سیمور هرش: آمریکا در مورد قتل بن لادن دروغ گفته است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سیمور هرش: آمریکا در مورد قتل بن لادن دروغ گفته است

سیمور هرش، روزنامه نگار صاحب نام آمریکایی در مقاله ای، دولت آمریکا را به دروغگویی در مورد نحوۀ قتل اسامه بن لادن، رهبر القاعده متهم کرده است.

دولت آمریکا در دوم ماه مه ۲۰۱۱ اعلام کرد که رهبر القاعده در جریان یک عملیات ویژه توسط کماندوهای آمریکایی در مخفیگاهش در روستای ابیت آباد پاکستان به قتل رسیده است.

سیمور هرش در “مقاله ای”: http://www.lrb.co.uk/v37/n10/seymour-m-hersh/the-killing-of-osama-bin-laden که در نشریۀ بریتانیایی «London Review of Books» منتشر کرده، ادعا کرده است سرویس های اطلاعاتی پاکستان در این عملیات با آمریکا همکاری داشته و از حمله به ساختمان محل اختفای بن لادن مطلع بوده اند.

به نوشتۀ سیمور هرش، مخفیگاه اسامه بن لادن توسط یکی از مدیران سابق سرویس های اطلاعاتی پاکستان و در ازای دریافت بخشی از مبلغ ۲۵ میلیون دلار جایزۀ تعیین شده به سازمان اطلاعات آمریکا اطلاع داده شده است.

مقامات پاکستان بعد از عملیات صورت گرفته توسط نیروهای آمریکایی، ضمن اعتراض به این اقدام، آن را تجاوز به خاک پاکستان و نقض قوانین بین المللی از سوی آمریکا خواندند.

آمریکا در آن هنگام اعلام کرده بود که کشف مخفیگاه بن لادن در پی یک عملیات تحت فرماندهی آمریکا و از سوی سازمان اطلاعات این کشور صورت گرفته و دولت پاکستان در جریان این عملیات نبوده است.

سیمور هرش در این مقاله مدعی شده است که اسامه بن لادن در سال ۲۰۰۶ میلادی توسط سرویس های اطلاعاتی ارتش پاکستان دستگیر و در خانۀ مذکور در روستای ابیت آباد در حومۀ اسلام آباد زندانی بوده است. وی همچنین در این مقاله می نویسد که پیکر اسامه بن لادن بر خلاف آنچه که دولت آمریکا می گوید به دریا انداخته نشده بلکه از ارتفاع زیاد و توسط یک هلی کوپتر آمریکایی بر فراز کوههای هندوکش به بیرون پرتاب شده است.

مقامات آمریکایی ادعاهای سیمور هرش را در این مقاله کذب خوانده اند.

سیمور هرش که ۷۸ سال دارد یکی از شناخته شده ترین روزنامه نگاران حال حاضر است. او در سال ۱۹۶۹، قتل عام ساکنان روستای «می لی» در ویتنام را توسط ارتش آمریکا فاش کرد که جایزۀ پولیتزر را برای وی به ارمغان آورد.