فرانسه؛‌ انتخاب مجدد مارین لوپن به رهبری حزب راستگرای افراطی اتحاد ملی

مارین لوپن
مارین لوپن Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مارین لوپن که ده سال است رهبری حزب اتحاد ملی که پیش تر موسوم به جبهه ملی بود را عهده دار است با وجود شکست اخیر این حزب در انتخابات محلی با بیش از ۹۸ درصد آرا در جایگاه خود باقی ماند.

آگهی

اعضای حزب اتحاد ملی فرانسه، با وجود شکست نسبی در انتخابات محلی دو هفته گذشته ترکیبی در ساختار رهبری بوجود نیاوردند و اغلب اعضای این حزب راستگرای افراطی در هفدهمین کنگره، مارین لوپن را شایسته ادامه رهبری دانستند.

مارین لوپن که بیش از دو دهه است تجربه زیادی در صحنه سیاست فرانسه پیدا کرده است، امیدوار است بتواند اینبار اتحاد ملی را پیروز انتخابات ریاست جمهوری آینده کرده و خود جانشین امانوئل ماکرون شود. خانم لوپن با اعتماد ۹۸ درصدی اعضای حزب اتحاد ملی پشتوانه ای مهم دارد تا طلسم را بشکند و رئیس جمهور شود.

سال ۲۰۱۷ مارین لوپن هرچند توانست به همراه امانوئل ماکرون از مرحله اول بالا بیاید اما نهایتا «اتحاد احزاب چپ و راست میانه» در مقابل راستگرایان افراطی عامل پیروزی قاطع امانوئل ماکرون ۳۹ ساله شد. مارین لوپن ده سال است رهبر حزب اتحاد ملی، که پیش تر به نام جبهه ملی شناخته می شد، قرار دارد.

خانم لوپن در سخنان خود پس از انتخاب مجدد در هفدهمین کنگره حزب گفت که رای مجدد به خودش را «تاییدیه میلیون ها فرانسه» برای ادامه راه اما « با استراتژی جدید» می شمارد.

مارین لوپن در این نشست تاکید کرد که نام حزب دیگر هیچگاه به «جبهه ملی» بازنخواهد گشت. جبهه ملی حزب راستگرای افراطی و یهودی ستیز را ژان ماری لوپن، پدر مارین لوپن تاسیس کرده بود.

 ژان ماری لوپن اولین بار در انتخابات سال ۲۰۰۲ فرانسه موفق شد در عین شگفتی راستگرایان افراطی را به مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری با کسب ۱۷ درصد آرا برساند. ژان ماری لوپن در مرحله دوم در مقابل ژاک شیراک قرارگرفت و بازهم به دلیل اتحاد گروه های راست میانه و چپ و جبهه آنان در مقابل راست افراطی، شیراک با کسب بیش از ۸۰ درصد آرا در مرحله دوم پیروز انتخابات شد.

انتخاب مجدد مارین لوپن باعث خوشحالی دیگر احزاب راست افراطی اروپایی نیز شد. از جمله فیدس، حزب متبوع ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان و فراتلی ایتالیا، برادری ایتالیا، به رهبری جورجیا ملونی. ملونی و سخنگوی حزب فیدس در توییتر انتخاب مارین لوپن را تبریک گفتند.

اغلب نظرسنجی ها در فرانسه نشان می دهند که مارین لوپن همچنان شانس اصلی رقابت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکایت امانوئل مکرون از مارین لوپن

مناظره تلویزیونی مارین لوپن و امانوئل ماکرون: حملات تند کاندیداهای دور دوم انتخابات فرانسه

محبوب‌ترین و منفورترین رهبران اروپا در نظرسنجی یورونیوز