Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

امرالله صالح: پاکستان یک دولت شیطانی است

امرالله صالح: پاکستان یک دولت شیطانی است
Copyright 
نگارش از Masoud Imani Kalesar
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«ما در بدترین موقعیت جفرافیایی و میان سه حوزه امنیتی جای داریم؛ این سه حوزه با هم تفاهم و همکاری ندارند و این موقعیت زهر جان ما شده است».

گفتگوی اختصاصی با امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت افغانستان، قسمت اول

آگهی

یورونیوز: امنیت دغدغه اصلی افغانستان است. کمتر روزی است که شاهد حملات مرگبار در افغانستان نباشیم و نام افغانستان در صدر اخبار جهان قرار نگیرد، عملیات انتحاری، اینجا در قلب کابل. چرا برغم امضای توافقنامه امنیتی وضعیت امنیت در افغانستان بهتر نشده بلکه به گواه مردم بدترهم شده است؟

امرالله صالح: «یک تا دلیل نیست یا به زعم فرنگی ها کدام دلیل اطلاعی نیست که من آن را برای شما بگویم. مجبورم تا همه دلایل را بگویم. اول از دید موقعیت، ما در بدترین موقعیت جفرافیایی قرار داریم. ما میان سه حوزه امنیتی قرار گرفتیم. این سه حوزه با هم تفاهم و همکاری ندارند. اول حوزه جنوب آسیا که هند و پاکستان دو کشور با هم متخاصم هستند و پاکستانی ها می خواهند که با تسخیر نرم افغانستان به زعم خودشان کشور ما را به عمق استراتژیک خود تبدیل کنند. در شمال ما حوزه ای است که بیشتر تحت نفوذ روس ها ست که مشکوک هستند به حضور آمریکا و حاضر نیستند با آمریکا همکاری کنند. در حوزه غرب ما ایران را داریم که در یک رقابت شدید تمدنی و مذهبی با سعودی قرار دارد. و این سه حوزه حداقل تاثیر بسیار مستقیم بالای افغانستان دارد. بحث دیگر حضور ناتو در افغانستان است. این ها عوامل خارجی است.

اما ما گسست ها و درزهایی در جامعه خود داریم. افغانستان قبل از انقلاب/کودتای ثور ۵۷ یک دولت ضعیف داشت. اگر آن دولت قوی بود به آن سادگی سقوط نمی کرد. بعد ارتش سرخ اینجا آمد و افغانستان تبدیل میدان جنگ گرم بین چندین قدرت منطقه ای و جهانی شد، هر آنچه ما داشتیم از بین رفت. و داستان پس از یازده سپتامبر را می دانید. با مجموع این دلایل ما داریم به حیث یک ملت و دولت و کشور دوباره ظهور می کنیم که در تضاد با منافع همسایه های ماست و این ها بی نهایت تلاش می کنند تا به عوض کمک رسانی به ما مانع ظهور ما شوند. وسیله ممانعت این ها حمایت از تروریسم و طالبان و گسترش یک جنگ نیابتی است. و ما هر روز قربانی می دهیم. متاسفانه ما این موقعیت را نتوانستیم در طول تاریخ به یک داشته افغانستان تبدیل کنیم. این موقعیت زهر جان ما شده و مردم ما برای کشورهای همسایه اهمیتی ندارند. تنها موقعیت ما اهمیت دارد. و آنها به خاطر این که این موقعیت یک تاریک گاه باشد یک نقطه سیاه باشد، متاسفانه هر روز ملت ما را می کشند.»

نیروهای امنیتی افغانستان در حال بررسی محل یک انفجار تروریستی در قندهار، عکس از رویترز

یورونیوز: پاکستان به مجاهدین از جمله یکی از شناخته شده ترین آنها، احمدشاه مسعود و حتی خود شما آموزش داد و در برابر حمله ارتش شوروی سابق از شما حمایت کرد. چرا تا این اندازه تقش پاکستان را مخرب می دانید؟

امرالله صالح: «من سه نوع دلیل دارم مرتبط با پاکستان: شخصی، قومی و ملی. اول از دید ملی. پاکستانی ها به هیچ وجه طرفدار ایجاد و استحکام یک دولت فراگیر ملی باثبات در افغانستان نیستند. آنها می خواهند تا افغانستان با گسست، با ضعف زندگی کند و این ضعف ما را به دامن پاکستانی‌ها بکشاند و آنها ما را مدیریت کنند. این دلیل ملی است. دلیل قومی: آنها سالهاست بین اقوام افغانستان اختلاف ایجاد می کنند. مثلا زمانی علیه ما هر نوع دسیسه ای را که نمی باید انجام می دادند، دادند. که گویا اینجا فارسی زبان ها و تاجیک زبان ها در قدرتند و باید پشتون‌ها به حق خود برسند. بعد تاجیک ها و فارسی زبان ها از قدرت کنار رفتند؛ تقریبا هیچ شدند بعد این ها مراجعه کردند به همین مردم و گفتند که حق شما را پشتون ها خوردند ما شما را کمک می کنیم تا علیه پشتون ها به پا خیزید. یکی از کسانی که بسیار به صراحت این پیشنهاد را به صورتشان زد و رد کرد من بودم. من هیچگاه به خاطر مبارزه در داخل افغانستان و علیه وطن به سوی هیچ کشوری نمی روم. این یک منافقت شیطانی بود که کردند. و دلیل شخصی: بهترین سالهای عمر ما که می باید آنها را صرف تحصیل و زندگی می کردیم، در ساختن وطن خود مصرف می کردیم، در این گذشت که چگونه علیه پاکستان و دسایس آنها بیایستیم.

از نظر ما پاکستان یک دولت شیطانی است. شیطان به مفهوم واقعی. از این کلمه زیاد استفاده شده مثلا ایران آمریکا را شیطان می نامد. در مقایسه با آن شیطانی که ایران از آن شکایت دارد آمریکا یک فرشته است. شیطان این ها هستند که از کشتن انسان، از خراب کردن جامعه،از آواره ساختن یک ملت، (ابایی ندارند) و همه این مسائل هم زیر پرچم دین صورت می گیرد. همان تعریفی که در قرآن از منافق آمده است بطور مطلق بالای حکومت پاکستان صدق می کند. این ها به آن زاهدانی می مانند که ظاهر زاهد دارند و در باطن چه اعمال شیطانی که انجام نمی دهند. این ها در همسایگی ما هستند. پس اختلاف من با پاکستانی ها یک اختلاف احساساتی نیست. شما فکر می کنید این قتل عامی که در کشور من جریان دارد ریشه اش به کجا برمی گردد؟ به افراطیتی که پاکستان هر روز آن را تغذیه و تقویت می کند و عقبه اش هست.»

یورونیوز: پاکستان می گوید اگر در سیاست افغانستان مداخله می کند در راستای دفاع از منافع استراتژیک خود و مقابله با نفوذ رقیب و دشمن دیرینه اش، هند است. شما را هم متهم می کنند که حامی و طرفدار منافع هند هستید؟ آیا پیش شرط برقراری صلح در افغانستان، پایان دادن به مخاصمه اسلام آباد و دهلی‌ نو نیست؟!

امرالله صالح: «دقیقا. ولی منافع پاکستان ایجاب نمی کند که با دو کشور در صلح به سر ببرد؛ یکی هند یکی افغانستان. پاکستان کشوری است که بنیادش ایجاد هراس است. وقتی که پاکستان ایجاد شد گفتند که مسلمانها در خطر هستند باید یک کشور برای مسلمانها ایجاد کنیم در حالی که زندگی و اقتصاد مسلمانهای هند نسبت به مسلمانهای پاکستان بهتر است. آنها در صلح بهتر زندگی می کنند. پس به تفاهم رسیدن هند و پاکستان حداقل در عمری که از من باقی است بعید است. درست است ما قربانی آن طرز دید و تفکر هستیم. اما آیا راه حل این است که ما صلح خود را از دو تا کشور همسایه خیرات بخواهیم. ما باید به عنوان یک ملت قوی شویم و افغانستان می تواند بدون پاکستان قوی شود و ما به همان طرف روان هستیم.»

جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان همراه با مقامات افغان، عکس از رویترز

یورونیوز: آیا تعلیق کمک‌های ۹۰۰ میلیون دلاری آمریکا به پاکستان توسط آقای ترامپ، باعث تغییر محسوسی در سیاست پاکستان در قبال افغانستان و طالبان شده است؟

امرالله صالح: «تعلیق کمک ها چند ضعف داشت. اول: بسیار دیر آمد. باید این کمک ها در سال ۱۹۹۴ تعلیق می شد. دوم: ما در کنار تعلیق کمک ها خواهان تحریم پاکستان هستیم. اگر کل پاکستان تحریم نمی شود آن تعداد از افسران، کارمندان و ژنرال های پاکستان که در پرورش و همکاری و کمک به گروه های تروریستی نقش مستقیم دارند باید تحریم شوند. یکی از چیزهایی که ما را رنج می دهد، همان ژنرال پاکستانی که تروریسم را می فرستد به افغانستان و این جا کودکان افغان را در مکاتب و مدارس به شهادت می رسانند و قتل عام می کنند فرزندان همان ژنرال در واشنگتن درس می خوانند. این برای ما رنج آور است.

خواهش ما از آمریکا این است که این ژنرال ها تحریم شوند و دارایی های آنان مصادره شوند. همان طور که آمریکا صد مقام روس را به خاطر مداخله در انتخابات ۲۰۱۶ در فهرست تحریمات قرار داد چرا ما صد تا پاکستانی را در لیست تحریم های آمریکا نداریم. دلیل چیست؟ مسئله سوم: اگر می خواهند که پاکستان متحمل فشار شود تحریم هایی که علیه ایران است علیه پاکستان اعمال شود. نظم جهانی معیار دو رویه دارد معیار و استاندارهای دوگانه دارد. نمی گویم که تحریم های ایران برداشته شوند یا نه. خود را هیچ دخیل نمی دانم. ایران می داند چکار کند و غرب هم می داند با ایران چه کند. اگر بن لادن در تهران پیدا می شد امروز رژیم ایران نبود. ولی بن لادن در اسلام آباد پیدا شد (ولی) چرا رژیم پاکستان هنوز تغییر نکرده است؟»

بیشتر بخوانید:

یک سازمان غیر دولتی: داعش از استخراج طلق در افغانستان درآمد کسب می کند

هشدار طالبان به مردم کابل؛از پایگاه‌های نظامی فاصله بگیرید تا قربانی حملات ما نشوید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورود پسر ۲۹ ساله «بی‌نظیر بوتو» به صحنه سیاست پاکستان

در انتظار تاریک شدن هوا برای استفاده از توالت؛ زندگی برای زنان در افغانستان سیل‌زده چگونه است؟

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند