Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

همه‌گیری کرونا در ایران؛ برای ششمین روز پیاپی بیش از ۵۰۰ نفر جان باختند

اجساد قربانیان همه گیری کرونا در ایران
اجساد قربانیان همه گیری کرونا در ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران بزرگترین عامل در ایجاد موج کنونی همه‌گیری کرونا در کشور را «کم توجهی به پروتکل‌ها و عادی‌انگاری اوضاع در سراسر کشور» دانست.

آگهی

آمار روزانه جان باختگان بر اثر ابتلا به بیماری همه گیر «کووید ۱۹» در ایران برای ششمین روز پیاپی از حد نمادین ۵۰۰ نفر فراتر رفت.

بنا به آمار وزارت بهداشت ایران بین روزهای ۲۱ تا ۲۲ مرداد ماه در مجموع ۵۲۷ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادند. این در حالی است که شمار موارد جدید شناسایی ابتلا به این ویروس نیز همچنان بالا است. طبق آمار وزارت بهداشت در طول شبانه روز گذشته نتیجه تست کرونای بیش از ۳۹ هزار نفر مثبت بوده است. از این تعداد ۴۷۰۷ نفر بستری شده اند.

آمار بالای مبتلایان جدید به این معنا است که احتمالا طی روزها یا هفته های آینده شمار بیشتری نیازمند رسیدگی در بیمارستان یا بخش مراقبت های ویژه (آی سی یو) خواهند بود. به این ترتیب با توجه به موارد زیاد شناسایی جدید به نظر می رسد که فشار بر بخش بهداشت و درمان ایران طی هفته های آینده ادامه داشته باشد.

این در حالی است که شمار کل جان باختگان بر اثر ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» در ایران به حد نمادین ۱۰۰ هزار نفر نزدیک شده است. بنا به آمار رسمی تاکنون ۹۶ هزار و ۷۴۲ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران جان باخته اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رعایت اصول بهداشتی در مراسم عزا و سوگواری‌ها امری ضروری است و حفظ و صیانت از جان مردم اولویت دارد.
ابراهیم رئیسی
رئیس جمهوری ایران

نمکی: بزرگترین عامل در ایجاد موج جدید کم ­توجهی به پروتکل ­ها و عادی­ انگاری اوضاع کشور بود

سعید نمکی که تا زمان رای اعتماد مجلس به گزینه پیشنهادی ابراهیم رئیسی همچنان در مقام وزیر بهداشت مشغول فعالیت است روز جمعه بزرگترین عامل در ایجاد موج کنونی همه گیری کرونا در ایران را «کم توجهی به پروتکل ها و عادی انگاری اوضاع در سراسر کشور» دانست.

او در نامه خود به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور همچنین خواستار توسعه مراکز رسیدگی سرپایی به بیماران مبتلا به «کووید ۱۹» و بستری موقت آنها تا پایان وقت اداری روز شنبه شد.

وزیر بهداشت ایران همچنین به روسای دانشگاه های علوم پزشکی اجازه داد تا دامنه واکسیناسیون در برابر بیماری «کووید ۱۹» را گسترش دهند. به این ترتیب امکان کاهش سه ساله سن تزریق واکسن و گسترش آن به «مشاغل پرخطر تعیین شده» وجود خواهد داشت.

از سوی دیگر ابراهیم رئیسی می گوید دولت برای اختصاص ارز به واردات واکسن مشکلی ندارد. تغییر لحن مقامات دولتی در قبال واردات واکسن به دنبال سخنان اخیر علی خامنه ای، رهبر ایران صورت می گیرد. او در سخنان خود بر لزوم تامین واکسن مورد نیاز جمعیت ایران تاکید کرد. این در حالی است که وی پیش از این واردات «واکسن های آمریکایی و انگلیسی» را «ممنوع» اعلام کرده بود.

همزمان با موج پنجم شیوع کرونا در ایران انتقادهای زیادی از مقامات کشور از جمله علی خامنه ای در شبکه های اجتماعی مطرح شده است.

رئیسی: رعایت اصول بهداشتی در سوگواری‌ها ضروری است

از سوی دیگر آغاز ماه محرم و نزدیک شدن روزهای تاسوعا و عاشورا باعث شده است تا نگرانی هایی بابت احتمال شیوع بیشتر ویروس کرونا در جریان مراسم مذهبی مطرح شود. علی خامنه ای پیش از این خواستار رعایت تدابیر بهداشتی در جریان مراسم سوگواری ماه محرم شده بود.

ابراهیم رئیسی نیز روز جمعه گفت: «اعتقاد و باور قلبی داریم که این سوگواری‌ها می‌تواند تاثیر مثبتی در روح و روان جامعه و زندگی مردم داشته باشد، اما رعایت اصول بهداشتی در مراسم عزا و سوگواری‌ها امری ضروری است و حفظ و صیانت از جان مردم اولویت دارد.»

رئیس جمهوری ایران همچنین بدون اشاره به احتمال اعلام تعطیلی یا محدودیت های گسترده از لزوم کاهش تردد در سطح کشور سخن گفت. ابراهیم رئیسی گفت: «کاهش تردد از جمله مسائل محوری در روند کنترل ویروس است بنابراین ترددها باید در ۱۰ روز آینده به شکل محسوس کاهش یابد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه‌گیری کرونا در ایران؛ محدودیت سفر به خراسان و حضور هیات وزارت بهداشت در مشهد

ثبت اوج تازه برای ابتلا، بستری و فوتی روزانه در ایران؛ «احتمال ابتلای ۷۰ درصد مردم به ویروس کرونا»

افزایش موارد ابتلا به آنفلوانزا و کووید در کشورهای اروپایی؛ اسپانیا استفاده از ماسک را بررسی می‌کند