«کامیون مرگ»؛ مظنونان به قاچاق انسان در فرانسه و بلژیک دستگیر شدند

نیروهای پلیس فرانسه
نیروهای پلیس فرانسه Copyright Christophe Ena/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Christophe Ena/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس فرانسه و بلژیک در عملیاتی مشترک ۲۶ نفر را در ارتباط با قاچاق ۳۹ پناهجوی ویتنامی که سال گذشته در یخچال کامیون درگذشتند، بازداشت کرد.

آگهی

در همکاری بین پلیس فرانسه و بلژیک ۲۶ مظنون به قاچاق انسان در این دو کشور بازداشت شدند. این افراد در ارتباط با کشته شدن ۳۹ ویتنامی که سال گذشته در یخچال یک کامیون حمل مواد غذایی در بریتانیا کشته شدند، تحت تعقیب قضایی قرارداشته و کمتر از یکسال پس از یافتن این «کامیون مرگ» بازداشت شدند.

دادستانی فرانسه سه شنبه در بیانیه ای تاکید کرد که عمده این بازداشت ها در استان ایل دو فرانس و مناطقی از بلژیک انجام گرفته است. به گفته دادستانی بلژیک در میان سیزده بازداشتی، ۱۱ ویتنامی و دو مراکشی وجود دارند.

«یوروجاست»، آژانس قضایی منتسب به اتحادیه اروپا گفت که مظنونان بخشی از یک گروه جنایات سازمان یافته بودند که پناهجویان را از آسیا به ویژه از ویتنام قاچاق می کردند.

عملیات جستجوی عاملان قاچاق انسان، پس از کشف ۳۹ ویتنامی کشته شده در یخچال کامیونی در اسکس بریتانیا در همکاری مشترک بین نیروهای امنیتی و قضایی بریتانیا، ایرلند، بلژیک و فرانسه و همچنین «یوروجاست»‌ و «یوروپل» آغاز شد.

ویتنامی هایی که در این کامیون کشته شده بودند از بلژیک به بریتانیا رفته بودند. پلیس بریتانیا در ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ این کامیون را پیداکرد. از ۳۹ قربانی، ۳۱ نفر مرد و ۸ زن ویتنامی بودند و از ۱۵ تا ۴۴ سال داشتند. 

موریس رابینسون ۲۵ ساله و راننده این کامیون از ایرلند شمالی پیش تر در دادگاهی در لندن محکوم به قتل عمد شد. دیگر متهم پرونده و همراه آقای رابیسنون، گئورگه نیکا حکم دستیاری در قتل پناهجویان از سوی دادگاه را نپذیرفت.

گفته می شود در یکسال اخیر هفت نفر دیگر در ویتنام در همین ارتباط بازداشت شده اند.

مظنونانی که در روز سه شنبه بازداشت شده اند احتمالا در دادگاه به ۱۵ سال زندان و پرداخت جریمه ای که می تواند تا ۱۵۰ هزار یورو به ازای هر قربانی باشد، محکوم خواهند شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنازه ۱۸ پناهجوی افغان در یک کامیون حمل چوب در بلغارستان پیدا شد

کشف شبکه قاچاق انسان به اروپا؛ پانزده مهاجر در صندوق خودرو جاسازی شده بودند

رواج نبش قبر اجساد مومیایی در پرو؛ اعتقاد به فرازمینی بودن اجداد بشر ریشه در چه دارد؟