امرالله صالح: خون جهان سوم ارزش خون جهان اول را ندارد

امرالله صالح: خون جهان سوم ارزش خون جهان اول را ندارد
نگارش از Masoud Imani Kalesar
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

صدها نفر در افغانستان در یک حمله انتحاری کشته می شوند اما این سرخط خبرها نیست.

آگهی

گفتگوی اختصاصی با امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت افغانستان، قسمت سوم

یورونیوز: شاید برای بسیاری از بینندگان ما تعجب برانگیز باشد و ندانند که طالبان در فهرست گروهها و سازمانهای تروریستی خارجی آمریکا جای نگرفته است. در حالی که آمریکا با طالبان می جنگد این تناقض را چگونه می توان تفسیر کرد؟

امرالله صالح: «چند تا دلیل دارد. اول: لابی پاکستان مانع می شود که وارد فهرست گروه های تروریستی بشوند. دوم: دلیلی است که آمریکایی ها بیان می کنند که طالبان تهدید مستقیم به منافع ملی آمریکا نیستند.»

یورونیوز: اما آمریکا به نوعی اینجا در کشور شما با طالبان می جنگد. این دوگانگی و تناقض را چگونه می توان تفسیر کرد؟

امرالله صالح: «دقیقا. خون جهان سوم، که هر روز خون ما می ریزد، ارزش خون جهان اول را ندارد. مثلا دراروپا اگر کسی با چاقو کشته شود سرخط خبرهاست. در همان روز صدها نفر در افغانستان در یک حمله انتحاری کشته می شوند اما سرخط خبرها نیست. این واقعیت جهان امروز است که در جهان امروزی در نقاط ثروتمند و پرقدرت دنیا با بقیه نقاط، که متاسفانه کشور ما شامل بقیه است، ارزش ها یکسان نیست. اگر فرض کنید حمله ای که اخیرا در آن نزدیک به هشتاد نفر از هموطنان ما به خاک و خون افتادند در گوشه ای در غرب صورت می گرفت و ریشه حمله کننده به پاکستان برمی گشت چکار می کردند؟ حتما موضع شدید اتخاذ می کردند. متاسفانه اهمیت موقعیت افغانستان نسبت به مردم آن زیادتر است. و اگر ما بعنوان مردم بخواهیم این محاسبه را بشکنیم باید متحد شویم و دولت قوی بسازیم.»

نیروهای ارتش ملی افغانستان در حال مراقبت از محل برگزاری یک دیدار رسمی

یورونیوز: شبه نظامیان داعش در افغانستان چه کسانی هستند؟ با توجه به شکست شان در عراق و سوریه آیا تهدیدی جدی برای افغانستان به شمار می روند؟ و چه تضمینی هست که افغانستان بعد از عراق و سوریه به پایگاه بعدی آنان تبدیل نشود؟

امرالله صالح: «داعش در افغانستان یک پارچه ای از داعش نیست. یک اسم و یک برندی از داعش است. این برند ربط ارگانیگ با داعش شرق میانه ندارد. یک اسم و پروژه ای است که پاکستانی ها ایجاد کرده اند. داعش سوریه یا عراق باشد یا نه، پروژه داعش در افغانستان مدتی دوام پیدا می کند. چرا تهدید بزرگ برای افغانستان نیستند؟ اول: از دید رهبری، رهبری داعش عرب است، افغانی نیست. از دید لسان داعش زبانش عربی است. از دید نشأت (منشأ) داعش نشأتش عربی است. از دید ساختار؛ ما در کلمه (قاموس) داعش وجود نداریم. افغان ها دنبال جنبشی می روند که رهبری آن توانایی حل منازعات کوچک محلی را داشته باشد. داعش در افغانستان نه تنها معضل محلی را حل نکرده که معضل بیشتری را ایجاد کرده است. این ها یک گروه کوچک آدمخوار تروریستی هستند. اینها از ما قربانی می گیرند که دنیا شاهد آن است ولی این ها تهدید استراتژیک برای افغانستان نیستند بلکه طالبان که از دید هدف و نوع عملیات ها و ایدئولوژی (با داعش) تفاوت ندارند ولی با همان تفکر و روش عقبه دارند. داعش در افغانستان عقبه ندارد.»

یک مرد افغان در روز اول ماه رمضان در مسجد قرآن می‌خواند،‌عکس از رویترز

یورونیوز: می گویید وقتی پرونده اسامه بن لادن و جای تقریبی او را جلوی پرویز مشرف، رئیس جمهوری وقت پاکستان گذاشتید آن را روی میز کوبید...آیا آمریکایی‌ها با اطلاعات شما به بن لادن دست یافتند؟

امرالله صالح: «قصه درازی است. یک وقتی مامورین سیا نزد من آمدند و گفتند آیا فکر می کنی مردم قبایلی که گفته می شود بن لادن در میان آنها پنهان است معنای دلار را می فهمند دلار را می شناسند. شوکه شدم. گفت فکر نمی کنی به عوض این که می گویم هر کس بن لادن را پیدا کرد برایش ۲۰ میلیون دلار می دهیم، اگر اعلان کنیم که هر کس بن لادن را پیدا کرد ما به او ۲۰ هزار رأس گوسفند می دهیم شاید این برایشان جالبتر باشد. خندیدم و گفتم مردم قبایل از دید حس و هوشیاری غیرتعلیمی از بسیاری از شهری ها هوشیارتر و باعزت تر هستند. هر کسی که به شما این مشورت را داده که بن لادن در قبایل زندگی می کند و قبایل او را پنهان کرده اند اشتباه محض کرده است. بن لادن در یکی از شهرهای پاکستان است.

اسامه بن لادن در کنار ایمن الظواهری

ما با آمریکایی ها یک پروژه را داشتیم که خانه به خانه مناطق قبایلی را سروی [رصد] اطلاعاتی کردیم و ثابت شد که بن لادن در قبایل نیست. این دو تا سه سال را در بر گرفت. بعد ما یکی دو تا عملیات مشترک با آمریکایی ها داشتیم که در نتیجه یک آدم بسیار مهم که اکنون در آمریکا در حبس ابد به سر می برد در اختیار ما قرار گرفت. من یکی از کسانی بودم که با او صحبت، مصاحبه و از او استنطاق کردم. سه سوال کلیدی از او داشتم. سوال اول: در از بین بردن احمدشاه مسعود چه کسی شما را کمک کرد؟ سوال دوم: رهبرتان در کجاست؟ که برای من بسیار بسیار مهم بود. سوال سوم: شما را فعلا چه کسی کمک می کند. پاسخ به این سوال ساعت ها طول کشید. بعد من به اصطلاح فوکس اطلاعاتی خود را بر اساس اعترافات از او در مانسهره پاکستان گرفتیم که منجر شد بن لادن پیدا شود ولی عملیاتی که صورت گرفت بر اساس اطلاعات ما نبود ما صرفا سهم داشتیم. صدها منبع وجود داشت شاید یکی از بهترین هایشان ما بودیم. ولی تنها منبع نبودیم.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حامد کرزی: آمریکا و پاکستان می‌خواهند افعانستان به زانو دربیاورند

سیمور هرش: آمریکا در مورد قتل بن لادن دروغ گفته است

غارت میراث فرهنگی افغانستان؛ گنجینه‌های باستانی در ۱۶۲ مکان با بولدوزر تخریب شد