ادامه پیشروی‌های طالبان؛ شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ سقوط کرد

پیشروی طالبان در شهرهای افغانستان
پیشروی طالبان در شهرهای افغانستان Copyright -/AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهرهای بزرگ افغانستان یکی پس از دیگری به تصرف نیروهای طالبان در می‌آیند و علاوه بر خروج نیروهای نظامی خارجی، برخی از سفارتخانه‌ها نیز فعالیت خود را متوقف کرده‌اند یا کاهش داده‌اند. آخرین تحولات و اخبار مربوط به افغانستان را در این مطلب پیگیری کنید.

آگهی

شهرهای بزرگ افغانستان یکی پس از دیگری به تصرف نیروهای طالبان در می‌آیند که در آخرین مورد آن شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ به دست این نیروها سقوط کرد.

در حال حاضر علاوه بر خروج نیروهای نظامی خارجی، برخی از سفارتخانه‌ها نیز فعالیت خود را متوقف کرده‌اند یا کاهش داده‌اند با این حال محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در یک پیام ویدیویی به مردم این کشور اطمینان داد که از گسترش بیشتر خشونت و آوارگی در این کشور جلوگیری می‌کند.

از سوی دیگر پنتاگون روز گذشته اعلام کرد که کابل، پایتخت افغانستان با «تهدید قریب الوقوع» روبرو نیست. این سخنان در حالی مطرح شده است که طالبان با حضور در ولسوالی چهار آسیاب به ۱۱ کیلومتری جنوب کابل رسیده است.

آخرین تحولات و اخبار مربوط به افغانستان را در این مطلب پیگیری کنید.

14.08.2021
23:32

گفتگوی تلفنی وزیر خارجه آمریکا و رئیس‌جمهور افغانستان

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان در تماسی تلفنی درباره وخامت اوضاع در این کشور گفتگو کردند.
در بیانیه‌ای که از سوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شده آمده است که طرفین درباره ادامه تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک برای کاهش خشونت تبادل نظر کرده‌اند و آقای بلینکن بر «تعهد آمریکا به رابطه امنیتی و دیپلماتیک قوی با دولت افغانستان و ادامه حمایت از مردم این کشور» تاکید کرده است.
14.08.2021
23:02

عطا محمد نور: سقوط مزار شریف نتیجه یک «توطئه بزرگ، سازمان‌یافته و ناجوانمردانه» بود

عطا محمد نور، والی پیشین بلخ و از فرماندهان جهادی افغانستان، به دنبال سقوط شهر استراتژیک مزار شریف در پیامی گفته است: «با تاسف در یک توطئه بزرگ، سازمان یافته و ناجوانمردانه، تمامی امکانات حکومتی و نیروهای دولتی به طالبان تسلیم داده شد.»
وی افزوده که او و مارشال دوستم، والی بلخ، و شماری از دیگر مقامات این ولایت در مکانی امن بسر می برند. این دو پیشتر گفته بودند مانع از سقوط شهر به دست طالبان خواهند شد.
در پاییز ۱۳۸۰ نیروهای محمد عطا نور و دوستم با همکاری یکدیگر طالبان را از مزارشریف بیرون رانده بودند.
14.08.2021
22:17

کنفرانس ویدئویی جو بایدن با مقامات امنیت ملی آمریکا درباره وضعیت افغانستان

جو بایدن رئیس جمهور و کامالا هریس معاون رئیس جمهور آمریکا در واکنش به وخامت اوضاع در افغانستان کنفرانسی ویدئویی با مقامات امنیت ملی این کشور برگزار کردند.
یک مقام کاخ سفید به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است در این جلسه درباره کاهش تعداد غیرنظامیان آمریکایی در افغانستان، تخلیه افغان‌های همکار دولت ایالات متحده و تغییرات سریع در جبهه زمینی بحث شده است.
پس از این جلسه جو بایدن گفته است با توجه به وضعیت جاری در افغانستان و پس از مشورت با مشاوران امنیت ملی، ۲ هزار نیروی بیشتر به افغانستان می‌فرستد. به این ترتیب نیروی کل اعزامی آمریکا به افغانستان به ۵ هزار نفر خواهد رسید.
14.08.2021
21:16

ارتش آلمان به تخلیه سفارت این کشور در کابل کمک می‌کند

آنگرت کرامپ کارنبائر، وزیر دفاع آلمان، اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور به تخلیه سفارت آلمان در کابل و کارکنان آن کمک می‌کند.
این مقام عالی‌رتبه نظامی آلمان در بیانیه‌ای گفت این وزارتخانه «نخستین سری از سربازان خود را هرچه‌زودتر برای این کار بسیج خواهد کرد».
خانم کرامپ کارنبائر با بیان اینکه «وضعیت امنیتی در افغانستان همچنان بدتر می‌شود»، گفت ارتش وی به وزارت امور خارجه در بازگرداندن شهروندان آلمانی و تخلیه پرسنل افغان «که به حمایت آلمان نیاز دارند» کمک خواهد کرد.
وی از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد و تنها اظهار داشت «آوردن کسانی که نیاز به حمایت دارند به آلمان، اکنون در اولویت نخست قرار دارد.»
14.08.2021
20:48

ورود نظامیان آمریکایی به کابل برای تخلیه دیپلمات‌های سفارت و مترجمان افغان

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، اعلام کرده است که روز شنبه گروه جدیدی از سربازان ایالات متحده به منظور تامین امنیت تخلیه هزاران آمریکایی و افغان وارد کابل شده‌اند. این در حالی است که طالبان رفته رفته به دروازه‌های پایتخت نزدیک می‌شود.
بیل اوربان، سخنگوی پنتاگون، گفت این سربازان به عملیات تخلیه پرسنل دیپلماتیک آمریکا و افغان‌هایی که برای ایالات متحده کار کرده‌اند کمک خواهند کرد. او شمار نیروها را اعلام نکرده و همچنین نگفته است که آیا ماموریت تخلیه دیپلمات‌ها آغاز شده یا نه.
جان کربی، سخنگوی این وزارتخانه، روز جمعه اعلام کرده بود که ایالات متحده قصد دارد «هزاران نفر در روز» را تخلیه کند و برای این کار ۳ هزار سرباز در فرودگاه پایتخت مستقر می‌کند.
نزدیک به ۴۲۰۰ نفر در سفارت آمریکا کار می‌کردند. این علاوه بر چندین هزار نفر افغانی هستند که به عنوان مترجم با نیروهای آمریکایی همراهی می‌کردند و قصد دارند از ترس انتقام‌جویی طالبان از کشور خارج شوند.
14.08.2021
19:35

  شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ به دست طالبان سقوط کرد

 عباس ابراهیم‌زاده نماینده پارلمان از ولایت بلخ به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ به دست نیروهای طالبان افتاده است.  

وی افزود: «نیروهای اردوی ملی در این ولایت ابتدا تسلیم شدند که این امر باعث شد تا شبه نظامیان حامی دولت و سایر نیروها روحیه خود را از دست داده و در مقابل حملات تسلیم شوند.»
بلخ دومین ولایت بزرگ افغانستان است و مرکز آن مزار شریف چهارمین شهر بزرگ این کشور است. 
به گفته این نماینده پارلمان همه تاسیسات و ادارات دولتی ولایت از جمله دفتر والی در دست طالبان است.
14.08.2021
18:10

 دیپلمات‌های جمهوری چک به فرودگاه کابل منتقل می‌شوند

جیکوب کولانک، وزیر خارجه جمهوری چک می‌گوید که تصمیم گرفته‌اند تا بلافاصله دیپلمات‌های این کشور را از سفارتشان در پایتخت افغانستان به فرودگاه بین‌المللی کابل منتقل کنند. 
کولانگ اضافه کرد که این تصمیم بر اساس اطلاعات متحدان و سفیر چک گرفته شده است. 

مقامات چک عصر شنبه با یکدیگر جلسه خواهند داشت تا درباره اقدامات بعدی با توجه به وضعیت افغانستان بحث کنند.  
14.08.2021
17:45

قطر در دیدار با نماینده ارشد طالبان خواستار اجرای آتش‌بس شد

قطر اعلام کرد که در دیدار روز شنبه وزیر خارجه این کشور با نماینده ارشد طالبان در دوحه خواستار اجرای آتش‌بس و متوقف کردن حملات در افغانستان شده است.
وزارت خارجه قطر در بیانیه‌ای اعلام کرد که محمد بن عبدالرحمن آل ثانی با ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان دیدار کرد تا مذاکرات صلح به میزبانی این کشور خلیج فارس را پیگیری کند.
وزیر خارجه قطر
در این بیانیه آمده است: «وزیر امور خارجه از طالبان خواست از تشدید تنش‌ها جلوگیری کرده و آتش بس را اجرایی کند.» نمایندگان ایالات متحده آمریکا، چین، پاکستان، سازمان ملل و اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در دوحه با نمایندگان طالبان و مقامات دولت افغانستان دیدار کردند.
14.08.2021
16:24

طالبان مدعی تصرف مراکز ولایت‌های پکتیا و کنر افغانستان شد

 
گروه طالبان می‌گوید در ادامه پیشروی‌های روزهای اخیر خود در افغانستان، دو مرکز ولایت دیگر این کشور را به تصرف درآورده است.
ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، روز شنبه در توییت‌هایی جداگانه اعلام کرد نیروهای این گروه شهرهای گردیز مرکز ولایت پکتیا در جنوب افغانستان و شهر اسعدآباد مرکز ولایت کنر در شرق این کشور را به کنترل خود درآورده‌اند.
هنوز مقامات دولت افغانستان در این باره اظهار نظری نکرده‌اند.
تصاویر منتشره در شبکه‌های اجتماعی مردم محلی را در حال غارت سلاح و مهمات مرکز پلیس شهر اسدآباد نشان می‌دهند.
14.08.2021
14:13

حمله طالبان به شهر مزارشریف 


منیر احمد فرهاد، سخنگوی والی بلخ اعلام کرد که طالبان در چند جهت به شهر مزارشریف در شمال کشور حمله کرده و درگیری‌های شدیدی در حومه شروع شده است. 
هنوز از تلفات احتمالی این حمله خبری در دست نیست. 
شهر مزارشریف

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از طالبان در خیابانهای شهر هرات؛ سرکنسولگری ایران تحت سیطره «امارت اسلامی»

امرلله صالح: طالبان شکست می‌خورد؛ به معامله‌ای که تحمیل شود تن در نمی‌دهم

طالبان پس از تصرف هرات محمد اسماعیل خان را «بازداشت کرد»