«کامیون مرگ»؛ مظنونان به قاچاق انسان در فرانسه و بلژیک دستگیر شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از نیما قدکپور
نیروهای پلیس فرانسه
نیروهای پلیس فرانسه   -   کپی رایت  Christophe Ena/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

در همکاری بین پلیس فرانسه و بلژیک ۲۶ مظنون به قاچاق انسان در این دو کشور بازداشت شدند. این افراد در ارتباط با کشته شدن ۳۹ ویتنامی که سال گذشته در یخچال یک کامیون حمل مواد غذایی در بریتانیا کشته شدند، تحت تعقیب قضایی قرارداشته و کمتر از یکسال پس از یافتن این «کامیون مرگ» بازداشت شدند.

دادستانی فرانسه سه شنبه در بیانیه ای تاکید کرد که عمده این بازداشت ها در استان ایل دو فرانس و مناطقی از بلژیک انجام گرفته است. به گفته دادستانی بلژیک در میان سیزده بازداشتی، ۱۱ ویتنامی و دو مراکشی وجود دارند.

«یوروجاست»، آژانس قضایی منتسب به اتحادیه اروپا گفت که مظنونان بخشی از یک گروه جنایات سازمان یافته بودند که پناهجویان را از آسیا به ویژه از ویتنام قاچاق می کردند.

عملیات جستجوی عاملان قاچاق انسان، پس از کشف ۳۹ ویتنامی کشته شده در یخچال کامیونی در اسکس بریتانیا در همکاری مشترک بین نیروهای امنیتی و قضایی بریتانیا، ایرلند، بلژیک و فرانسه و همچنین «یوروجاست»‌ و «یوروپل» آغاز شد.

ویتنامی هایی که در این کامیون کشته شده بودند از بلژیک به بریتانیا رفته بودند. پلیس بریتانیا در ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ این کامیون را پیداکرد. از ۳۹ قربانی، ۳۱ نفر مرد و ۸ زن ویتنامی بودند و از ۱۵ تا ۴۴ سال داشتند. 

موریس رابینسون ۲۵ ساله و راننده این کامیون از ایرلند شمالی پیش تر در دادگاهی در لندن محکوم به قتل عمد شد. دیگر متهم پرونده و همراه آقای رابیسنون، گئورگه نیکا حکم دستیاری در قتل پناهجویان از سوی دادگاه را نپذیرفت.

گفته می شود در یکسال اخیر هفت نفر دیگر در ویتنام در همین ارتباط بازداشت شده اند.

مظنونانی که در روز سه شنبه بازداشت شده اند احتمالا در دادگاه به ۱۵ سال زندان و پرداخت جریمه ای که می تواند تا ۱۵۰ هزار یورو به ازای هر قربانی باشد، محکوم خواهند شد.