شناسایی چندین ابتلا به زیکا در ایالت کرالا هند که با کرونا در حال مبارزه است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نمونه خون فرد مبتلا به ویروس زیکا
نمونه خون فرد مبتلا به ویروس زیکا   -   کپی رایت  Canva pro

مقامات هند روز جمعه ۹ ژوئیه (۱۸ تیر) اعلام کردند که پس از شناسایی ۱۴ مورد ابتلا به ویروس زیکا در ایالت جنوبی کرالا هشدار سراسری صادر شده است.

در میان بیماران شناسایی شده یک زن باردار ۲۴ ساله نیز در شهر تریواندروم مرکز ایالت تحت معالجه قرار گرفته است.

زنان باردار به ویژه دربرابر ویروس زیکا آسیب‌پذیر هستند و می‌توانند بیماری منتقل شده از پشه را به نوزادان خود انتقال دهند که می‌تواند باعث سندرم گیلن-باره که یک بیماری نادر خود ایمنی است شود.

وینا جورج، وزیر ایالت کرالا به خبرگزاری فرانسه گفت که آزمایش زن باردار روز پنجشنبه مثبت و در روز جمعه ۱۳ مورد ابتلای دیگر تایید شد.

وی افزود: «همه این افراد از کادر درمان هستند و در حال حاضر تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفته‌اند اما وضعیت آن‌ها پایدار است.»

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا، زیکا بیشتر از طریق گزش پشه آئدس ایجاد می‌شود اما می‌تواند از طریق ارتباط جنسی نیز منتقل شود.

این ویروس برای نخستین بار در میمون‌ها در جنگل زیکا در اوگاندا در سال ۱۹۷۴ شناسایی شد و در دهه‌های اخیر باعث چندین شیوع در سراسر جهان شده است.

هیچ واکسن یا داروی ضد ویروسی به‌عنوان پیشگیری یا درمان در دسترس نیست.

علائم این بیماری شامل تب، ضایعات پوستی، دردهای عضلانی و مفصلی است اما میزان مرگ و میر در آن نادر است.

مقامات هندی گفتند که زن باردار علائمی از جمله تب، سردرد و ضایعات پوستی را قبل از بستری شدن در بیمارستان نشان داده است.

هند در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ شیوع بیماری زیکا را شاهد بوده است و صدها مورد در غرب گجرات و راجستان گزارش شد اما آخرین موارد این بیماری در کرالا است.

این ایالت در حال حاضر با جهش ویروس کرونا مبارزه می‌کند به‌طوریکه بیش از ۱۳ مورد ابتلای جدید در روز جمعه گزارش شده که بالاترین تعداد در میان ایالت‌های هند است.