خرید مسکن در ترکیه؛ رقابت شهروندان عراقی و ایرانی همزمان با افزایش علاقه افغان‌ها

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نمایی از شهر استانبول ترکیه
نمایی از شهر استانبول ترکیه   -  کپی رایت  CANVA PRO

همچنان رقابت در بازار خرید مسکن در ترکیه بین شهروندان ایران و عراق تنگاتنگ است اما شهروندان افغانستان نیز در ماه گذشته نسبت به دو ماه قبل از آن تعداد واحدهای مسکونی بیشتری را خریداری کردند.

مرکز آمار ترکیه در آخرین گزارش خود که ۱۳ اوت (۲۲ مرداد) منتشر شد اعلام کرد که در ماه ژوئیه شهروندان عراقی ۷۱۲ واحد مسکونی در ترکیه خریدند. ایرانی‌ها در این ماه ۶۱۹ ملک مسکونی در این کشور را خریداری کردند. در سال گذشته اغلب ایرانی‌ها در صدر خریداران خارجی مسکن در ترکیه بودند اما امسال در چندین ماه عراقی‌ها در صدر قرار گرفته‌اند. 

رتبه سوم در اختیار روس‌ها با خرید ۳۶۵ واحد مسکونی است. اما شهروندان افغانستان در این فهرست در رده چهارم قرار دارند و در ماه ژوئیه ۲۲۹ واحد مسکونی در سراسر ترکیه خریداری کردند. این دومین ماهی است که افغان‌ها توجه بیشتری به بازار مسکن ترکیه نشان می‌دهند. شهروندان افغان در ماه مه (سه ماه پیش) ۹۸ واحد مسکونی در ترکیه خریده بودند. اما این رقم در ماه ژوئن با رشد زیادی روبرو شد و به ۲۵۰ واحد رسید.

شهروندان خارجی بیشتر علاقمند به خرید ملک مسکونی در استانبول هستند به طوریکه در ماه گذشته ۱۹۵۱ واحد در استانبول به خریداران خارجی فروخته شد.

آنتالیا با فروش ۹۰۶ واحد در رده دوم این فهرست است و آنکارا با ۳۰۰ واحد در رتبه سوم قرار دارد. 

ترکیه در سال ۲۰۱۸ میلادی برای تشویق به سرمایه‌گذاری، محدودیت‌های اعطای شهروندی به خارجی‌ها را کاهش داد. اتباع خارجی که در ترکیه ملکی به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار داشته باشند می‌توانند تابعیت ترکیه را کسب کنند. این رقم پیش از این یک میلیون دلار بود.