Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

معترض به نابرابری نژادی و هدف حمله محافظه‌کاران؛ گوئن بری در توکیو به فینال رسید

گوئن بری، نماینده آمریکا در رشته پرتاب چکش در المپیک توکیو
گوئن بری، نماینده آمریکا در رشته پرتاب چکش در المپیک توکیو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گوئن بری، ورزشکار آمریکایی وعده داده است که در صورت کسب مدال در مسابقات المپیک توکیو از این فرصت برای اعتراض استفاده خواهد کرد. او می‌گوید: «نماینده افراد سرکوب شده خواهم بود. [...] این پیام من طی سه سال گذشته بوده است.»

آگهی

گوئن بری، نماینده آمریکا در رشته پرتاب چکش در مسابقات المپیک توکیو که طی هفته های گذشته از سوی محافظه کاران در کشورش مورد انتقاد زیادی قرار گرفته بود روز یکشنبه موفق شد به مرحله فینال راه یابد.

این ورزشکار زن دو ماه پیش هنگام پخش سرود ملی آمریکا به نشانه اعتراض به پرچم کشورش پشت کرده بود. گوئن بری در سال ۲۰۱۹ نیز پس از کسب مدال طلا در بازی های پان امریکن برای اعتراض به نابرابری نژادی و خشونت های پلیس آمریکا دست مشت کرده خود را بالا برده بود.

شماری از اعضای جمهوریخواه کنگره آمریکا خواستار اخراج او از تیم آمریکا شده بودند و گروهی از فعالان محافظه کار نیز «وطن پرستی» او را زیر سوال برده بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نماینده افراد سرکوب شده خواهم بود. [...] این پیام من طی سه سال گذشته بوده است.
گوئن بری
ورزشکار آمریکایی

گوئن بری، ۳۲ ساله در واکنش به انتقادها گفته بود: «حس می کنم که حق پوشیدن پیراهن ملی را به خاطر سختکوشی و فداکارای هایم به دست آورده ام.»

کمیته المپیک و پارالمپیک ایالات متحده پس از اقدام اعتراض آمیز گوئن بری در بازی های پان امریکن ۲۰۱۹ به او هشدار داده بود که در صورت تکرار چنین اقداماتی با تنبیه انضباطی روبرو خواهد شد. با این حال این کمیته سال گذشته پس از کشته شدن جورج فلوید به دست مامور پلیس شهر مینیاپولیس و تظاهرات پس از آن از گوئن بری عذرخواهی کرده بود.

این ورزشکار آمریکایی وعده داده است که در صورت کسب مدال در مسابقات المپیک توکیو از این فرصت برای اعتراض استفاده خواهد کرد. گوئن بری می گوید: «نماینده افراد سرکوب شده خواهم بود. [...] این پیام من طی سه سال گذشته بوده است.»

او در جریان آماده سازی خود برای مسابقات المپیک با چالش های زیادی روبرو شد. این ورزشکار در ابتدای سال جاری یکی از نزدیکان خانوادگی خود را از دست داد و چند ماه پیش نیز تجربه مرگ مدیر برنامه هایش را از سر گذراند.

رشته پرتاب چکش یکی از قدیمی ترین رقابت های المپیک محسوب می شود. سابقه این ورزش به قرن پانزدهم میلادی بر می گردد و ورزشکاران این رشته از دوره دوم مسابقات المپیک در سال ۱۹۰۰ تاکنون به رقابت با یکدیگر پرداخته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشتی فرنگی ایران در المپیک شروعی ناامیدکننده داشت

روز هشتم مسابقات المپیک توکیو؛ خدمتی و کرم‌زاده از راهیابی به فینال باز ماندند

قهرمانی هادی چوپان در آرنولد کلاسیک ۲۰۲۴؛ «اسطوره کودکی من بودی و الان هر دو برای دنیا قهرمانیم»