Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آمریکا طالبان را به تشدید و ادامه حملات هوایی تهدید کرد

 ژنرال کنت مک‌کنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده
ژنرال کنت مک‌کنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژنرال کنت مک‌کنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده طی سخنانی در کابل تاکید کرد که طالبان در اشتباه است و پیروزی آنها اجتناب ناپذیر نیست.

آگهی

ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه هشدار داد که در صورت تداوم تهاجمات شبه‌نظامیان طالبان، حملات هوایی خود را به مواضع این گروه در افغاستان با شدت بیشتر ادامه خواهد داد.

ژنرال کنت مک‌کنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده (سنتکام) ضمن طرح این هشدار به خبرنگاران گفت: «ایالات متحده در روزهای اخیر حملات هوایی خود را برای حمایت از نیروهای دولتی افغانستان افزایش داده و ما آماده هستیم تا در صورت ادامه حملات طالبان سطح این پشتیبانی را در روزهای آینده بالاتر ببریم.»

فرمانده عملیات نظامی ارتش آمریکا در افغانستان در ادامه تصریح کرد: «ترجیح می‌دهم روشن‌تر صحبت کنم؛ دولت افغانستان طی روزهای آینده تحت آزمون بسیار دشواری قرار خواهد گرفت؛ طالبان سعی دارند به حملات خود ماهیتی گریز ناپذیر ببخشند اما آنها در اشتباه هستند؛ پیروزی طالبان اجتناب ناپذیر نیست.»

این تهدیدها در حالی مطرح می‌شود که ایالات متحده تاکنون بخشی از نیروهای خود را از افغانستان خارج کرده و طبق جدول زمانی بندی شده‌ای که جو بایدن بر اجرای دقیق آن تاکید دارد قرار کلیه نظامیان آمریکا در نهایت تا پایان ماه اوت این کشور را ترک کنند.

طالبان از ماه مه حملات همه‌جانبه‌ای را در بسیاری از نقاط افغانستان از جمله مناطق مرزی علیه نیروهای دولتی آغاز کرد.

این در حالیست که نیروهای خارجی تحت ماموریت ناتو و فرماندهی آمریکا در حال سازماندهی عملیات برای خروج کامل از این کشور هستند.

شبه‌نظامیان که پیش‌تر نیز مدعی تسلط بر ۸۵ درصد از خاک افغانستان شده بودند به تازگی ادعا کردند که بیش از ۹۰ درصد مرزهای این کشور را تحت کنترل خود درآورده‌اند،‌ ادعایی که کابل آنرا بی اساس خواند.

گزارش برخی رسانه‌های از جمله فرانس‌پرس حکایت از آن دارد که نیروهای دولتی در اغلب مناطق مقاومت زیادی در برابر حملات طالبان از خود نشان نداده وهم اکنون تنها کنترل برخی مراکز ولایت‌ها و محورهای اصلی را در دست دارند.

از سوی دیگر رسانه‌های داخلی در افغانستان از گسترش همراهی گروه‌های مردمی با نیروهای امنیتی در برخی ولایات برای بازپس گیری ولسوالی‌های اشغال شده خبر می‌دهند.

پیش‌روی‌های نظامی طالبان بیم بازگشت این گروه اسلام‌‌گرای افراطی به قدرت در کابل، بیست سال پس از سرنگونی بدست ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا را تقویت کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنتاگون: با حمله هوایی از ارتش افغانستان در برابر طالبان حمایت کردیم

نمایندگی‌های خارجی در افغانستان: پیشروی طالبان با ادعای مذاکره سیاسی صلح در تضاد است

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند