Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اعتراض و تجمع کارگران از بخارست تا بروکسل در مسیر ۲ هزار کیلومتری

اعتراضات کارگری در بخارست
اعتراضات کارگری در بخارست Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

۱۳ کارگر اهل رومانی در اعتراض به شرایط بد کاری و دستمزدهای پایین در رومانی، از بخارست تا بروکسل در سفری ۴ روزه در شهرهای مختلف اروپایی توقف و در مقابل سفارت رومانی دست به تجمع زدند.

آگهی

سیزده کارگر در طول ۴ روز مسیر ۲۰۰۰ کیلومتری بین دو شهر بخارست، پایتخت رومانی و بروکسل، پایتخت اتحادیه اروپا، را پیمودند و در اعتراض به پایین بودن دستمزد و شرایط بد کاری در رومانی دست به تجمع زدند.

هدف اصلی این کارگران رومانیایی از این نوع اعتراض، بین دو کشور رومانی و بلژیک، بالابردن آگاهی دیگر کارگران کم درآمد و مبارزه با تبعیض و استثمار بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا بود.

این کارگران که تحت عنوان «کاروان حمایت از حقوق و برابری های اجتماعی» از بخارست به حرکت درآمدند در شهرهای دیگر اتحادیه اروپا از جمله وین، مونیخ، لوکزامبورگ در مقابل سفارت رومانی و کنسولگری های این کشور تجمع کرده و در این شهرها اعتراض خود را به گوش مسئولان رومانی و دیگر رهبران اتحادیه اروپا رساندند.

کارگران رومانیایی در بروکسل موفق شدند با برخی از مقامات کمیسیون اروپایی دیدار و گفتگو کنند.

آنها به مسئولان هشدار دادند که رومانی هرچند با عضویت در اتحادیه اروپا، پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته است اما وضعیت زندگی کارگران با دشواری و بحران های تازه ای روبرو شده است.

به گفته بوگدان ایولیو هوسو، رئیس اتحادیه ملی اتحادیه کارگریی رومانی حقوق پایه کارگران در این کشور ۴۶۰ یورو در ماه است و در زمره پایین ترین حقوق ها در سطح اتحادیه اروپا قرار دارد.

آقای هوسو به یورونیوز گفت: « در حال حاضر بدلیل فقر بیش از ۴.۴ میلیون رومانیایی از کشور مهاجرت کرده اند و اگر تا دو سال آینده اوضاع تغییر نکند تعداد مهاجران به ۷ یا هشت میلیون نفر هم خواهد رسید چرا که این افراد یا نمی توانند کاری پیدا کنند یا اینکه در رومانی به اندازه ای حقوق ها پایین هستند که این افراد نمی توانند آنرا بپذیرند.»

کمیسیون اروپا در ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ پیشنهادی درباره حداقل دستمزد مناسب در کل اتحادیه اروپا ارائه داد که این پیشنهاد هنوز از سوی اعضای شورای اروپایی مورد توجه و بحث و بررسی قرارنگرفته است.

در حال حاضر حداقل دستمزدها در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا کاملا متفاوت و تبعیض آمیز است.

به عنوان مثال حداقل دستمزد در فرانسه ماهی ۱۵۵۴ یورو و حداقل دستمزد در رومانی نزدیک به ۴۵۰ یورو است، اختلافی فاحش که عامل اصلی کوچ شهروندان کشورهای شرقی عضو اتحادیه اروپا به کشورهای شمالی و غربی عضو است.

دبیر کل کنفدراسیون اتحادیه های کارگری اروپا، لوکا ویسنتینی، هم درباره چنین اختلاف های فاحشی به یورونیوز گفت که وضعیت کشورهای چون رومانی و بلغارستان در حال حاضر غیرقابل قبول و فاجعه بار است و باید به آن رسیدگی شود. 

وی به یورونیوز گفت که وضعیت رومانی غیرقابل قبول است و باید به آن رسیدگی شود. آقای ویسنتینی گفت: « ما انتظار داریم که کمیسیون اروپا سرانجام در وضعیت رومانی مداخله کند. ما نمی توانیم تحمل کنیم که در کشوری که کمترین حقوق را در اروپا داریم، که شرایط کار به طور قابل توجهی تحت تأثیر همه گیری کرونا قرار گرفته است، و سطح فقر بسیار زیاد است کمیسیون اروپا وضعیت را نادیده بگیرد.»

وضعیت کارگران در اسلوونی، مجارستان و بلغارستان بهتر از رومانی نیست و این قشر مهم جامعه با دستمزدهای پایین دست و پنجه نرم می کنند.

اغلب رهبران کشورهای ثروتمند و شمالی با تعیین حداقل دستمزد در سرتاسر اتحادیه اروپا مخالفند.

یکی از دلایل عمده آن این است که بسیاری از کارخانه ها و شرکت های بزرگ صنعتی این کشورها از جمله آلمان و فرانسه و هلند به کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا از جمله رومانی و بلغارستان بدلیل «حقوق پایین کارگران» منتقل شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ثروتمندترین و فقیرترین شهروندان اتحادیه اروپا در کدام کشورها زندگی می‌کنند؟

فن در لاین: تبعات اقتصادی کرونا در اتحادیه اروپا تا ۱۸ ماه دیگر کاملا تمام می‌شود

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند