آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم

آنتونی بلينكن، وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلينكن، وزیر خارجه آمریکا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا که ایران را مسئول حمله به نفتکش اسرائیلی در دریای عرب می‌داند روز دوشنبه وعده داد همراه با متحدانش به این حمله «پاسخ جمعی» خواهند داد.

آگهی

آمریکا که ایران را مسئول حمله به نفتکش اسرائیلی در دریای عرب می‌داند روز دوشنبه وعده داد که همراه با متحدانش به این حمله، «پاسخ جمعی» خواهند داد.

آنتونی بلينكن، وزير خارجه آمريكا که تهران را به انجام اين حمله متهم كرده است، گفت: «ما در تماس نزديك هستيم و با بریتانیا، اسرائيل، رومانی و ساير كشورها در حال هماهنگی هستيم.» او تأکید کرد که پاسخ جمعی وجود خواهد داشت.

پیشتر آمریکا، بریتانیا، اسرائیل و رومانی ایران را مسئول انجام حمله پهپادی به کشتی تجاری مرسر استریت دانسته بودند. این حمله‌ به کشته شدن دو خدمه این نفتکش که بریتانیایی و رومانیایی هستند، انجامیده بود.

گروه «زودیاک مریتیم»، تحت مالکیت ایل اوفر، میلیاردر اسرائیلی روز جمعه ۳۰ ژوئیه (۷ مرداد) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که این نفتکش بدون بار با پرچم لیبریا از بندر دارالسلام تانزانیا به فجیره امارات در حال حرکت بوده که در شمال اقیانوس آرام هدف حمله قرار می‌گیرد.

از همین رو اسرائیل روز جمعه ۳۰ ژوئیه (۷ مرداد) ایران را به حمله به یک کشتی تجاری متعلق به ایل اوفر، میلیاردر اسرائیلی در دریای عرب متهم کرد.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل هم روز یکشنبه با مقصر دانستن ایران برای انجام این حمله، تهران را تهدید کرده بود که اسرائيل به شیوه خودش پاسخ این «اشتباه بزرگ» ایران را خواهد داد.

حمله به نفتکش مرسر استریت در حالی انجام شده که تنش‌ها در منطقه در ماه‌های اخیر به ویژه میان ایران و اسرائيل افزایش یافته است.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که به وزیر خارجه بریتانیا گفته است باید در قبال حمله‌ای که در آن دو نفر از خدمه کشتی کشته شدند واکنش سختی نشان دهد. از همین رو او از جهان خواست «در مقابل تروریسم ایران که به آزادی کشتیرانی لطمه می‌زند» سکوت نکنند.

ایران با رد ادعای نقش داشتن در حمله به کشتی نفتکش «مرسر استریت» اعلام کرد که هرگونه «ماجراجویی احتمالی» را بی‌درنگ و با جدیت و قوت پاسخ خواهد داد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه با بیان اینکه اسرائيل پیشتر هم چنین اتهاماتی به ایران وارد کرده است، گفت: «جمهوری اسلامی لحظه‌ای برای اینکه از منافع خود و امنیت مردمش محافظت کند، تردید نخواهد کرد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در هر حال وزارت خارجه های بریتانیا و رومانی روز دوشنبه دوم اوت سفرای ایران در لندن و بخارست را احضار و مراتب اعتراض دولت هایشان را در خصوص حمله به کشتی تجاری اسرائیلی اعلام کردند.

ایران نیز در اقدامی متقابل، کاردار بریتانیا در تهران را در نبود سفیر این کشور به وزارت خارجه احضار و نسبت به «اتهامات بی اساس» لندن اعتراض کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار یک کشتی ایرانی در دریای سرخ؛ تهران: از طریق مراجع بین‌المللی پیگیری می کنیم

ایران ادعای نتانیاهو در باره نقش تهران در انفجار کشتی اسرائیلی را رد کرد

پهلو گرفتن کشتی سانحه دیده اسرائیلی در دبی؛ کیهان: نیروهای مقاومت حمله را انجام دادند