Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ثبت ۵۸۳ فوتی کرونا؛ آمار فوت بعد از واکسیناسیون در ایران بیشتر از کشورهای دیگر است

کرونا و شمار بالای جان باختن ایرانی ها
کرونا و شمار بالای جان باختن ایرانی ها Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت بهداشت ایران امروز چهارشنبه ۱۸ اوت (۲۷ مرداد) از جان باختن ۵۸۳ فرد مبتلا به کووید-۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد تا مجموع جان باختگان ناشی از این بیماری در ایران به ۹۹ هزار و ۶۹۱ نفر برسد.

آگهی

وزارت بهداشت ایران امروز چهارشنبه ۲۷ مرداد از جان باختن ۵۸۳ فرد مبتلا به کووید-۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد، آماری که نشان می‌دهد مجموع جان‌باختگان ناشی از این بیماری در ایران به ۹۹ هزار و ۶۹۱ نفر رسیده است.

از سوی دیگر مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات ایران در گزارشی تحلیلی میزان بستری‌ها و فوتی‌های کرونا پس از تزریق واکسن را به وزارت بهداشت ارائه کرد و گفت برخی شاخص‌ها نسبت به آمارهای اعلام شده از سوی برخی از کشورها به مراتب بالاتر است.

ایران در ۱۵ اوت با ثبت فوت ۶۲۰ نفر بر اثر ابتلا به کرونا، رکورد بالاترین رقم فوتی های ناشی از این بیماری را در کشور شکسته بود.

اعلام این تعداد از افراد جان باخته بر اثر ابتلا به کرونا در ایران در حالی است که بسیاری از کشورهای جهان با واکسیناسیون گسترده توانسته‌اند از شمار فوتی‌های ناشی از کرونا بکاهند.

وزارت بهداشت ایران اعلام کرده است تاکنون ۱۶ میلیون و ۴۹ هزار و ۴۵ نفر دُز نخست واکسن کرونا و ۵ میلیون و ۶۳ هزار و ۵۱۹ نفر نیز دُز دوم این واکسن را تزریق کرده‌اند.

این در حالی است که گمرک ایران اعلام کرد تاکنون ۲۴.۵ میلیون دُز واکسن کرونا وارد ایران شده است.

طبق این آمار بیشترین واکسن وارداتی سینوفارم چین است که تاکنون ۱۷ میلیون و ۹۱۰ هزار دُز در ۲۰ محموله وارد ایران شده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، میزان تلفات ناشی از موج پنجم کرونا در ایران بیشتر از موج‌های گذشته بوده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

وزارت بهداشت ایران همچنین اعلام کرده است که در شبانه‌روز گذشته ۳۹ هزار و ۱۷۴ بیمار جدید مبتلا به کرونا در این کشور شناسایی شده‌اند. به این ترتیب تعداد کل موارد رسمی ابتلا به بیماری کووید-۱۹ از ابتدا تاکنون به ۴ میلیون و ۵۵۶ هزار و ۴۱۷ نفر رسیده است.

افزایش شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در ایران در حالی گزارش می‌شود که مراسم عزاداری محرم در این کشور در حال برگزاری است.

در حال حاضر ۳۵۹ شهر ایران در وضعیت قرمز و ۵۹ شهر دیگر در وضعیت نارنجی قرار دارند و تنها در ۳۰ شهر این کشور وضعیت زرد اعلام شده است.

حریرچی: روزانه ۲۲۰ هزار نفر به کرونا مبتلا می‌شوند

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران گفت تخمین زده می‌شود تا حدود ۲۲۰ هزار نفر از مردم روزانه به کرونا مبتلا می‌شوند. وی این تخمین را با توجه به افرادی مطرح کرد که تست کرونا نمی‌دهند. در حالیکه طبق آمار رسمی در این روزها به طور میانگین حدود ۴۰ هزار ابتلای جدید به کرونا گزارش می‌شود.

وی تاکید کرد که در حال حاضر روند ابتلا و بستری‌ها در ۱۴ استان ثبات پیدا کرده است و مقداری رو به کاهش است. وی با این حال گفت که شمار فوتی‌ها تا سه هفته آینده صعودی خواهد بود.

با این حال سعید نمکی، وزیر بهداشت در جلسه ستاد استانی کرونا گفت که ویروس کرونا در آینده جهش‌های متعدد خواهد داشت و احتمالا ویروس‌های آینده واکسن را هم زیر سوال خواهد برد.

آگهی

نتایج مطالعه‌ای درباره افراد کامل واکسینه شده منتشر شد

علی شریفی زارچی، سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات در گزارشی تجمیعی و تحلیلی میزان بستری‌ها و فوتی‌های کرونا در ایران را پس از تزریق واکسن به وزارت بهداشت ارائه کرد و گفت برخی شاخص‌ها نسبت به آمارهای اعلام شده از سوی برخی از کشورهای به مراتب بالاتر است.

طبق این گزارش از ۲ میلیون و ۷۴۹ هزار و ۳۵۶ نفر جمعیت واکسینه شده، ۱۶ هزار و ۷۸۴ نفر دو هفته پس از دریافت دُز دوم واکسن بستری شده‌اند و نسبت افراد بستری شده با تزریق دو دُز واکسن به کل افراد واکسینه شده ۰.۰۰۶۱ درصد بوده است. در واقع از هر صد نفر که به‌طور کامل واکسینه شده‌اند ۰.۶ درصد بستری شده‌اند.

این گزارش تاکید می‌کند که این شاخص نسبت به آمارهای اعلام شده از سوی برخی کشورها به مراتب بالاتر به نظر می‌رسد.

در این گزارش همچنین اشاره شده است که از بین دریافت کننده نوبت دوم واکسن که بستری شده‌اند تعداد ۲۴۹۰ نفر فوت کرده‌اند که از بین آن‌ها نتیجه تست ۱۴۱۱ نفر مثبت، ۶۸۲ نفر منفی و ۳۹۷ نفر نامشخص بود.

آگهی

طبق این گزارش ۲۰۷۲ نفر که تاریخ شروع بستری آن‌ها حداقل دو هفته پس از دریافت نوبت دوم واکسن بوده، فوت شده‌اند.

این گزارش باز تاکید می‌کند که طبق مطالعات بین‌المللی ادعا می‌شود احتمال تشدید بیماری و مرگ افراد دو هفته پس از دریافت نوبت دوم واکسن بسیار ناچیز است.

بر اساس این گزارش با در نظر گرفتن جمعیت دو میلیون و ۷۴۹ هزار و ۳۵۶ نفر که که تا آن زمان حداقل دو هفته از دریافت نوبت دوم آنها گذشته است، نرخ فوت افرادی که بیش از دو هفته از نوبت دوم واکسن آنها گذشته است ۷۵۳ نفر در هر یک میلیون نفر بوده است. شاخص اعلام شده در برخی کشورها کمتر از ۱۰ نفر در هر یک میلیون نفر جمعیت است.

این گزارش تاکید می‌کند که امکان تحلیل بر اساس واکسن تزریق شده نیز وجود دارد.

آگهی

این گزارش در بخش پایانی خود به مدت زمان سپری شده از تزریق نوبت‌های مختلف هر برند اشاره می‌کند که متفاوت بوده است.

به نظر می‌رسد اشاره این گزارش به واکسن آسترازنکا باشد که می‌تواند فاصله تزریق بین دو دُز آن تا سه ماه نیز باشد اما سایر واکسن‌هایی که در ایران تزریق می‌شوند فاصله یک ماهه را معمولا رعایت می‌کنند.

طبق این گزارش «این شاخص‌ها در حال تغییر و تحول هستند. مثلا تقدم و تاخر ورود ویروس دلتا به کشورها و میزان کارایی هر نوع واکسن در برابر آن می‌تواند بر نتایج اثرگذار باشد.»

در نکات انتهایی این گزارش تاکید شده است «خیز پنجم با موج مبتلایان کرونای دلتا در مقطع زمانی اتفاق افتاد که از نوبت اول یا دوم بعضی برندها چند هفته می گذرد در حالی که بعضی برندهای دیگر همچنان در حال تزریق هستند.»

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه‌گیری کرونا در ایران؛ محدودیت سفر به خراسان و حضور هیات وزارت بهداشت در مشهد

چند نفر از مردم اتحادیه اروپا در خطر فقر و محرومیت اجتماعی قرار دارند؟

رقابت بلغارها و آلمانی‌ها در قعر؛ مردم کدام کشورهای اروپایی رضایت بیشتری از زندگی دارند؟