Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نهاد تحقیقاتی آمریکا: کرونا جان میلیون‌ها هندی را گرفته است؛ دهلی نو: مردود و غیرواقعی است

کارگر هندی محو تماشای نقاشی دیواری از مجسمه آزادی و مرلین مونروی ماسک زده
کارگر هندی محو تماشای نقاشی دیواری از مجسمه آزادی و مرلین مونروی ماسک زده Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تحقیقی که نتیجه آن روز سه‌شنبه از سوی یک نهاد تحقیقاتی در ایالات متحده موسوم به «مرکز توسعه جهانی» منتشر شد شمار قربانیان بیماری کووید۱۹ در هند را بین ۳ مییلیون و ۴۰۰ هزار تا ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تخمین زده است.

آگهی

دولت هند روز پنجشنبه نتیجه مطالعات تازه در خصوص میزان مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ در این کشور را که حکایت از میلیون‌ها قربانی دارد زیر سوال برد.

دهلی‌نو در حالی آمار ارائه شده بر اساس مطالعات تازه «مرکز توسعه جهانی» مستقر در آمریکا را رد کرد که شمار قربانیان کووید۱۹ در هند به موجب نتایج این مطالعات بسیار بالاتر از رقم رسمی ۴۲۰ هزار نفری است. 

دولت هند در عین حال با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص تاکید کرد که چندین ایالتِ این کشور در پی موج‌های تازه اوج‌گیری ابتلا به بیماری در ماه‌های آوریل و مه در حال به روز رسانی داده‌های خود هستند.

تحقیقی که نتیجه آن روز سه‌شنبه از سوی نهاد تحقیقاتی «مرکز توسعه جهانی» منتشر شد شمار قربانیان بیماری کووید۱۹ در هند را بین ۳ مییلیون و ۴۰۰ هزار تا ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تخمین زده است؛ رقمی که بین هشت تا یازده برابر آمار رسمی قربانیان کرونا در این کشور محسوب می‌شود.

این آمار هند را در صدر کشورهایی قرار می‌دهد که بیش از همه در معرض همه‌گیری بیماری کووید۱۹ قرار گرفته‌اند.

این در حالیست که اگر آمار رسمی اعلام شده از سوی دولت مبنی بر کشته شدن ۴۱۹ هزار نفر بر اثر کووید را ملاک قرار دهیم، هند پس از ایالات متحده آمریکا و برزیل که به ترتیب ۶۱۰ و ۵۴۵ هزار قربانی را ثبت کرده‌اند، در مکان سوم تاثیرپذیرترین کشورها از ویروس کرونا جای می‌گیرد.

مطالعه یاد شده آخرین نمونه از نوع خود است که آمار رسمی اعلام شده از سوی هند را مورد تردید قرار می دهد. نتایج این تحقیق همچنین به نقاط ضعفی چون مشکلات شمارش و نرخ بالای مرگ و میر در بین هر یک میلیون نفر که تقریباً با نیمی از میانگین جهانی برابری می‌کند، اشاره دارد.

محققان به ویژه میزان مرگ و میر بیش از حد یا به عبارتی تعداد مرگ و میر اضافی نسبت به یک دوره طبیعی را مورد توجه قرار داده و این میزان را با شمار مرگ و میر ثبت شده در دیگر کشورها قیاس کرده‌اند.

دولت هند روز پنجشنبه در واکنش به نتایج تحقیق یاد شده این پیش‌فرض را که خطر مرگ یک فرد مبتلا به بیماری در همه کشورها یکسان است نادرست و متقلبانه توصیف کرد.

به اعتقاد دهلی‌نو در این مطالعه عواملی چون نژاد، قومیت، ترکیب ژنتیکی جمعیت، قرار گرفتن قبلی در معرض بیماری‌های دیگر و مصونیت ناشی از آن در نظر گرفته نشده است.

دولت هند در ادامه یاد آور می‌شود: «طرح این فرضیه که همه مرگ‌های بیش از حد ناشی از ویروس کرونا است منطبق با واقعیت‌ها نیست و کاملا گمراه کننده تلقی می‌شود.»

در بیانیه دهلی‌نو آمده است که هند دارای «استراتژی دقیق رهگیری موارد تماس با کرونا» و برخوردار از دسترسی گسترده به آزمایشگاه‌های تشخیص بیماری است.

این بیانیه می‌افزاید: اگر چه ممکن است برخی موارد ابتلا شناسایی نشوند اما نقص در شمارش موارد مرگ کاملا بعید به نظر می‌رسد.

موضع دولت هند در عین حال عملکرد مقامات محلی را نیز با سوال‌ها و ابهام‌هایی روبرو می‌کند؛ چرا که در آن تصریح شده است که وزارت بهداشت تنها داده‌های ارسالی توسط دولت‌های منطقه‌ای را جمع‌آوری و منتشر می‌کند.

دولت می‌گوید بارها به مقامات محلی توصیه کرده است که در سرشماری از موارد مرگ ناشی از بیماری کووید۱۹ دقت بالایی به خرج دهند.

«مهاراشترا» از جمله ایالت‌های هند است که بیشترین تاثیر را از همه‌گیری بیماری کووید۱۹ پذیرفته است. مقامات این ایالت به تازگی با به روز کردن آمار از ثبت ۱۵ هزار مرگ و میر اضافه نسبت به شمار قبلی قربانیان خبر دادند.

ایالت‌های «بیهار» و «مادیا پرادش» نیز پس از به روزرسانی‌های تازه در پی موج‌های تازه ابتلا در ماه‌های آوریل و مه به ترتیب ۴ و ۱۵ هزار موارد تازه مرگ به آمار خود اضافه کردند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صاعقه در هند ظرف یک شبانه روز جان ۴۰ نفر را گرفت

شناسایی چندین ابتلا به زیکا در ایالت کرالا هند که با کرونا در حال مبارزه است

پایان عملیات امداد و نجات؛ تصادف قطار در هند ۲۸۸ کشته و ۹۰۰ زخمی بر جا گذاشت