پروازهای نظامی فرودگاه کابل یک روز پس از آشفتگی تاریخی از سر گرفته شد

پناهجویان افغان در بخش بار یک هواپیمای نظامی
پناهجویان افغان در بخش بار یک هواپیمای نظامی   -  Copyright  Capt. Chris Herbert/AP
نگارش از یورونیوز

دوشنبه و یک روز پس از تسلیم پایتخت در برابر طالبان، انتشار تصاویر هزاران شهروند مستاصل افغان که برای فرار از کشورشان به فرودگاه کابل هجوم برده بودند، افکار عمومی را در سطح جهانی جریحه دار کرد.

پروازهای نظامی از فرودگاه بین‌المللی کابل برای خارج کردن دیپلمات‌ها، اتباع دیگر کشورها همچنین شهروندان افغانی که برای کشورهای دیگر کار می‌کردند، بامداد سه‌شنبه از سر گرفته شد.

با وجود حضور گسترده نظامیان ایالات متحده در فرودگاه بین‌المللی کابل، روز سه‌شنبه هم گزارش‌هایی از تیراندازی هوایی برای متفرق کردن شهروندانی که برای خروج از افغانستان به این محل رفته بودند، منتشر شده است.

AP/AP
پناهجویان افغان در باند فرودگاه بین‌المللی کابل به دنبال یک هواپیمای نظامی آمریکایی می‌دوندAP/AP

سفارت‌های ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان هم‌اکنون در فرودگاه بین‌المللی کابل و البته با شمار کمتری از کارکنان دیپلماتیک، به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

این در حالی است که سفارت‌خانه‌های ایران، روسیه، چین و پاکستان در کابل فعال هستند.

Shekib Rahmani/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
پناهجویان افغان به امید خروج از کابل در آستانه باند پرواز فرودگاه بین‌المللی کابلShekib Rahmani/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

دوشنبه، یک روز پس از تسلیم پایتخت در برابر طالبان، انتشار تصاویر هزاران شهروند مستاصل افغان که برای فرار از کشورشان به فرودگاه کابل هجوم برده بودند، افکار عمومی را در سطح جهانی جریحه‌دار کرد.

AP/AP
هواپیمای نظامی آمریکایی روی باند فرودگاه بین‌المللی کابلAP/AP

ویدیوهای آویزان شدن ده‌ها نفر به یک هواپیمای نظامی در حال حرکت در باند فرودگاه و پس از آن، سقوط چند نفری که اقبال زنده ماندن در زمان بسته شدن چرخ‌ها را نداشتند و سقوط کردند، واکنش‌های گسترده‌ای را در میان رسانه‌ها و همچنین میلیون‌ها بیننده این تصاویر «آخرالزمانی» برانگیخت.

مطالب مرتبط