خروج اشرف غنی از افغانستان؛ طالبان وارد ارگ ریاست جمهوری شدند

نیروهای طالبان
نیروهای طالبان Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروهای طالبان پس از آنکه در ۱۰ روز اخیر حملات خود را در مرکز ولایت‌های افغانستان تشدید کردند هم اکنون وارد شهر کابل شده‌اند. با خروج اشرف غنی از افغانستان، عبدالله عبدالله، حامد کرزی و گلبدین حکمتیار شورای هماهنگی تشکیل دادند. در این مطلب آخرین تحولات و اخبار افغانستان را پیگیری کنید.

آگهی

نیروهای طالبان پس از آنکه در ۱۰ روز اخیر حملات خود را در مرکز ولایت‌های افغانستان تشدید کردند هم اکنون وارد شهر کابل شده‌اند. با خروج اشرف غنی از افغانستان، عبدالله عبدالله، حامد کرزی و گلبدین حکمتیار شورای هماهنگی تشکیل دادند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به تاجیکستان رفته است. عبدالله عبدالله نیز خروج غنی را تایید کرد.

طالبان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد با توجه به اینکه نیروهای امنیتی بخش‌هایی از شهر کابل را ترک کرده‌اند برای جلوگیری از هرج و مرج وارد شهر می‌شوند. برخی از نیروهای طالبان به ارگ ریاست جمهوری افغانستان وارد شده اند.

نیروهای طالبان از حدود ۱۰ روز پیش حملات خود را به مراکز ولایت‌های افغانستان شدت بخشیدند و ابتدا با تصرف زرنج مرکز ولایت نیمروز نخستین مرکز ولایت را تصرف کردند و به سرعت اکثر شهرهای مهم را در اختیار گرفتند.

پنتاگون شب گذشته اعلام کرد که گروه جدیدی از سربازان ایالات متحده به منظور تامین امنیت تخلیه هزاران آمریکایی و افغان وارد کابل شده‌اند. وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد که این سربازان به عملیات تخلیه پرسنل دیپلماتیک آمریکا و افغان‌هایی که برای ایالات متحده کار کرده‌اند کمک خواهند کرد.

در این مطلب آخرین تحولات و اخبار افغانستان را پیگیری کنید.

15.08.2021
23:11

آمریکا هزار نظامی دیگر را به کابل اعزام می‌کند

ایالات متحده گفته است که می‌خواهد هزار سرباز دیگر را به افغانستان اعزام کند. به این ترتیب نیروهای آمریکایی در این کشور به ۶ هزار نفر افزایش می‌یابد.
یک مقام وزارت دفاع آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است این هزار نیروی لشکر ۸۲ هوابرد ارتش آمریکا به جای اینکه به عنوان نیروی آماده‌باش به پایگاه کویت بروند، مستقیما به کابل پرواز خواهند کرد.
هلیکوپترها امروز پرسنل سفارت آمریکا را تخلیه کردند، این در حالی است که شماری دیگر از کشورهای غربی مشغول خارج کردن کارکنان سفارتخانه‌های خود در کابل هستند.
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفته است تصرف افغانستان توسط طالبان «سریعتر از آنچه پیش‌بینی می‌کردیم اتفاق افتاده است».
15.08.2021
22:42

پخش تصاویر مستقیم از جنگجویان طالبان در داخل ارگ ریاست‌جمهوری کابل

شماری از نیروهای طالبان که وارد ارگ ریاست‌جمهوری شده بودند، در تصاویری تلویزیونی که به طور مستقیم از شبکه الجزیره پخش می‌شد اعلام پیروزی کردند.
در این تصاویر نیروهای طالبان دیده می شوند که شماری از آن‌ها اسلحه‌ها را روی میز ارگ ریاست‌جمهوری گذاشته و پرچم افغانستان نیز تا شده در داخل قفسه پشت سر آن‌ها به چشم می‌خورد.
15.08.2021
22:17

ملا برادر «پیروزی» طالبان را تبریک گفت

ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان و رئیس دفتر این گروه در قطر، با انتشار ویدئویی «پیروزی» طالبان در افغانستان را تبریک گفته است.
آقای برادر با بیان این که هیچ‌گاه انتظار نداشته و تصور نمی‌کرده که طالبان به «این زودی و به چنین شیوه‌ای» افغانستان را تحت کنترل درآورد، گفته این دستاورد «کمکی از جانب خداوند» بوده است.
وی افزوده است طالبان اکنون برای «امنیت و زندگی آرام» ملت افغانستان تلاش خواهند کرد.
در پیام تصویری منتشره در کنار آقای برادر شماری از مقامات سیاسی طالبان نیز دیده می‌شوند.
15.08.2021
21:14

شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی وضعیت افغانستان تشکیل جلسه اضطراری می‌دهد

در پی تصرف اکثر مناطق استراتژیک افغانستان توسط طالبان و ورود نیروهای این گروه به کابل، شورای امنیت سازمان ملل روز دوشنبه ساعت ۱۰ صبح به وقت نیویورک برای بررسی موضوع تشکیل جلسه خواهد داد.
نشست شورای امنیت به تقاضای دو کشور نروژ و استونی برگزار خواهد شد. قرار است در این جلسه آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، گزارشی از آخرین تحولات افغانستان به کشورهای عضو ارائه دهد.
شورای امنیت از نمایندگان پنج عضو دائم چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا و آمریکا و پنج عضو غیر دائم تشکیل شده است.
15.08.2021
20:33

اشرف غنی: برای جلوگیری از سیلاب خون تصمیم گرفتم از افغانستان خارج شوم

اشرف غنی پس از خروج از افغانستان در پیامی که در حساب فیس‌بوکی خود منتشر کرد، گفت که امروز با یک انتخاب دشوار مواجه شده بود؛ یا باید در مقابل طالبانی که می‌خواستند وارد ارگ ریاست جمهوری شوند قرار می‌گرفت، یا باید کشور را ترک می‌کرد.
وی گفت: «طالبان به صراحت اعلام کرده بودند که برای برکناری من آماده حمله خونین به تمام کابل و مردم شریف کابل هستند. به منظور جلوگیری از سیلاب خون تصمیم گرفتم آنجا را ترک کنم.»
وی اضافه کرد: «طالبان حکم شمشیر و تفنگ را به دست آورده‌اند و اکنون مسئول حفاظت از ناموس، اموال و هموطنان خود هستند.»
وی تاکید کرد: «هیچ وقت در طول تاریخ، قدرت خالی به کسی مشروعیت نداده و نخواهد داد
اشرف غنی همچنین گفت: «اکنون طالبان با یک آزمون جدید تاریخی روبرو هستند؛ یا نام و افتخار افغانستان را حفظ خواهند کرد، یا محل‌ها و ارتباطات دیگر را در اولویت قرار خواهند داد
وی افزود: «لازم است که طالبان به تمام مردم، اقوام و اقشار مختلف از جمله دختران و زنان افغانستان اطمینان دهند که مشروعیت و قلب مردم را به دست خواهند آورد
وی در پایان گفت که خبرهای بیشتر برای آینده باقی می‌ماند و با جمله  «زنده باد افغانستان» پیام خود را به پایان رساند.
15.08.2021
20:19

آلمان تخلیه کارکنان سفارت خود در کابل را آغاز می‌کند

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان اعلام کرد که شامگاه یکشنبه عملیات تخلیه کارکنان سفارت خود در کابل را، که اکنون در فرودگاه کابل حضور دارند، آغاز خواهند کرد.
آقای ماس که در یک کنفرانس مطبوعاتی در برلین سخن می‌گفت اضافه کرد: «برخی از این کارکنان در ساعات دیرهنگام امشب از فرودگاه تخلیه خواهند شد.»
15.08.2021
19:50

طالبان: برای تامین امنیت وارد کابل شدیم


طالبان اعلام کرد که وارد بسیاری از محله‌های کابل شده‌اند. از سوی دیگر سه مقام ارشد افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفتند که شورشیان پس از فرار رئیس دولت از افغانستان کاخ ریاست جمهوری را نیز تصرف کردند.
ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان نیز در توییتی گفت که نیروهای این گروه برای «تامین امنیت» وارد شهر کابل شدند. وی افزود: «پیشروی‌ها به طور عادی ادامه دارد.»
وی همچنین از تصرف چندین ولسوالی ولایت کابل خبر داد. 

 
15.08.2021
19:42

یک مقام ناتو: تمام پروازهای تجاری فرودگاه کابل به حالت تعلیق در آمده است

  یکی از مقامات ناتو گفته است که تمام پروازهای تجاری از فرودگاه کابل به حالت تعلیق درآمده است و در حال حاضر تنها هواپیماهای نظامی اجازه فعالیت دارند. 

دولت‌های خارجی کارکنان سفارت‌های خود را از محل سفارتخانه‌ها خارج کرده‌اند و تلاش می‌کنند همه آن‌ها را در سریعترین زمان از افغانستان خارج کنند. 
بوریس جانسون در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که نیروهای بریتانیا در حال بازگشت هستند. 
 
15.08.2021
19:26

پرواز مشهد-کابل لغو شد

سخنگوی سازمان هواپیمایی ایران به باشگاه خبرنگاران گفت که پرواز مشهد-کابل لغو شد. 
وی افزود که در پی تحولات اخیر در افغانستان پرواز  مشهد- کابل فردا دوشنبه شرکت هواپیمایی ماهان باطل شده و تا اطلاع ثانوی هیچ پروازی به کابل توسط این شرکت وجود ندارد.
 
15.08.2021
18:57

یک مقام طالبان: به زودی تشکیل امارت اسلامی افغانستان را از ارگ کابل اعلام می‌کنیم

یک مقام طالبان به آسوشیتدپرس گفت که این گروه به زودی تشکیل «امارت اسلامی افغانستان» را از کاخ ریاست جمهوری در کابل اعلام می‌کند.
حکومت طالبان پیش از حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ و زمانی که قدرت را در این کشور در دست داشت، خود را با نام «امارت اسلامی افغانستان» می‌خواند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به حضور طالبان در دروازه‌های کابل و احتمال سقوط دولت افغانستان

گسترش نظارت با دوربین توسط طالبان؛ آیا شرکت چینی طرح امنیتی آمریکا یا ترکیه را اجرا می‌کند؟

دست‌کم ۱۸ امدادگر یک سازمان غیردولتی سوئیسی در افغانستان بازداشت شدند