Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چراغ سبز اتحادیه اروپا به کمک ۳ میلیارد یورویی به ترکیه برای جلوگیری از ورود مهاجران

پلیس یونان در برابر پناهجویان در مرز با ترکیه/مارس ۲۰۲۰
پلیس یونان در برابر پناهجویان در مرز با ترکیه/مارس ۲۰۲۰ Copyright Giannis Papanikos/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Giannis Papanikos/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران اتحادیه اروپا روز جمعه به پروژه پرداخت سه میلیارد یورویی به ترکیه در چند سال آینده برای ادامه کمک به پناهجویان سوری در خاک این کشور و محافظت از مرزهای اروپا چراغ سبز نشان دادند.

آگهی

رهبران اتحادیه اروپا روز جمعه به پروژه پرداخت سه میلیارد یورویی به ترکیه در چند سال آینده برای ادامه کمک به پناهجویان سوری در خاک این کشور و محافظت از مرزهای اروپا چراغ سبز نشان دادند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان با تائید این خبر گفت که توافق پرداخت ۳میلیارد یوروی تکمیلی به ترکیه، علاوه بر پرداخت کمک‌های مشابه به اردن و لبنان، دو میزبان بزرگ میلیون‌های آواره جنگ داخلی سوریه صورت می‌گیرد. به گفته خانم مرکل، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا این پروژه را تعریف کرده و به‌زودی اجرایی خواهد شد.

در سال ۲۰۱۵ بیش از یک میلیون پناهجو که بسیاری از آنان از جنگ داخلی در سوریه و عراق گریخته بودند وارد اتحادیه اروپا شدند. بخش اعظم این گروه از پناهجویان پس از عبور از خاک ترکیه و ورود به جزایر شرقی و جنوبی یونان، راه خود را به سوی دیگر کشورهای اتحادیه اروپا ادامه دادند. این وضعیت، یکی از جدی‌ترین بحران‌های سیاسی در تاریخ اتحادیه اروپا را موجب شد و اثرات آن همچنان مشهود است.

اتحادیه اروپا و بسیاری از سازمان‌های مدافع حقوق پناهجویان ترکیه را به استفاده ابزاری از پناهجویان برای اعمال فشار بر اروپا متهم می‌کنند.

بروکسل پیش از این تلاش کرده بود تا با کمک ۶ میلیارد یورویی، پیشنهاد تسریع روند پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا و آزادی سفر شهروندان ترکیه، دولت رجب طیب اردوغان را به نگهداری پناهجویان پرشمار در مرزهای این کشور تشویق کند.

با این حال مشوق‌های پیشنهادی اروپا به آنکارا، راهی طولانی تا اجرایی شدن دارند، مذاکرات عضویت همچنان در نقطه آغازین مانده و ترکیه، هنوز بسیاری از شرایط پیمان سفر بدون ویزای شهروندانش به اروپا را فراهم نکرده است. با این همه، کمیسیون اروپا پرداخت کمک‌های مالی به ترکیه را همچنان ادامه می‌دهد.

ترکیه میزبان حدود ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار پناهجوی سوری است. لبنان و اردن هر یک صدها هزار آواره جنگ داخلی ده ساله سوریه را پناه داده اند. به جز مساله مهاجران، ترکیه یکی از کانون‌های نگرانی‌های جدی اتحادیه اروپا به‌ویژه بر سر مساله استخراج منابع انرژی از شرق دریای مدیترانه و به تبع آن، تنش‌های جدی با یونان و قبرس است.

خبرگزاری آسوشیتد پرس می‌گوید به نسخه‌ای از پیش نویس توافق شورای اتحادیه اروپا دست یافته است که براساس آن، کمیسیون حمایت مالی از ترکیه در ماجرای پناهجویان را «بسیار موثر و کارا» توصیف کرده و پیشنهاد کرده است که «۳میلیارد یوری تکمیلی از بودجه اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۴۰ به حمایت از ترکیه اختصاص یابد.»

به گزارش همین خبرگزاری در برنامه جدید «کمک مالی به برنامه‌های اجتماعی و اقتصادی نسبت به کمک‌های بشردوستانه کنونی اولویت خواهند یافت. مدیریت مهاجران و کنترل مرزها، به ویژه مرزهای شرقی ترکیه، مشمول این کمک‌ها خواهند شد.»

علاوه بر کمک ویژه ۳ میلیارد یورویی به ترکیه، یک بسته حمایت مالی تکمیلی ۲/۲ میلیارد یورویی به سه میزبان عمده پناهجویان در مرز ترکیه اختصاص خواهد یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه بیش از ۲۰۰ پناهجوی عمدتا افغان و ایرانی را در آب‌های دریای اژه بازداشت کرد

ترکیه در مرزش با ایران دیوار بتنی می‌کشد

قاچاقچیان انسان و مهاجران غیرقانونی؛ وقتی مانند کالا با مهاجران رفتار می‌شود