انهدام شبکه قاچاق کارگران مهاجر در عملیات مشترک پلیس فرانسه، رومانی و مولداوی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
اشیا کشف شده از اقامتگاه‌های قاچاقچیان انسان
اشیا کشف شده از اقامتگاه‌های قاچاقچیان انسان   -   کپی رایت  Eurojust via Inspectoratul General de Politie

نیروهای پلیس سه کشور اروپایی با حمایت یوروپل (پلیس اروپا) و یگان‌های یوروجاست (سازمان همکاری قضایی اروپا) یک شبکه گسترده تبهکار بهره‌کشی و قاچاق کارگران مهاجر در فرانسه را متلاشی کردند.

به گفته مقام‌های امنیتی اروپا بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کارگر تابعه مولداوی برای کار در پروژه‌های ساختمانی فرانسه به این کشور قاچاق شده بودند.

در عملیات مشترک روز وشنبه پلیس فرانسه، رومانی و مولدوای ۳۸ متهم این پرونده بازداشت شدند. ۲۸ تن از متهمان در فرانسه، ۷ نفر در مولداوی و سه تن دیگر در رومانی دستگیر شده‌اند.

یوروپل با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد قاچاقچیان کارگران را با مدارک جعلی رومانیایی به فرانسه می‌فرستادند و پاسپورت‌های واقعی آن‌ها را برای ضمانت نزد خود گرو نگاه می‌داشتند.

مقام‌های قضایی فرانسه پرونده را علیه گردانندگان این شبکه تبهکار به اتهام قاچاق انسان، قاچاق انسان به قصد بهره‌برداری از نیروی کارگران، جعل مدرک، سوءاستفاده از تامین اجتماعی و پولشویی گشوده اند.

شماری از بازداشت شدگان، اتباع رومانیایی مالک شرکت‌های ساختمانی در فرانسه هستند. به گفته یوروپل، مظنونان متهم به پولشویی در شرکت‌های خارج از رومانی و به‌ویژه فرانسه هستند.

در جریان عملیات پلس ۱۵ خودروی لوکس، ۲ جت اسکی، اسلحه، تلفن و حدود ۱۰۰هزار یور پول نقد در مخفیگاه‌های مظنونان کشف و ضبط شد. مقام‌های درگیر در این پرونده، ۱۱ حساب بانکی گردانندگان شبکه را مسدود کردند.

پلیس فرانسه در سال ۲۰۱۸ و پس از شناسایی یک وانت حامل ۱۱ مهاجر تبعه مولداوی، که شماری از آن‌ها کارت هویت تقلبی رومانیایی داشتند، به وجود یک شبکه قاچاق انسان مشکوک شد.

بسیاری از کارگران ساختمانی در فرانسه از کشورهای اروپای شرقی می‌آیند و اغلب کارت اقامت کوتاه مدت دریافت می‌کنند.