Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نتایج یک تحقیق: تولد دختران طی ۱۰ سال آینده حدود ۵ میلیون نفر کمتر از پسران خواهد بود

کاهش میلیونی شمار دختران نسبت به پسران تا سال ۲۰۳۰
کاهش میلیونی شمار دختران نسبت به پسران تا سال ۲۰۳۰ Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محققان در این پژوهش اعلام کردند: «شمار کمتر از انتظار زنان در یک جمعیت می‌تواند منجر به افزایش سطح رفتارهای ضد اجتماعی و خشونت شود و در نهایت بر ثبات بلند مدت و توسعه پایدار اجتماعی تاثیر بگذارد.»

آگهی

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد ۴.۷ میلیون دختر کمتر در طی ۱۰ سال آینده در سراسر جهان متولد خواهند شد چراکه شیوه‌های انتخاب جنسیت در کشورهایی که ترجیح فرهنگی برای فرزند پسر دارند، روندی را ایجاد می‌کند که می‌تواند انسجام اجتماعی را در دراز مدت تضعیف کند.

نتایج این تحقیق می‌گوید که کمبود پیش‌بینی شده در تعداد دختران متولد شده منجر به شمار بالای مردان جوان در حدود یک سوم جمعیت جهان طی ده‌های آینده می‌شود که می‌تواند افزایش رفتارهای ضد اجتماعی و همراه با خشونت را در پی داشته باشد.

سقط جنین‌ها به دلیل انتخاب جنسیت در ۴۰ سال گذشته در کشورهای جنوب شرقی اروپا و جنوب و شرق آسیا در حال افزایش بوده است اما هنوز آثار جمعیت شناختی نامشخصی دارد.

برای مدلسازی تاثیر کوتاه مدت و بلند مدت انتخاب جنسیت بر جوامع، یک تیم بین المللی از محققان، داده‌های بیش از سه میلیارد تولد در ۵۰ سال گذشته را تجزیه و تحلیل کردند.

آن‌ها با تمرکز بر ۱۲ کشوری که نسبت مردان به زنان از سال ۱۹۷۰ در آن‌ها افزایش یافته بود و ۱۷ کشور دیگر که این نسبت به دلیل گرایش‌های اجتماعی یا فرهنگی در خطر افزایش قرار داشت، دو سناریو را شبیه سازی کردند.

نخستین فرضیه براساس افزایش میزان انتخاب جنسیت طبق شواهد آماری بود.

سناریوی دوم فرضیه افزایش انتخاب جنسیت را در برخی از کشورها طبق روندهای مشاهده شده و کاهش باروری مطرح می‌کرد اما داده‌های خاصی برای آن وجود نداشت.

در سناریوی نخست، کشورها با کمبود ۴.۷ میلیون نفر در تعداد دختران متولد شده تا سال ۲۰۳۰ مواجه بودند. برای سناریوی دوم این رقم در سراسر جهان تا سال ۲۱۰۰ به بیش از ۲۲ میلیون نفر می‌رسید.

نویسندگان این تحقیق که نتایج آن را در مجله پزشکی بی‌ام‌جی منتشر کرده‌اند، می‌گویند تعصب نسبت به فرزندان پسر می‌تواند منجر به از بین رفتن تعادل بین شمار مردان و زنان برای ازدواج (marriage squeeze) در کشورهای آسیب‌دیده شود.

شمار کمتر از انتظار زنان در یک جمعیت می‌تواند منجر به افزایش سطح رفتارهای ضد اجتماعی و خشونت شود و در نهایت بر ثبات بلند مدت و توسعه پایدار اجتماعی تاثیر بگذارد.
بخشی از نتایج این تحقیق

محققان در این پژوهش اعلام کردند: «شمار کمتر از انتظار زنان در یک جمعیت می‌تواند منجر به افزایش سطح رفتارهای ضد اجتماعی و خشونت شود و در نهایت بر ثبات بلند مدت و توسعه پایدار اجتماعی تاثیر بگذارد.»

سازمان ملل متحد، شیوه‌های انتخاب جنسیت در کنار ازدواج کودکان و ناقص سازی اندام جنسی زنان را به‌عنوان اقدامات مضر تحت اهداف توسعه هزاره معرفی می‌کند.

نویسندگان این پژوهش جدید خواستار جمع‌آوری داده‌های بهتر از این روش‌ها به منظور از بین بردن این دیدگاه‌ها و اقدامات و همچنین ابتکارات آموزشی گسترده‌تر شدند.

آن‌ها می‌گویند: «یک هدف گسترده‌تر مربوط به نیاز تاثیرگذاری بر هنجارهای جنسیتی است که در هسته اقدامات مضر مانند انتخاب جنسیت قبل از تولد قرار دارد.»

این محققان اضافه کردند: «این موضوع مستلزم چارچوب‌های قانونی گسترده‌تری برای اطمینان از برابری جنسیتی است.»

نتایج کامل این تحقیق را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نوزاد آمریکایی ۲۷ سال پس از لقاح متولد شد

روستای ۲۸ نفره ایتالیایی تولد نخستین نوزاد پس از ۸ سال را جشن گرفت

محققان سوئیسی ادعا می‌کنند ژلی اختراع کرده‌اند که نوشیدن الکل برای بدن را بی‌ضرر می‌کند