Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مدافعان حقوق بشر: چین از طریق اینترپل به دنبال بازگرداندن مخالفان به کشور است

مامور سازمان مهاجرت و گمرک آمریکا
مامور سازمان مهاجرت و گمرک آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمعی از وکلا و مدافعان حقوق بشر از دولت جو بایدن خواستند دستور آزادی یك کنشگر چینی را كه قرار است با وجود عدم انعقاد قرارداد استرداد مجرمین میان آمریکا و چین، به وطن خود بازگردانده شود، صادر کند.

آگهی

جمعی از وکلا و مدافعان حقوق بشر از دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا خواستند یک کنشگر چینی را كه قرار است در نبود قرارداد استرداد مجرمین میان آمریکا و چین به کشورش بازگردانده شود، آزاد کند.

به گفته وکلا و مدافعان حقوق بشر ممکن است فرد بازداشت شده توسط اداره مهاجرت و گمرک آمریکا، به محض ورود به چین با اتهاماتی بی‌اساس مواجه شود.

مدافعان حقوق بشر می‌گویند این پرونده یکی از چندین موردی است که چین از طریق صدور اعلام «اخطار قرمز» پلیس بین‌الملل (اینترپل)، اقدام به بازگرداندن اجباری شهروندانش از خاک آمریکا کرده است.

یک کشور عضو کنسرسیوم پلیس بین‌الملل می‌تواند از سایر کشورها بخواهد فراریانی را که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، بازداشت کرده و به کشوری که جرم در آن واقع شده است، بازگردانند.

به این ترتیب مشخص نیست که با استفاده از این تاکتیک، آمریکا چه تعداد زندانی چینی را به مقامات این کشور تحویل داده است.

این شهروند چینی در ماه ژوئن بازداشت شد و اکنون در بازداشتگاه اداره‌ مهاجرت و گمرک آمریکا نگهداری می‌شود. آسوشیتدپرس به دلیل آنکه ماموران دولتی چین یکی از اعضای خانواده این کنشگر سیاسی را تهدید کرده‌اند از آوردن نام او خودداری کرده است.

مسئولان اداره مهاجرت و گمرک آمریکا می‌گویند که این فرد چینی را به دلیل اقامت پس از انقضا‌ی ویزایش بازداشت کرده‌اند. البته آن‌ها در مورد اینکه بازداشت این کنشگر چینی بر اساس اتهامات پکن انجام شده است یا نه، اظهارنظری نکرده‌اند. اما وکلای این فرد می‌گویند که چین برای دور زدن تلاش‌های واشنگتن در مقابله با هدف قرار گرفتن مخالفان پکن، از قوانین مهاجرتی خود آمریکا استفاده می‌کند.

این مرد و خانواده‌ او در حال حاضر از آمریکا درخواست پناهندگی کرده‌اند.

بر اساس اعلام اخطار قرمز در ژانویه، این شهروند چینی متهم شده که هدایت اقدامی غیرقانونی برای کسب سود از طریق معدنکاری و استخدام زندانیان سابق برای حمله به یک دشمن ادعایی را برعهده داشته است.

حامیان این فرد می‌گویند سایر اسناد و مدارک نظام حقوقی چین نشان می‌دهد که او به انجام جرمی متهم شده که پیشتر افراد دیگری نیز به آن متهم شده بودند.

هشدار نسبت به استفاده ابزاری از سازمان مهاجرت و گمرک آمریکا

جان ساندوگ، یکی از وکلای این شهروند چینی گفت: «کشورهایی مانند چین از سیستم اخطار قرمز سوءاستفاده می‌کنند.»

ساندوگ که پیشتر مدیریت اجرایی سازمان مهاجرت و گمرک آمریکا را نیز بر عهده داشته است، گفت که این سازمان در معرض این خطر قرار دارد که از آن به عنوان «ابزاری برای ادامه‌ آزار و اذیت فعالان و مخالفان متعهد به قانون» استفاده شود.

به گفته‌ وکلا، زمانی که فرد بازداشت شده ریاست یک دهکده را بر عهده داشت، مقامات چینی به دنبال تصرف خانه‌ یکی از دوستانش برای احداث یک پارک صنعتی بودند که او به روستاییان اجازه می‌دهد به صورت مسالمت‌آمیز اعتراض کنند. او همچنین به دوستش برای اعتراض به دولت مرکزی کمک کرد.

به گفته فرد بازداشت شده، او به تلافی این امر ۳۰ روز در زندان بوده و سرانجام به همراه خانواده‌اش به هنگ کنگ گریخته است.

او با بیان اینکه در اعتراض های هنگ کنگی ها نیز شرکت داشته، گفت که سال گذشته از ترس بازداشت دوباره به همراه خانواده‌اش با ویزای اقامت شش ماهه وارد آمریکا شده است.

وکلای این شهروند چینی می‌گویند که او برای اولین بار از طریق یک وکیل مهاجرت و پس از برگزاری جلسه‌ استماع دادگاه مهاجرتش از اعلام اخطار قرمز علیه خود مطلع شده است.

در اعلام اخطار قرمز آمده است که حکم بازداشت این شهروند چینی سپتامبر گذشته صادر شده و این امکان وجود دارد که او به حبس‌ابد محکوم شود.

یاکیو وانگ، محقق چینی در دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: «آنچه که سازمان مهاجرت و گمرک آمریکا به خوبی درک نمی‌کند این است که صدور اعلام های اخطار قرمز از سوی چین به ظن قوی سیاسی و شاخص قابل اعتمادی علیه جنایتکاران واقعی نیست.»

آگهی

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته ناظران بین‌المللی، چین مصمم به بازگرداندن افرادی است که از مخالفان رهبری حزب کمونیست این کشور محسوب می‌شوند.

یک هیأت منصفه‌ فدرال در آمریکا در ماه ژوئیه علیه نه نفر به اتهام مشارکت در «عملیات شکار روباه» کیفرخواست صادر کرد. دولت چین از «عملیات شکار روباه» به عنوان تلاش برای بازداشت مقام های فاسد و جنایتکاران خارج از کشور یاد کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا با فراقانونی دانستن «عملیات شکار روباه»، بر این نظر است که متهمان، افرادی را که پکن به دنبال بازگرداندنشان به چین بود، «تحت نظر و مورد تعقیب و آزار» قرار داده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

غذای اجباری اداره مهاجرت آمریکا برای شکستن اعتصاب غذای پناهجویان

توضیح اداره مهاجرت آمریکا درباره اخراج مرد مکزیکی پس از سی سال

ترامپ: اولویت من اخراج مهاجران غیرقانونی مرتکب جرم است