک‌چکمجه» در حومه استانبول در جریان است.

مقامات ترکیه همچنین حکم ممنوعیت خروج «تورگوت وی» و دوستش «گیزم ن» از ترکیه را صادر کرده‌اند.

رونق بازار رمز ارزها در ترکیه

دوج‌کوین در حال حاضر هفتمین ارز رمزنگاری شده بزرگ در جهان است.

از سال گذشته میلادی یعنی از زمان سقوط ارزش لیر و افزایش نرخ تورم در ترکیه، معاملات ارزهای دیجیتالی در این کشور رونق گرفته است.

داده‌های موسسه آمریکایی Chainalysis حاکی از آن است که از ابتدای ماه فوریه تا ۲۴ مارس سال جاری میلادی، حجم معاملات رمز ارزها در ترکیه به ۲۱۸ میلیارد لیر (۲۲ میلیارد یورو) رسیده است.

گزارش‌ها همچنین حاکی است که به موازات رشد این بازار، بر میزان کلاهبرداری‌ها در این بخش نیز افزوده شده است.

پیش از این در ماه آوریل نیز یک صرافی ارزهای دیجیتالی به نام «Thodex» به طور ناگهانی به فعالیت خود پایان داد و فاروک فتیح اوزر، بنیانگذار و مدیر اجرایی آن که متهم به سرقت صدها میلیون دلار است، از کشور فرار کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با وجود درخواست غرامت ۲۵۸ میلیارد دلاری، ایلان ماسک همچنان به حمایت از دوج کوین ادامه می‌دهد

دادگاه بریتانیا: پرونده مدعی اختراع «بیت کوین» به دلیل شهادت دروغ به دادستانی سلطنتی فرستاده می‌شود

رویای یک‌شبه ثروتمند شدن؛ ایرانی‌ها به امید پول‌دار شدن «همستر کامبت» بازی می‌کنند