پنتاگون: با حمله هوایی از ارتش افغانستان در برابر طالبان حمایت کردیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نیروی هوایی ارتش آمریکا (عکس از آرشیو)
نیروی هوایی ارتش آمریکا (عکس از آرشیو)   -   کپی رایت  AP Photo

وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که ارتش این کشور اخیرا با حمایت هوایی از نیروهای دولتی افغانستان به آنها در مهار یکی از تهاجم های طالبان یاری رساند.

پنتاگون در حالی از کمک هوایی به نیروهای دولتی افغانستان سخن می گوید که گروه طالبان روز پنجشنبه مدعی شد که کنترل «۹۰ درصد از مرزهای افغانستان» را در دست دارد. ادعایی که دولت افغانستان آن را رد کرده است. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده گفت: «ما در روزهای اخیر حملاتی هوایی را در حمایت از ارتش افغانستان انجام دادیم.»

وی افزود که حملات هوایی آمریکا در راستای حمایت از نیروهای دولتی افغانستان ادامه خواهد یافت. با این حال جان کربی از اعلام محل حملات هوایی آمریکا برای کمک به ارتش افغانستان خودداری کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گروه طالبان از دو ماه پیش عملیات گسترده ای را علیه نیروهای دولتی افغانستان آغاز کرده است. عملیات تهاجمی طالبان همزمان با آغاز روند خروج نیروهای خارجی به رهبری آمریکا از افغانستان آغاز شد. خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان قرار است تا پایان ماه اوت (اوایل شهریور) تکمیل شود.

سخنگوی پنتاگون در حالی از حمایت هوایی آمریکا از نیروهای دولتی افغانستان در برابر تهاجم طالبان خبر داده است که گمانه زنی های زیادی در مورد ساز و کار حمایت های واشنگتن از دولت افغانستان پس از خروج از این کشور صورت می گیرد. ایالات متحده با وجود تلاش برای تمرکز بر روی رقابت نظامی و تجاری با روسیه و چین احتمالا به تلاش های خود برای جلوگیری از قدرت گیری گروهای افراطی مانند القاعده و داعش در افغانستان ادامه خواهد داد.

از سوی دیگر یکی از اهداف میان مدت و بلندمدت آمریکا در افغانستان جلوگیری از گسترش نفوذ کشورهای دیگر از جمله روسیه، چین و ایران خواهد بود. واشنگتن همچنین احتمالا برای حفظ برخی دستاوردهای حضور ۲۰ ساله خود در افغانستان مانند آزادی های زنان و جلوگیری از بحرانی انسانی در این کشور تلاش خواهد کرد. هرگونه بحران انسانی در افغانستان می تواند منجر به موج مهاجرت از این کشور به سوی مرزهای متحدان اروپایی ایالات متحده شود.