دادگاهی در آلمان حق زنان برای شرکت در مسابقات ماهیگیری ممینگن را برسمیت شناخت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رقابت روز ماهیگیران در یکی از شهرهای ایالت بایرن آأمان
رقابت روز ماهیگیران در یکی از شهرهای ایالت بایرن آأمان   -   کپی رایت  Karl-Josef Hildenbrand/AP

یک دادگاه آلمان حکم داد که نمی‌توان زنان را از یک مراسم سنتی ماهیگیری در ایالت بایرن (باواریا) کنار گذاشت.

ماهیگیران در شهر ممینگن سالانه برای گرفتن بزرگترین ماهی رودخانه در روز ماهیگیران (Fischertag) با یکدیگر رقابت می‌کنند.

اساسنامه شرکت در این رقابت که در سال ۱۹۳۱ تنظیم شده بود می‌گوید تنها مردانی که حداقل پنج سال در این شهر زندگی‌ کرده‌اند مجاز به شرکت در این مسابقه برای حفظ سنت چند صد ساله هستند.

اما دادگاه ایالتی حکم داده است که گروه برگزار کننده این رویدان باید به زنان اجازه شرکت در این رقابت را بدهد. این رای پس از شکایت در دادگاه منطقه‌ای صادر شد.

قضات گفتند که اهداف اعلام شده این رویداد برای خدمت به تاریخ، فرهنگ و حفاظت از محیط زیست محلی، رفتار نابرابر با افراد جامعه را توجیه نمی‌کند.

قضات روز چهارشنبه ۲۸ ژوئیه (۶ مرداد) درخواست تجدیدنظر سازمان دهندگان روز ماهیگیران را رد کردند. با این حال این افراد اعلام کردند ممکن است به دادگاه فدرال شکایت کنند.

ماه گذشته هر دو طرف پیشنهاد قاضی دادگاه مبنی بر رسیدن به توافق خارج از دادگاه را رد کردند. برگزارکنندگان استدلال کرده بودند که اکثر نمایندگان آن‌ها باید تا کنون به توافق و مصالحه  می رسیدند این در حالیست که پیش از آن دو بار حضور زنان در این رویداد رد کرده بودند.

روز ماهیگیران در اواخر تابستان در شهر ممینگن برگزار می‌شود و مردم برای گرفتن بزرگترین ماهی قزل آلا به رودخانه شهر می‌پرند و در نهایت تاج پادشاه ماهیگیران به برنده داده می‌شود. گفته می‌شود این سنت به قرن شانزدهم میلادی برمی‌گردد.