Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بایدن: قلبمان شکسته است اما تغییری در برنامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در کار نیست

جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس جمهوری آمریکا می‌گوید با وجود کشته شدن نظامیان این کشور در جریان حمله تروریستی فرودگاه کابل، واشنگتن قصد ندارد تغییری در برنامه خروج نیروهای خود از افغانستان ایجاد کند.

آگهی

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید انفجارهای فرودگاه کابل تغییری در برنامه‌های واشنگتن ایجاد نخواهد کرد و خروج نیروهای این کشور از افغانستان مطابق برنامه قبلی پیش می‌رود.

آقای بایدن ساعاتی پس از انفجارهای خونین در نزدیکی فرودگاه کابل که به کشته شدن دست‌کم ۷۰ افغان و همچنین ۱۳ نظامی آمریکایی انجامید، در سخنانی تاکید کرد، داعش را مسئول انجام حملات می‌داند و در زمان مناسب به این حملات پاسخ خواهد داد. بایدن با اشاره به اینکه، واشنگتن نه می‌بخشد و نه فراموش می‌کند، افزود: «ما خشمگین و دلشکسته هستیم. قلب تمام آمریکایی‌ها برای همه خانواده‌های افغانی که جان خود را در این حملات از دست داده‌اند به درد آمده است.»

رئيس جمهوری آمریکا همچنین با اشاره به اینکه تروریست‌ها نمی‌توانند واشنگتن را از تصمیم خود منصرف کنند تاکید کرد برنامه خروج نیروهای آمریکایی طبق زمان‌بندی از پیش تعیین شده ادامه خواهد یافت. پیشتر آقای بایدن اعلام کرده بود که تمام نیروهای آمریکایی پیش از ۳۱ اوت از افغانستان خارج می‌شوند.

این در حالیست که تصمیم رئيس جمهوری آمریکا انتقادات بسیاری را چه در آمریکا و چه از طرف رهبران کشورهای مختلف جهان به همراه داشته است.

آقای بایدن همچنین گمانه‌ها در خصوص نقش داشتن طالبان در این حمله را رد کرد و افزود: «هیچ نشانه‌ای از همدستی میان طالبان و گروه داعش در دست نیست.» ساعاتی پس از این انفجار شاخه خراسان گروه داعش، مسئولیت این حملات انتحاری را پذیرفت. گروه طالبان هم با محکوم کردن این حملات مدعی است اجازه نمی‌دهد داعش و دیگر گروه‌های تروریستی افغانستان را ناامن کنند.

انفجار روز پنجشنبه در حالی رخ داد که پیشتر مقام‌های آمریکایی هشدار داده بودند، آمریکایی‌ها به فرودگاه کابل نزدیک نشوند و شواهدی مبنی بر انجام یک حمله تروریستی به دست آمده است.

پس از انفجار کابل، انتقادات به ویژه از سوی جمهوری‌خواهان نسبت به راهبرد کاخ سفید در قبال افغانستان بالا گرفته است و حتی برخی از سناتورها خواهان کناره‌گیری جو بایدن و دیگر مقام‌های ارشد کشور از سمت‌های دولتی خود شده‌اند. سناتور مارشا بلکبرن در حساب توییتری خود با اشاره به این موضوع اعلام کرد، اگر جو بایدن، کامالا هریس، آنتونی بلینکن و ژنرال مایک میلی از سمت‌های خود استعفا ندهند، با خطر استیضاح و برکناری رو به رو خواهند بود.

با این حال جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید ساعاتی پس از انجام این حمله به خبرنگاران آمریکایی اعلام کرد که تغییری در برنامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به وجود نیامده است. آنتونی بلینکن هم در چندین توییت از اتفاقات رخ داده در فرودگاه کابل ابراز تاسف کرد.

آقای بلینکن همچنین تاکید کرد کسانی که در این حملات تروریستی کشته شده‌اند، قهرمانانی هستند که جان خود را برای نجات غیرنظامیان فدا کرده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در ادامه این رشته توییت خود به خروج موفقت آمیز بیس از ۱۰۰ هزار نفر از کابل اشاره کرده و با تمام خانواده‌های افغان‌ها و آمریکایی‌ که عزیزان خود را در این حملات تروریستی از دست دادند، ابراز همدردی کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان: تا زمانی که سربازان آمریکایی در افغانستان حضور دارند، دولتی تشکیل نمی‌شود

فرمانده پیشین سنتکام: ایران همچنان مهمترین تهدید برای صلح در منطقه است

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی