المپیک توکیو؛ قوانین سختگیرانه کنترل سلاح در ژاپن دردسر بزرگِ تیراندازان

تمرین تیراندازان ژاپنی برای بازی‌های المپیک
تمرین تیراندازان ژاپنی برای بازی‌های المپیک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این قوانین به گونه‌ای سخت‌گیرانه است که حتی مربی تیم ملی تیراندازی ژاپن را نیز از لمس اسلحه منع می‌کند.

آگهی

قوانین نظارت و کنترل بر سلاح در ژاپن چنان سختگیرانه است که از هم اکنون پیش‌بینی می‌شود درد سرهای زیادی برای ورزشکاران المپیکی رشته‌های تیراندازی در توکیو ایجاد کند.

فرانس‌پرس با انتشار گزارشی در این خصوص آورده که این قوانین به گونه‌ای سخت‌گیرانه است که حتی مربی تیم ملی تیراندازی این کشور نیز به سادگی و در هر شرایطی مجاز به لمس اسلحه نیست.

در این گزارش از وجود چنین مقرراتی به عنوان یک درد سر بزرگ برای برگزار کنندگان بازی‌های المپیک در توکیو و نیز برای ورزشکارانی که برای رقابت در رشته‌های تیراندازی عازم پایتخت ژاپن می‌شوند،‌ نام برده شده است.

برگزار کنندگان مسابقات رشته‌های تیراندازی برای انطباق با قوانین ژاپن باید ترتیبات ویژه‌ای از محدودیت مقدار مجاز فشنگ گرفته تا ممنوعیت‌های وضع شده برای چگونگی لمس سلاح را مد نظر قرار دهند.

کیچیرو ماتسومارو، رئیس انجمن تیراندازی ژاپن در این خصوص به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «ما برای سهولت کار تیم‌های ملی زمان زیادی را به گفتگو و مذاکراه با پلیس و مقامات ذیصلاح اختصاص دادیم.»

وی با ابراز شک و تردید نسبت به کافی بودن اقدامات انجام شده در ادامه تصریح می‌کند: «اگر آنها (تیراندازان) به اینجا بیایند و ببینند که مقررات چقدر غیر عملی و دست و پا گیر است حتما از واقعیت موجود شکایت می‌کنند.»

مقررات مربوط به در اختیار داشتن و حمل سلاح در ژاپن از جمله سخت‌ترین قوانین از نوع خود در جهان محسوب می‌شود؛ به نحوی که به گزارش فرانس‌پرس عملا هیچ مرگ و میری به دلیل شلیک اسلحه و یا حمله مسلحانه در این کشور روی نمی‌دهد.

بر اساس این گزارش تنها ۵۰۰ تن از ساکنان مجمع‌الجزایر ژاپن مجاز به در اختیار داشتن یک تپانچه بادی هستند که اتفاقا گوران ماکسیموویچ، سرمربی صربستانی تیم ملی تیراندازی این کشور جزو آنها محسوب نمی‌شود.

شهروندان ژاپنی برای دریافت مجوز داشتن و حمل سلاح باید ابتدا از انجمن تیراندازی توصیه‌نامه بگیرند و سپس یک روند طولانی و پر دردسر را که تحقیقات مفصل پلیس بخشی از آن است در پیش‌گیرند.

این اقدام برای خارجی‌ها تقریبا ماموریتی غیرممکن است. گوران ماکسیموویچ که خود قهرمان تیراندازی با تفنگ بادی از فاصله ۱۰ متر در بازی‌های المپیک ۱۹۸۸ است می‌گوید که «ابتدا از شرایط موجود بسیار تعجب کرده بودم.» او زمان برعهده گرفتن مسئولیت هدایت تیم ملی ژاپن به کلی از وجود چنین مقرراتی بی‌خبر بود.

Eugene Hoshiko/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
رقابت تیراندازان ژاپنی برای کسب مجوز شرکت در بازی‌های المپیکEugene Hoshiko/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

مربی تیم ملی تیراندازی ژاپن به دلیل مقررات مربوط به محدودیت لمس سلاح از دور بر تمرین شاگردانش نظارت می‌کند.

او در این خصوص می‌گوید: «این برای یک مربی بسیار دشوار است زیرا گاهی اوقات شما باید وضعیت یک ماشه را بررسی کنید یا به یک تیرانداز کمک کنید تا اسلحه خود را تنظیم کند.»

مربیان در طول بازی‌های المپیک تنها اجازه دارند زمانی که تیراندازان اسلحه را در اختیار داشته‌ باشند به آنها کمک کنند.

بخشی از مقرارت مرتبط با سلاح بر اساس قوانین فدراسیون بین‌المللی تیراندازی به گونه‌ای تسهیل شده تا به کارشناسان فنی مسابقات این امکان را بدهد تا در صورت لزوم سلاح‌ها را دستکاری و مهمات درون آنها را نیز بازرسی کنند.

تعداد مجاز خشاب‌های قابل حمل و محدودیت مهمات درون آن نیز بر اساس قوانین ژاپنی مشکلاتی را پیش روی ورزشکاران و تیم‌های تیراندازی شرکت کننده در بازی‌های المپیک خواهد گذاشت.

بر اساس این مقررات همچنین مهمات تفنگ‌ها باید همیشه در کمد‌های مخصوص ورزشکاران نگهداری شوند حتی اگر تنها چند دقیقه نیازی به آنها وجود نداشته باشد.

رئیس انجمن تیراندازی ژاپن می‌گوید یک راهنمای شانزده صفحه‌ای در خصوص مقررات بسیار سختگیرانه حمل و استفاده از سلاح که به گفته وی برگزاری مسابقات بین‌المللی در رشته تیراندازی را در کشورش دشوار کرده،‌ در اختیار تیم‌های شرکت کننده قرار داده خواهد شد.

آقای ماتسومارو تاکید می‌کند که این مقررات مانع پیشرفت رشته تیراندازی در کشورش می‌شود و ژاپن را در این زمینه از سایر کشورهای منطقه از جمله چین،‌ کره جنوبی یا هند عقب می‌اندازد.

آگهی

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توکیو۲۰۲۰؛ نخستین مورد ابتلا به کووید۱۹ در دهکده المپیک ثبت شد

کاوشگر ماه از سومین «شب یخبندان قمری» نیز جان سالم به در برد

مجموعه ژاپنی «فوتبالیست‌ها» پس از ۴۳ سال به پایان رسید