Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دانشمندان: مدافعان بیش از سایر فوتبالیست‌ها در معرض خطر زوال عقل هستند

جدال جورجو کیه‌لینی مدافع تیم ملی ایتالیا و هری کین، مهاجم تیم ملی انگلستان در دیدار پایانی یورو ۲۰۲۰
جدال جورجو کیه‌لینی مدافع تیم ملی ایتالیا و هری کین، مهاجم تیم ملی انگلستان در دیدار پایانی یورو ۲۰۲۰ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج یک پژوهش که از سوی دانشگاه گلاسگو انجام شده نشان می‌دهد میزان اختلال‌های مغزی دروازه‌بانان شبیه افراد عادی است. این در حالی است که سایر فوتبالیست‌ها چهار برابر و مدافعان پنج برابر بیشتر در معرض این اختلال‌ها هستند.

آگهی

تحقیقات جدید نشان می‌دهد مدافعان فوتبال به دلیل استفاده بیشتر از ضربات سر، بیش از سایر همبازی‌های خود در معرض خطر زوال عقل به سر می‌برند.

این مطالعه جدید که توسط دانشمندان در دانشگاه گلاسگو انجام شده ارتباط میان ضربات سر در فوتبال و اختلالات مغزی را مورد بررسی قرار داده است. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد خطر ابتلا به بیماری‌های عصبی برای دروازه‌بان‌های فوتبال مشابه سطح عمومی جامعه است. این در حالیست که سایر بازیکنان چهار برابر بیشتر در خطر تجربه کردن چنین اختلال‌هایی هستند. در همین حال این عدد برای مدافعان پنج برابر بیشتر است. جایی که این بازیکنان فوتبال بیش از سایر همبازی‌های خود از سر برای دفع توپ استفاده می‌کنند.

پروفسور ویلی استورات، از دانشگاه گلاسگو در این خصوص می‌گوید: «این پژوهش جدید به ما می‌گوید که فوتبال باید با هشدارهای بهداشتی و سلامت همراه شود. برخلاف سایر بیماری‌های مغزی که ما علت آن‌را نمی‌دانیم در این خصوص در یافته‌ایم که استفاده از ضربات سر در فوتبال این مشکلات را پدید آورده است. در نتیجه باید برای پیشگیری از این اختلال اقدامات جدی انجام شود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این پزشک متخصص همچنین ادامه می‌دهد: «اگر نمی‌توان به صورت کامل ضربات سر را در فوتبال حذف کرد، دست‌کم استفاده از آن‌را کاهش دهیم. سوال اینجا این است که آیا واقعا نمی‌توان فوتبال را بدون ضربات سر انجام داد؟ به خاطر داشته باشید که ادامه این وضعیت اختلال مغزی را افزایش می‌دهد.»

این تحقیق البته تاکید دارد در صورتی که تغییراتی در قوانین فوتبال ایجاد شود، نتیاج آن ۳۰ تا ۴۰ سال دیگر عیان خواهد شد.

محققان داده‌های پرونده سلامت حدود هشت هزار فوتبالیست حرفه‌ای سابق در اسکاتلند و همچنین ۲۳ هزار نفر از افراد معمولی را با یکدیگر مقایسه کردند. نتایج به‌دست آمده از این مطالعه به گفته آنها شگفت‌انگیز و در عین حال ترسناک بوده است زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهد که میزان مرگ و میر بازیکنان سابق به دلیل بیماری‌های عصبی سه و نیم برابر بیشتر از حد انتظار بوده است.

آقای استوارت معتقد است شاید لازم باشد به دیگر ابعاد فوتبال نیز توجه شود. او ادامه می‌دهد: «آیا ما ۳۰ تا ۴۰ سال صبر می‌کنیم یا می‌گوییم اکنون شواهد به اندازه کافی قوی است که این ورزش را بدون ضربات غیرضروری سر ادامه دهیم؟ من فکر می‌کنم باید هشدار خطرات اختلالات مغزی در کنار فوتبال ارائه شود و کسانی که می‌خواهند این رشته را دنبال کنند، در جریان این هشدارها قرار گیرند.»

او که از مخالفان سرسخت استفاده از ضربات سر در فوتبال است در عین حال می‌گوید این ورزش محبوب «احتمال ابتلا به سرطان و مشکلات قلبی و عروقی» را کاهش می‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نوشیدن زیاد قهوه در روز چه بلایی سر مغز می‌آورد؟ دانشمندان پاسخ می‌دهند

مارادونا از جرّاحی مغز جان سالم به‌در بُرد

کاشت تراشه در مغز برای شنیدن موسیقی بدون استفاده از گوش