Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

امرلله صالح: طالبان شکست می‌خورد؛ به معامله‌ای که تحمیل شود تن در نمی‌دهم

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان
امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از Masoud Imani Kalesar
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارگ نشینان در کابل این روزها برخلاف گذشته و با شدت گرفتن جنگ شهرها از اظهارنظر در خصوص وقایع جاری و پیش روی‌های سریع طالبان پرهیز کرده و در خوشبینانه‌ترین اظهارات خود وعده بازپس‌گیری مناطق و شهرهای از دست رفته را داده‌اند.

آگهی

اسلامگرایان طالبان به دنبال خروج نظامیان آمریکایی و خارجی از افغانستان و همزمان با مذاکرات صلح موسوم به بین‌الافغانی در دوحه قطر که ثمری تا به امروز نداشته است، نیمی از شهرهای مرکزی ولایات افغانستان را به تصرف خود در آورده‌اند.

همزمان و در حالی که شبه‌نظامیان طالبان اکنون کابل را تهدید می‌کنند و سقوط پایتخت جدی‌تر از پیش شده است، زمزمه‌های سهیم کردن طالبان در قدرت نیز شینده می‌شود.

برخی گزارش‌ها نیز حاکی است که برخی مقامات دولتی و ارتشی در سقوط شهرها بدست طالبان نقش داشته‌اند و یا دست‌کم مقاومتی نکرده‌اند. برغم گزارش‌هایی از این دست، مقاومت ارتش و نبردهای پراکنده با طالبان در نقاط مختلف افغانستان جریان دارد.

ارگ نشینان در کابل این روزها برخلاف گذشته و با شدت گرفتن جنگ در شهرها از اظهارنظر در خصوص وقایع جاری و پیش روی‌های سریع طالبان پرهیز کرده و در خوشبینانه‌ترین اظهارات خود وعده بازپس‌گیری مناطق و شهرهای از دست رفته را داده‌اند.

یکی از آخرین اظهارنظرهای مقامات بلندپایه افغانستان و در حالی که نگرانی بابت شرنوشت دولت مستقر در کابل بیش از پیش قوت گرفته است، واکنش تند و صریح امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان است.

آقای صالح روز جمعه، ۱۳ اوت (۲۲ اسد/مرداد) در صفحه فیسبوک خود می‌نویسد که تحت هیچ شرایطی، زیر هیچ عنوانی، در برابر هیچ امتیازی، بخاطر هیچ مصلحتی سلطه طالبان بر مردم افغانستان را نمی‌پذیرد و به هیچ معامله‌ای که طالبان شرایط آن را دیکته و تحمیل کنند تن در نمی‌دهد.

وی با زیر سوال بردن بحث مدیریت و رهبری در افغانستان که از دید وی قابل تامل است و می‌بایست اصلاح شود، درباره عواملی که باعث سقوط شهرهای افغانستان یکی پس از دیگری شده است، توضیحی نمی‌دهد و می‌گوید: «دنبال این نمی‌گردم که چه عواملی باعث شد که وضع تا اینجا برسد».

آقای صالح با تقدیر و ستایش از «دلیری و شجاعت نیروهای امنیتی» در نبرد با طالبان در نقاط مختلف کشور می‌گوید نیروها و نظامیان افغانستان در هر جایی که به شیوه ای درست رهبری و فرماندهی شده‌اند «ایستاده‌اند و با قامت راست می‌جنگند.»

معاون نخست ریاست جمهوری در ادامه و بیان این که تمام تلاشش را خواهد کرد تا وضعیت تغییر کند اما نیازی نمی‌بیند که برنامه هایش را علنی کند می‌افزاید یقین دارد که طالبان شکست خواهد خورد و «پیروز می‌شویم اما بی قربانی نه».

 امرالله صالح عصر امروز و پس از نشست امنیتی در کاخ ریاست جمهوری افغانستان در کابل، چکیده، تصمیم و برآیند این نشست را این گونه خلاصه کرد: «دولت در برابر تهاجم لشکر جهل و وحشت می‌ایستد و از مقاومت ملی در برابر این هجوم با تمام امکانات و منابع حمایت می‌نماید».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه پیشروی‌های طالبان؛ شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ سقوط کرد

سفارت آمریکا به کارمندانش در کابل: وسایل و اسناد حساس را نابود کنید

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی