هزاران پزشک هندی به کارزار «یوگا کووید را نابود می‌کند» اعتراض کردند

بابا رامدِو
بابا رامدِو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت پاتانجالی آیوروِد پیش از این ادعا کرده بود که داروهایی برای درمان سرطان تولید کرده است. خود رامدو نیز گفته است که می‌تواند همجنسگرایی و ایدز را «درمان» کند.

آگهی

هزاران پزشک در سراسر هند خواستار دستگیری یک استاد بسیار پرطرفدار یوگا شدند که ادعا می‌کند یوگا جلو ابتلای افراد به کووید ۱۹ را می‌گیرد و می‌گوید استفاده از داروهای متداول پزشکی برای درمان کووید تاکنون باعث مرگ هزاران بیمار کرونایی در کشور شده است.

بابا رامدِو، مرشد هندی که در زمینه پزشکی سنتی برای خودش امپراتوری بزرگی درست کرده و مریدان زیادی دارد، ماه گذشته گفت که همه‌گیری کرونا ثابت کرد داروهای مدرن حاصل «دانشی احمقانه و شکست خورده» است. او همچنین ادعا کرد که صدها هزار نفر از بیماران کرونا در هند «به دلیل استفاده از داروهای شیمیایی مرسوم مرده‌اند».

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

پزشکان هندی در روز سه‌شنبه یکم ژوئن (۱۱ خرداد) که به صورت نمادین آن را «روز سیاه» اعتراضات نامیده‌‌اند، عکس‌هایی از خودشان را در شبکه‌های اجتماعی با بستن بازوبند سیاه و هشتگ «رامدِو را بازداشت کنید» همرسان کردند.

انجمن پزشکان وابسته به «ایمز»، یکی از بزرگ‌ترین بیمارستان‌های دولتی دهلی نو، اظهارات رامدف را «رسوایی» خوانده است. این مرشد هندی که یکی از طرفداران سرسخت نخست وزیر نارندرا مودی است، به درخواست وزیر بهداشت، حرف‌های خود را پس گرفت و گفت که فقط پیام‌های واتس‌اپی دیگران را نقل می‌کرده است.

اما او دوباره با بیان این که نیازی به واکسن کرونا ندارد و با یوگا و آیورودا، طب سنتی جایگزین از خود در برابر بیماری محافظت می‌کند، اعتراضات بیشتری را برانگیخت.

بابا رامدو یک شبکه تلویزیونی و یک شرکت بزرگ به نام «پاتانجالی آیوروِد» دارد که ارزش آن به چند صد میلیون دلار می‌رسد و در فروشگاه‌هایش که در همه جا وجود دارد همه چیز، از خمیر دندان گرفته تا شلوار جین فروخته می‌شود.

در اوایل سال جاری میلادی این شرکت از دارویی گیاهی به نام کورونیل رونمایی کرد که رامدو گفت بود ویروس کرونا را درمان می‌کند. در مراسم رونمایی این دارو، وزیر بهداشت نیز حضور داشت.

شرکت پاتانجالی آیوروِد که بر اساس یک رتبه‌بندی منتشر شده در سال گذشته، سیزدهمین برند معتبر هند است، پیش از این ادعا کرده بود که داروهایی برای درمان سرطان تولید کرده است. خود رامدو نیز گفته است که می‌تواند همجنسگرایی و ایدز را «درمان» کند.

طبق گزارش انجمن پزشکی هند، ویروس کرونا تاکنون دست کم ۳۳۰ هزار نفر، از جمله بیش از هزار و ۲۰۰ پزشک را به کام مرگ کشیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرگ دست‌کم ۱۸ کودک در ازبکستان پس از مصرف یک داروی ساخت هند

افزایش مجدد مبتلایان کرونا در هند؛ رکورد بیشترین آمار روزانه در سه هفته اخیر ثبت شد

شمار کرونایی‌های هند از ۲۴ میلیون نفر گذشت؛ شایعات درمان با لیمو و مدفوع گاو