پنتاگون: با حمله هوایی از ارتش افغانستان در برابر طالبان حمایت کردیم

نیروی هوایی ارتش آمریکا (عکس از آرشیو)
نیروی هوایی ارتش آمریکا (عکس از آرشیو) Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی پنتاگون در حالی از حمایت هوایی آمریکا از نیروهای دولتی افغانستان در برابر تهاجم طالبان خبر داده است که گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد ساز و کار حمایت‌های واشنگتن از دولت افغانستان پس از خروج از این کشور صورت می‌گیرد.

آگهی

وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که ارتش این کشور اخیرا با حمایت هوایی از نیروهای دولتی افغانستان به آنها در مهار یکی از تهاجم های طالبان یاری رساند.

پنتاگون در حالی از کمک هوایی به نیروهای دولتی افغانستان سخن می گوید که گروه طالبان روز پنجشنبه مدعی شد که کنترل «۹۰ درصد از مرزهای افغانستان» را در دست دارد. ادعایی که دولت افغانستان آن را رد کرده است. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده گفت: «ما در روزهای اخیر حملاتی هوایی را در حمایت از ارتش افغانستان انجام دادیم.»

وی افزود که حملات هوایی آمریکا در راستای حمایت از نیروهای دولتی افغانستان ادامه خواهد یافت. با این حال جان کربی از اعلام محل حملات هوایی آمریکا برای کمک به ارتش افغانستان خودداری کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گروه طالبان از دو ماه پیش عملیات گسترده ای را علیه نیروهای دولتی افغانستان آغاز کرده است. عملیات تهاجمی طالبان همزمان با آغاز روند خروج نیروهای خارجی به رهبری آمریکا از افغانستان آغاز شد. خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان قرار است تا پایان ماه اوت (اوایل شهریور) تکمیل شود.

سخنگوی پنتاگون در حالی از حمایت هوایی آمریکا از نیروهای دولتی افغانستان در برابر تهاجم طالبان خبر داده است که گمانه زنی های زیادی در مورد ساز و کار حمایت های واشنگتن از دولت افغانستان پس از خروج از این کشور صورت می گیرد. ایالات متحده با وجود تلاش برای تمرکز بر روی رقابت نظامی و تجاری با روسیه و چین احتمالا به تلاش های خود برای جلوگیری از قدرت گیری گروهای افراطی مانند القاعده و داعش در افغانستان ادامه خواهد داد.

از سوی دیگر یکی از اهداف میان مدت و بلندمدت آمریکا در افغانستان جلوگیری از گسترش نفوذ کشورهای دیگر از جمله روسیه، چین و ایران خواهد بود. واشنگتن همچنین احتمالا برای حفظ برخی دستاوردهای حضور ۲۰ ساله خود در افغانستان مانند آزادی های زنان و جلوگیری از بحرانی انسانی در این کشور تلاش خواهد کرد. هرگونه بحران انسانی در افغانستان می تواند منجر به موج مهاجرت از این کشور به سوی مرزهای متحدان اروپایی ایالات متحده شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا طالبان را به تشدید و ادامه حملات هوایی تهدید کرد

شهادت نادر فرماندهان ارشد آمریکایی؛ دولت بایدن مسئول «آشفتگی مرگبار» تخلیه نظامی افغانستان است

فراخوان ۴۶ میلیارد دلاری برای ۱۸۰ میلیون نفر؛ سازمان ملل: بدون بودجه، مردم جان خود را هزینه می‌‌کنند