توکیو۲۰۲۰؛ نخستین مورد ابتلا به کووید۱۹ در دهکده المپیک ثبت شد

نخستین مورد ابتلا به بیماری کووید۱۹ در دهکده بازی‌های المپیک توکیو شناسایی شد
نخستین مورد ابتلا به بیماری کووید۱۹ در دهکده بازی‌های المپیک توکیو شناسایی شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازی‌های المپیک توکیو ۲۰۲۰ که برگزاری آن به دلیل همه‌‌گیری ویروس کرونا و بیماری کووید۱۹ یکسال به تعویق افتاد قرار است از جمعه آینده به مدت پانزده روز تحت تدابیر سختگیرانه‌ ناشی از موج تازه همه‌گیری در پایتخت ژاپن برگزار شود.

آگهی

مسئولان برگزاری بازی‌های المپیک توکیو روز شنبه از شناسایی و ثبت نخستین موردِ تایید شده ابتلا به بیماری کووید۱۹ در دهکده محل اسکان ورزشکاران خبر دادند.

تاکایا ماسا، سخنگوی کمیته برگزارکننده بازی‌های المپیک با تایید این خبر تصریح کرد: «یک مورد ابتلا در بدو ورود به دهکده برای نخستین بار شناسایی و ثبت شده است.»

وی با این حال مشخص نکرد که مورد ثبت شده مربوط به ورزشکاران یا اعضای کادر فنی و مدیریتی بوده و کدامیک از کاروان‌های شرکت کننده را شامل می‌شود.

بازی‌های المپیک توکیو ۲۰۲۰ که برگزاری آن به دلیل همه‌‌گیری ویروس کرونا و بیماری کووید۱۹ یکسال به تعویق افتاد قرار است از جمعه آینده به مدت پانزده روز تحت تدابیر سختگیرانه‌ ناشی از موج تازه همه‌گیری در پایتخت ژاپن برگزار شود.

دولت ژاپن و مسئولان برگزارکننده این بازی‌ها پیش‌تر اعلام کرده بودند که بازی‌های پشت درهای بسته و بدون حضور تماشاگران برگزار می‌شود.

سیکو هاشیموتو، رئیس کمیته برگزار کننده این بازی‌ها در تازه‌ترین اظهارات خود گفته است: «ما تمام تلاش خود را برای برگزاری‌های بازی‌ها در شرایط کاملا امن و در جهت جلوگیری از گسترش بیماری کووید به خرج خواهیم داد. با این حال در صورت ثبت و تایید موارد آلودگی به ویروس برنامه مشخصی برای کنترل و مواجه‌شدن با چنین شرایط داریم.»

در حالی که کم‌تر از یک هفته تا مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک توکیو باقی است اما شور و حال مورد انتظار برای فرا رسیدن این رویداد بزرگ ورزشی در پایتخت ژاپن مشاهده نمی‌شود.

این در حالیست که شمار موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ در توکیو و دیگر شهرهای ژاپن رو به افزایش است و دولت تا ۲۲ ماه اوت در این کشور وضعیت اضطراری بهداشتی اعلام کرده است.

تقریبا همه مسابقات ورزشی در جریان بازی‌ها پشت درهای بسته برگزار می‌شود و ده‌ها هزار شرکت کننده،‌ از ورزشکاران، مسئولان و مربیان تیم‌ها گرفته تا روزنامه‌نگارانی که از خارج برای پوشش این رویداد بزرگ ورزشی به توکیو آمده‌اند ملزم به رعایت محدودیت‌های بسیار سخت‌گیرانه هستند.

تدابیر و اقدامات ویژه به ظاهر برای اطمینان بخشیدن به شهروندان در خصوص کنترل کامل شرایط بهداشتی کافی نبوده و همچنان بخش بزرگی از ساکنان پایتخت ژاپن به شدت مخالف برگزاری بازی‌ها هستند.

این در حالی است که مقامات بهداشتی در توکیو طی روزهای گذشته از ثبت حدود یک هزار و سیصد مورد دیگر از موارد ابتلا به ویروس کرونا و بیماری کووید۱۹ خبر داده‌اند.

توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک با این وجود روز پنجشنبه در سخنانی اطمینان داد که اقدامات در نظر گرفته شده برای مقابله با بیماری کووید در بازی‌ها کارساز و موثر است و کاروان‌های ورزشی با دقت از این مقررات پیروی می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر رونمایی از مدال‌های قهرمانان المپیک توکیو

المپیک توکیو؛ قوانین سختگیرانه کنترل سلاح در ژاپن دردسر بزرگِ تیراندازان

مجموعه ژاپنی «فوتبالیست‌ها» پس از ۴۳ سال به پایان رسید