Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کارگر هنگ کنگی در خطر مجازات حبس ابد؛ حکم نخستین دادگاه مشمول قانون امنیت ملی چین صادر شد

تونگ یینگ-کیک متهم هنگ‌کنگی
تونگ یینگ-کیک متهم هنگ‌کنگی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخستین هنگ کنگی که تحت قانون سختگیرانه امنیت ملی چین محاکمه شده بود، روز سه‌شنبه از سوی دادگاه با وارد دانستن اتهام‌های تجزیه‌طلبی و اقدام تروریستی به او، مجرم شناخته شد.

آگهی

نخستین هنگ کنگی که تحت قانون سختگیرانه امنیت ملی چین محاکمه شده بود، روز سه‌شنبه از سوی دادگاه با وارد دانستن اتهام‌های تجزیه‌طلبی و اقدام تروریستی به او، مجرم شناخته شد.

تونگ یینگ-کیت سال گذشته هنگام حمل پرچمی حاوی شعار «آزادی هنگ کنگ، انقلاب روزگار ماست»، موتور سیکلت خود را به سمت جمعی از ماموران پلیس رانده بود. او که کارگر ۲۴ ساله رستوران است، با این استدلال که شعارش حاوی محتوای تجریه‌طلبانه نیست، خود را بی‌گناه دانسته‌ و حکم دادگاه را عادلانه ندانسته است.

با این حال، حکم صادره شده در روز سه‌شنبه می‌تواند او را با مجازات حبس طولانی مدت و حتی حبس ابد مواجه کند. وکلای او امیداورند که در جلسه روز پنجشنبه بتوانند دادگاه را برای صدور مجازات سبک‌تر برای آقای تونگ متقاعد کنند.

گروه‌های مدافع حقوق بشر محکومیت جوان هنگ کنگ را محکوم کرد‌ه‌ و در مورد سرنوشت بیش از ۱۰۰ نفری که به اتهام‌های مشابه در بازداشت پلیس هستند، ابراز نگرانی کرده‌اند. مدافعان حقوق بشر برگزاری دادگاه‌هایی از این دست را بخشی از سرکوب فزاینده‌ای می‌دانند که پکن از زمان آغاز اعتراض‌های ضددولتی در هنگ کنگ اعمال کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل نیز با محکوم کردن حکم صادر شده، آن را «آغاز پایان آزادی بیان در هنگ کنگ» توصیف کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دادرسی پرونده آقای تونگ روز ۲۰ ژوئیه و در جریان دادگاهی بدون حضور هیات منصه پایان یافته بود. وزیر دادگستری هنگ کنگ استدلال کرده بود با توجه به وضعیت سیاسی متشنج هنگ کنگ، حضور اعضای هیئت منصفه، امنیت آنها را به خطر می‌اندازد.

دولت چین ژوئن سال گذشته قانون امنیت ملی را تصویب کرد که بر اساس آن در مواردی خاص دادگاه‌ها می‌تواند به طور غیرعلنی و بدون حضور هیئت منصفه برگزار شود و قضات آن نیز می‌تواند از سوی رئیس اجرایی هنگ کنگ که به طور مستقیم به حکومت پکن پاسخگوست، انتخاب شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای

بازی با موازنه وحشت و ورود به عرصه رقابت در ریسک‌پذیری؛ چگونه جنگ سرد بین آمریکا و چین مدیریت میشود؟

تله پکن برای واشنگتن؛ چین چگونه بدون شلیک حتی یک گلوله می‌تواند تایوان را به زیر سلطه خود در آورد