قاچاقچیان انسان و مهاجران غیرقانونی؛ وقتی مانند کالا با مهاجران رفتار می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مهاجران در قایق
مهاجران در قایق   -  کپی رایت  AP Photo

در حالی که خشونت قاچاقچیان مهاجران اغلب تحت تعقیب قانونی قرار می‌گیرد اما مصونیت تقریبا کامل مهاجران غیرقانونی، واقعیت جدی دیگری است که در گزارش سازمان ملل برجسته شده است. مهاجران غیرقانونی اغلب قاچاقچیان را به تجاوز، ضرب و جرح و کار اجباری متهم می‌کنند.

جواد ۲۳ ساله در وین با یورونیوز گفت‌وگو کرد. او به باند قاچاقچیان در افغانستان پول داد تا کشور را از ترس طالبان ترک کند و به اتریش بروند.

وی می‌گوید: ‌«کسانی که نتوانستند با سرعت کافی بدوند، از سوی قاچاقچیان مورد ضرب و جرح قرار گرفتند و در گوشه‌ای رها شدند.»

جواد به همراه ۴۰ نفر دیگر که زنان و کودکان نیز بین آن‌ها بودند در یک قایق کوچک و فرسوده قرار گرفتند تا از دریای مدیترانه بگذرند. بیشتر مسافران شنا بلد نبودند.

وی روایت خود را اینگونه ادامه می‌دهد: «چون قایق آسیب دیده بود، آب وارد آن می‌شد. ما مجبور به درآوردن کفش‌های خود شدیم و از آن‌ها برای نجات خودمان استفاده کردیم.»

هر ساله هزاران مهاجر در دریا، بیابان و کانتینرها جان خود را از دست می‌دهند. برای ریشه‌یابی این موضوع، دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل، جریان‌های مهاجرتی از آمریکای مرکزی، آفریقا و مدیترانه را بررسی کرد.

مورگان نیکوت از دفتر مبارز با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد می‌گوید: «برخی از قاچاقچیان واقعا از این طریق تجارت بزرگی انجام می‌دهند و از آن برای رشوه دادن به مقامات استفاده می‌کنند و در واقع هیچ احترامی برای زندگی انسان‌ها قائل نیستند. آن‌ها گاهی اوقات می‌توانند مانند کالا با مهاجران رفتار کنند اما گاهی اوقات نمی‌فهمیم که چرا مهاجران زیر بار این خشونت‌ها می‌روند.»

سازمان ملل بارها عدم اقدام دولت‌های ذیربط را محکوم کرده است. مورگان نیکوت می‌گوید: «آنچه که ما انجام می‌دهیم کمک به کشورها برای داشتن قانون درست، آموزش قضات، دادستان و همه افراد در این زنجیره است. به‌طوری که آن‌ها بفهمند که چه خبر است.»

وی اضافه می‌کند: «آن‌ها باید به دنبال پیگرد قانونی مسئول این خشونت‌ها باشند.»