Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پهلو گرفتن کشتی سانحه دیده اسرائیلی در دبی؛ کیهان: نیروهای مقاومت حمله را انجام دادند

کشتی اسرائیلی در بندر دبی
کشتی اسرائیلی در بندر دبی Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل این احتمال را مطرح کرد پشت حمله به کشتی باری این کشور در دریای عمان ایران قرار دارد که روزنامه کیهان در گزارشی گفت این حمله از سوی «محور مقاومت» انجام گرفته است.

آگهی

در حالی بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل این احتمال را مطرح کرد پشت حمله به کشتی باری این کشور در دریای عمان ایران قرار دارد که روزنامه کیهان در گزارشی گفت این حمله از سوی «محور مقاومت» انجام گرفته است.

این کشتی که «ام‌وی هلیوس ری» نام دارد، در زمان وقوع حادثه در شامگاه پنجشنبه با پرچم باهاما در دریای عمان حرکت می‌کرد.

بنی گانتس در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های اسرائیلی (kan news) احتمال دست داشتن ایران پشت این حمله را مطرح کرد: «نزدیکی بین محل حادثه و ایران، این نگرانی را ایجاد می‌کند که این کشور مسئول حمله است.» وی در عین حال تاکید کرد که هنوز تحقیق کاملی در این زمینه انجام نگرفته است.

باید تحقیقات خود را ادامه دهیم. ایرانی‌ها به دنبال آسیب زدن به اسرائیل و زیرساخت‌های کشور هستند. همجواری با ایران به این ارزیابی منجر می‌شود که احتمالا این اقدام از سوی ایران بوده است
بنی گانتس
وزیر دفاع اسرائیل

وی افزود: «باید تحقیقات خود را ادامه دهیم. ایرانی‌ها به دنبال آسیب زدن به اسرائیل و زیرساخت‌های کشور هستند. همجواری با ایران به این ارزیابی منجر می‌شود که احتمالا این اقدام از سوی ایران بوده است. ما متعهد به ادامه بررسی‌ها هستیم.»

شرکت امنیت دریایی «درایاد گلوبال» بریتانیا گفته بود که این کشتی متعلق به شرکت هلیوس ری با مسئولیت محدود، مخصوص حمل خودرو است و در زمان حادثه از مبدا بندر دمام عربستان در حال حرکت به سوی سنگاپور بوده است.

آسیب‌های وارد شده به کشتی اسرائیلی

وزیر دفاع اسرائیل در حالی این سخنان را مطرح کرد که روزنامه کیهان که زیر نظر نماینده علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران منتشر می‌شود، امروز در گزارشی این حمله را کار نیروهای مورد حمایت ایران در منطقه عنوان کرد و نوشت: «اقدامات محور مقاومت در سوریه و عراق در کنار پیشروی‌های سریع انقلابیون یمن در مارب و این روزها، حمله به کشتی جنگی رژیم صهیونیستی که در پوشش کشتی باربری و با پرچم کشوری دیگر در حال تردد بود، نشان می‌دهد، اینکه می‌گویند دوران بزن در رو گذشته، حرف دقیقی است.»

این روزنامه همچنین مدعی شده است که این شناور، «کشتی نظامی» متعلق به اسرائیل بوده است و «احتمالا به دنبال جاسوسی در خلیج فارس» بوده است.

کشتی آسیب دیده در بندر دبی لنگر انداخت

آسوشیتدپرس نیز امروز اعلام کرد که این کشتی باری متعلق به اسرائیل برای تعمیر در بندر دبی امارات لنگر انداخت.

طبق این گزارش هنوز مشخص نشده است که چه چیزی باعث انفجار شده است اما این اتفاق در حالی رخ داد که تنش بین ایالات متحده آمریکا و ایران درباره توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ شدت گرفته است.

از سوی دیگر گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در ایالات متحده آمریکا و نماینده این کشور در سازمان ملل، روز یکشنبه به رادیو ارتش اسرائیل گفت: «هیچ گاه این موضوع مخفی نبوده است که ایرانی‌ها در تلاش هستند که به اهداف اسرائیلی آسیب برسانند.»

وی مدعی شد که انفجار در کشتی اسرائیلی شبیه حملات قبلی ایران بوده است.

مقام‌های ایرانی تاکنون درباره حادثه رخ داده در این کشتی اظهار نظری نکرده‌اند اما تهران در ماه‌های اخیر اسرائیل را در چند حمله صورت گرفته در داخل خاک ایران، مقصر می‌داند از جمله انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز که در تابستان گذشته انجام شد و ترور محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای ایران که اواخر سال گذشته میلادی در دماوند اتفاق افتاد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم

اوج‌گیری تنش با حوثی‌ها پس از نخستین حمله اسرائیل به خاک یمن؛ موشک شلیک شده به ایلات سرنگون شد

حمله هفت اکتبر حماس؛ شهرک‌نشینان اسرائیلی تکنیک دفاع شخصی«کراو ماگا» می‌آموزند