گزارشگران بدون مرز اوربان، خامنه‌ای، اسد، پوتین و بن سلمان را «دشمنان آزادی مطبوعات» نامید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سازمان گزارشگران بدون مرز
سازمان گزارشگران بدون مرز   -   کپی رایت  AP Photo

سازمان گزارشگران بدون مرز، ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان را در کنار محمد بن‌ سلمان، علی خامنه‌ای، کیم جونگ اون، بشار اسد، ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ به عنوان دشمنان مطبوعات معرفی کرده است.

در گزارش این سازمان که روز دوشنبه منتشر شده است نام ۳۷ رهبر جهان قرار گرفته و بسیاری از نام‌ها، چهره‌های تکراری هستند که پیشتر هم در این فهرست قرار داشتند. اما ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان به عنوان یک رهبر اروپایی برای نخستین بار در این مجموعه قرار دارد.

این نخستین بار است که یک رهبر اروپای غربی در صف کسانی قرار می‌گیرد که در سرکوب آزادی مطبوعات نقش گسترده‌ای داشته است.

سازمان گزارشگران بدون مرز استدلال کرده است که آقای اوربان از سال ۲۰۱۰ به صورت پیوسته و مستمر استقلال رسانه‌ای در این کشور را تضعیف کرده و در محدود کردن آزادی مطبوعات نقش مهمی ایفا کرده است. این گزارش می‌گوید کنترل بیش از ۸۰ درصد رسانه‌ها در این کشور از طریق الیگارشی نزدیک به حزب حاکم آقای اوربان انحصاری شده است.

در این فهرست محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به دلیل آنچه روش‌های سرکوبگرانه علیه روزنامه‌نگاران شامل تهدید و جاسوسی، آدم‌ربایی، شکنجه و همچنین قتل فجیع از جمله کشتن وحشیانه جمال خاشقجی، نامیده شده، در کنار دیگر رهبران اقتدارگرایی که دنیا را برای روزنامه‌نگاران ناامن‌تر کرده، قرار گرفته است.

در این گزارش که روز ۵ ژوئيه منتشر شده، علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در کنار افرادی چون ولادیمیر پوتین، کیم جونگ اون، شی جین پینگ از دیگر دشمنان آزادی مطبوعات معرفی شده‌اند.

در این گزارش رهبران ۳۷ کشور دنیا به عنوان افرادی معرفی شده‌اند که در سرکوب بیرحمانه رسانه‌ها نقش مهمی داشته‌اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز از سال ۲۰۰۱ دست به انتشار چنین فهرستی می‌زند و رهبرانی را که در خفه کردن صدای روزنامه‌نگاران نقش‌آفرین بوده‌اند، معرفی می‌کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید