نتیجه نظرسنجی در ژاپن: بیش از ۸۰٪ مردم با برگزاری مسابقات المپیک مخالف هستند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات علیه برگزاری مسابقات المپیک در توکیو
تظاهرات علیه برگزاری مسابقات المپیک در توکیو   -  کپی رایت  AP Photo

نتیجه یک نظرسنجی که روز دوشنبه منتشر شد نشان می دهد که بیش از ۸۰ درصد جمعیت ژاپن با برگزاری بازی های المپیک در تابستان امسال مخالف هستند.

رقابت های المپیک تابستانی در توکیو که قرار بود تابستان سال گذشته برگزار شود به دلیل همه گیری ویروس کرونا به تابستان امسال موکول شده است. نتیجه نظرسنجی جدید در حالی در روزنامه «آساهی» منتشر شد که دولت ژاپن روز جمعه گذشته برای مقابله با موج چهارم شیوع کرونا مجبور به اعلام وضعیت اضطراری در ۹ ناحیه دیگر از این کشور شد.

طبق نظرسنجی انجام شده ۴۳ درصد از جمعیت ژاپن خواهان لغو بازی های المپیک توکیو هستند. این در حالی است که ۴۰ درصد نیز از تعویق مجدد این رقابت ها حمایت می کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تمام نظرسنجی ها در ژاپن طی ماههای گذشته از مخالفت اکثریت مردم این کشور با برگزاری مسابقات المپیک حکایت داشت. مسئولان برگزاری این رقابت ها تاکید می کنند که با توجه به تدابیر اتخاذ شده از جمله ممنوعیت سفر تماشاگران خارجی به ژاپن و انجام منظم آزمایش های ابتلا به ویروس کرونا بر روی ورزشکاران، امکان برگزاری مسابقات در «امنیت کامل» وجود دارد.

کاتسونوبو کاتو، سخنگوی دولت ژاپن روز دوشنبه در واکنش به نتیجه آخرین نظرسنجی منتشرشده گفت که مقامات این کشور تمام تلاش خود را خواهند کرد که مردم از امنیت بهداشتی مسابقات پیش رو اطمینان پیدا کنند.

رقابت های المپیک توکیو قرار است از روز ۲۳ ژوئیه (اول مرداد) تا هشت اوت (۱۷ مرداد) برگزار شود.

بیماری همه گیر «کووید ۱۹» طی ۱۵ ماه گذشته در ژاپن کمتر از بسیاری از کشورهای دیگر شیوع پیدا کرد. با این حال انتقادهای زیادی علیه دولت یوشیهیده سوکا، نخست وزیر ژاپن به دلیل روند کند واکسیناسیون در برابر ویروس کرونا مطرح شده است.