Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چه کشورهایی بزرگترین خریداران ملک مسکونی در ترکیه هستند؟

شهر استانبول ترکیه
شهر استانبول ترکیه Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتباع خارجی که در ترکیه ملکی به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار داشته باشند می‌توانند تابعیت ترکیه را کسب کنند. این رقم پیش از این یک میلیون دلار بود.

آگهی

طبق آخرین گزارش اعلام شده از سوی مرکز آمار ترکیه، فروش املاک مسکونی به خارجی‌ها در ماه سپتامبر در پنجمین ماه متوالی با افزایش روبرو شده است و در هشتمین ماه متوالی از فوریه ۲۰۲۰ میلادی، ایرانی‌ها در صدر خریداران مسکن در این کشور ثبت شده‌اند.

مرکز آمار ترکیه روز پنجشنبه ۱۵ اکتبر (۲۴ مهر) اعلام کرد فروش مسکن به خریداران خارجی با افزایش ۳۵.۳ درصدی در ماه سپتامبر روبرو شده است و به رقم ۵ هزار و ۲۶۹ واحد رسیده است.

این در حالی است که فروش ملک به خارجی‌ها با شروع همه‌گیری کرونا کاهش یافته بود.

استانبول بزرگترین شهر ترکیه از نظر جمعیت با فروش ۲ هزار و ۳۷۰ واحد مسکونی به خارجی‌ها در صدر این معاملات در ماه سپتامبر قرار گرفته است.

پس از آن شهر تفریحی آنتالیا با معامله یک‌هزار و ۱۸ ملک در رده دوم قرار گرفت و در پی آن آنکارا، پایتخت، با معامله ۳۴۷ واحد در ماه سپتامبر در رتبه سوم فروش مسکن به خارجی‌ها قرار گرفته است.

ایرانی‌ها خریداران برتر

ایرانی‌ها در ماه سپتامبر ۹۰۸ واحد مسکن در سراسر ترکیه خریداری کردند و از نظر ملیت بزرگترین گروه خریداران خارجی رده‌بندی شده‌اند. پس از ایرانی‌ها، عراقی‌ها با خرید ۸۲۹ واحد ملک و روس‌ها با ۴۴۸ واحد در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

این در حالی است که ایرانی‌ها در سالجاری میلادی تنها در ماه ژانویه از عراقی‌ها در خرید ملک در ترکیه عقب افتادند اما در بقیه ماه‌های سال رده نخست خریداران خارجی ملک در ترکیه را به خود اختصاص دادند.

با این حال خرید ۹۰۸ واحد ملک در ماه سپتامبر از سوی ایرانی‌ها بیشترین جهش را نسبت به ماه‌های قبل حتی پیش از همه‌گیری نشان می‌دهد.

آلتان الماس، رئیس انجمن توسعه مسکن و سرمایه‌گذاران ترکیه به دیلی صباح گفت: «وجود خریداران از سراسر جهان، نشان دهنده نشاط صنعت املاک و مستغلات ترکیه است.»

اگرچه کاهش ارزش پول ملی بر ما تاثیر می‌گذارد اما تاثیر مثبتی در فروش ملک به خارجی‌ها دارد. در داده‌های ماه آینده، ما درباره افزایش بیشتر فروش مسکن به خریداران خارجی صحبت خواهیم کرد
آلتان الماس
رئیس انجمن توسعه مسکن و سرمایه‌گذاران ترکیه

وی افزود: «اگرچه کاهش ارزش پول ملی بر ما تاثیر می‌گذارد اما تاثیر مثبتی در فروش ملک به خارجی‌ها دارد. در داده‌های ماه آینده، ما درباره افزایش بیشتر فروش مسکن به خریداران خارجی صحبت خواهیم کرد.»

فروش کلی مسکن در ترکیه از ژانویه تا سپتامبر با افزایش ۳۴.۲ درصد نسبت به سال گذشته روبرو شده است. در همین دوره خارجی‌ها ۲۶ هزار و ۱۶۵ واحد خانه در ترکیه خریداری کرده‌اند که نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد کاهش داشته است که یکی از دلایل آن توقف پروازهای بین‌المللی به‌خاطر شیوع کرونا ارزیابی می‌شود.

ایرانی‌ها از ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۰ با خرید ۴ هزار و ۷۱۶ واحد ملک مسکونی در صدر خریداران خارجی قرار دارند. عراقی‌ها در این مدت ۴ هزار و ۱۶۵ واحد مسکن در ترکیه خریداری کرده‌اند و در رده دوم قرار می‌گیرند و روس‌ها نیز از ژانویه تا دسامبر هزار و ۸۹۵ واحد ملک مسکونی در ترکیه خریده‌اند.

ترکیه در سال ۲۰۱۸ میلادی برای تشویق به سرمایه‌گذاری، محدودیت‌های اعطای شهروندی به خارجی‌ها را کاهش داد. اتباع خارجی که در ترکیه ملکی به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار داشته باشند می‌توانند تابعیت ترکیه را کسب کنند. این رقم پیش از این یک میلیون دلار بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پروازهای هفتگی شرکت هواپیمایی ترکیش بین تبریز و استانبول از سر گرفته شد

ترکیه؛‌ ویلاهای لوکسی که در اثر رکود اقتصادی خالی مانده‌اند

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه