آیا گلف بازها واقعا از ترس زیکا به المپیک نمی آیند؟

آیا گلف بازها واقعا از ترس زیکا به المپیک نمی آیند؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ترس از ویروس زیکا بر بازیهای المپیک ریو سایه انداخته است.

آگهی

ترس از ویروس زیکا بر بازیهای المپیک ریو سایه انداخته است. دهها ورزشکار از حضور در بازیها منصرف شده اند. اما مارتینا هینگیس، تنیس باز معروف اهل سوییس که بعد از بیست سالی دوباره به بازیهای المپیک برگشته است شوخی کنان به خبرنگاران می گوید:«فکر می کنم دیروز که با اتوبوس به مکان زمینهای تنیس بر می گشتیم، دو تا پشه توی اتوبوس بود که من کشتمشان!»

از بین ورزشکاران غایب، خیلی ها گلف باز هستند. برخی از برگزارکنندگان معتقدند گلف بازها میل ندارند به رقابتهایی بیایند که جایزه هنگفتی ندارد اما دنی ویلِت، بازیکن گلف می گوید ضعف برنامه ریزی هم یکی از دلایل غیبتها است. او می گوید: «فکر می کنم مشکل زیکا یک بهانه دم دستی است. خود من چهار پنج بار در مسابقات لئوپارد کریک (آفریقای جنوبی) بازی کرده ام، خطر گرفتنِ مالاریا در آنجا خیلی بیشتر از خطر بیماری زیکا در ریو است.»

ویروس زیکا که سال گذشته در برزیل شناخته شد، بویژه دامنگیر کشورهای آمریکای لاتین شد. ویروسی که یکی از اثراتش ایجاد ناهنجاری در هزاران نوزاد بوده است. اما سازمان جهانی بهداشت، لغو یا تغییر مکان برگزاری بازیهای المپیک را ضروری نمی داند، چون خطر ابتلا بسیار کم است. دکتر خورخه کلیل، تلاش دارد واکسنی برای زیکا پیدا کند.

او درباره خطر ابتلا به زیکا می گوید: «هنوز محصولی برای مبارزه با ویروس زیکا در اختیار نداریم، اما می دانیم در این وقت سال پشه نداریم، چون هوا خیلی خنک است. بنابرین شمار کلی ابتلا به عفونت زیکا و همچنین بیماری دانگ کم شده است، به ویژه در مناطق جنوب شرقی برزیل.»

با وجود نگرانی برخی رسانه ها، بسیاری از گردشگران خوشبین اند. برزیلی ها امیدوارند که نزدیک به نیم میلیون گردشگر از تمام دنیا به ریو سرازیر شوند. یکی از گردشگرانی که به ریو آمده است می گوید: «من سه تا کِرِم ضد پشه خریدم و هر روز از آن استفاده می کنم. همه واکسنهای موجود را هم زده ام، از جمله واکسن تب زرد را. تا وقتی مراقب باشید، نباید مشکلی باشد.

همیشه پیش از بازیهای المپیک، شایعه ها و پیشبینی های ترسناک بین رسانه ها و کسانی که از خارج می خواهند به محل برگزاری بازیها بروند به راه می افتد، اما بیشتر این ترسها و نگرانی ها بی اساس از آب در می آید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ضرب طبل‌ها و رقص تن‌ها در کارناوال ۲۰۲۴ ریودوژانیروی برزیل

رقص و آواز مردم برزیل در «روز ملی سامبا»

روزی چند عدد تخم‌‌مرغ می‌توان خورد؟ متخصصان تغذیه پاسخ می‌دهند