Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آخرین تحولات جنگ در افغانستان؛ دفتر سازمان ملل در هرات هدف حمله قرار گرفت

نقشه افغانستان
نقشه افغانستان Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبه‌نظامیان شورشی به تازگی چندین ولسوالی در ولایت هرات و همچنین دو پست مرزی واقع در این ولایت که به حدود مرزی ایران و ترکمنستان نزدیک است را به تصرف خود درآوردند.

آگهی

نبردهای داخلی در افغانستان میان نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان طالبان روز جمعه با حمله به دفتر سازمان ملل متحد در هرات و درگیری در دیگر نقاط این کشور ادامه یافت.

به گزارش فرانس‌پرس در حالیکه نبردها در اطراف شهر هرات واقع در غرب افغانستان میان نظامیان این کشور و گروه طالبان همچنان در جریان است ساختمانی در این شهر که دفتر سازمان ملل در آن واقع شده عصر جمعه هدف حمله قرار گرفت.

هیئت مامور سازمان ملل متحد در افغانستان ضمن محکوم کردن این اقدام اعلام کرد که در جریان حمله یاد شده یک مامور پلیس افغان جان باخته‌ است.

یوناما، هیئت مامور کمک‌رسانی سازمان ملل متحد در افغانستان با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد که پلیس افغان ماموریت حفاظت از دفاتر این سازمان را بر عهده داشت و جدا از وی که در حمله روز جمعه جان باخت چند مامور دیگر نیز زخمی شدند.

در این بیانیه آمده است از «عناصر ضد دولتی» به عنوان عاملان حمله به ورودی دفاتر سازمان ملل متحد یاد و تصریح شده که عوامل حمله از قبل این ساختمان را شناسایی کرده بودند.

یوناما می‌افزاید که ورودی دفاتر سازمان ملل متحد با گلوله‌های راکت‌انداز و شلیک مسلسل هدف قرار گرفته و در این حمله به هیچ یک از کارمندان سازمان ملل آسیبی نرسیده است.

منطقه‌ای در هرات که ساختمان سازمان ملل در آن واقع شده روز جمعه صحنه نبرد و درگیری میان نیروهای دولتی و شورشیان بوده است.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان و رئیس یوناما ضمن محکوم کردن این حمله خواستار شناسایی، دستگیری و بازجویی از عاملان آن شد.

یوناما در بیانیه خود تاکید کرده که حمله به پرسنل غیرنظامی و ساختمان‌های سازمان ملل متحد بر اساس قوانین بین المللی ممنوع است و می تواند به عنوان جنایت جنگی تلقی شود.

تشدید در گیری‌های روز جمعه میان نیروهای دولتی و شبه نظامیان طالبان در اطراف شهر ۶۰۰ هزار نفری هرات که از نظر جمعیت سومین شهر افغانستان به شمار می‌رود شماری از ساکنان را مجبور کرد تا از محل سکونت خود در نزدیکی درگیری‌ها بگریزند و به مناطق دیگر آواره شوند.

شبه‌نظامیان شورشی به تازگی چندین ولسوالی در ولایت هرات و همچنین دو پست مرزی واقع در این ولایت که به حدود مرزی ایران و ترکمنستان نزدیک است را به تصرف خود درآوردند.

فرانس‌پرس در گزارشی به نقل از خبرنگار خود در محل اعلام کرد که نیروهای افغان و شبه‌نظامیان مردمی به رهبری اسماعیل خان،‌ یک جنگ‌سالار محلیِ مخالف طالبان در اطراف شهر هرات مستقر شده‌اند.

این در حالیست که رسانه‌های محلی در افغانستان پیش‌تر به نقل از مقامات امنیتی در این کشور اعلام کرده بودند که حملات گروهی طالبان به شهر هرات و ولسوالی کرخ در ولایت هرات با مقاومت نیروهای دولتی پس زده شده است.

این منابع در عین حال به گزارش بازرس ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان اشاره کرده‌اند که در آن ضمن هشدار نسبت به وضعیت کنونی آمده است در صورت متوقف نشدن روند پیش‌روی‌های طالبان دولت کابل با بحران بقا روبرو خواهد بود.

در این گزارش که طلوع نیوز آنرا منعکس کرد همچنین تاکید شده است: «نیروهای امنیتی افغانستان پس از خروج کامل نیروهای امریکایی تا یک ماه دیگر آماده مقاومت معنادار در برابر طالبان نخواهند بود.»

آگهی

ایالات متحده آمریکا پیش از این هشدار داده بود که در صورت تداوم تهاجمات شبه‌نظامیان طالبان، حملات هوایی خود را به مواضع این گروه در افغاستان با شدت بیشتر ادامه خواهد داد.

ایالات متحده تاکنون بخشی از نیروهای خود را از افغانستان خارج کرده و طبق جدول زمانی بندی شده‌ای که جو بایدن بر اجرای دقیق آن تاکید دارد قرار است کلیه نظامیان آمریکا در نهایت تا پایان ماه اوت این کشور را ترک کنند.

طالبان همزمان با آغاز خروج نیروهای خارجی از ماه مه حملات همه‌جانبه‌ای را در بسیاری از نقاط افغانستان از جمله مناطق مرزی علیه نیروهای دولتی آغاز کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشدید درگیری‌ها در سه ولایت افغانستان؛ وزارت دفاع ملی می‌گوید ۴۵۵ طالب کشته شدند

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد