Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ترکیه بیش از ۲۰۰ پناهجوی عمدتا افغان و ایرانی را در آب‌های دریای اژه بازداشت کرد

عکس تزئینی از مهاجران در دریای اژه
عکس تزئینی از مهاجران در دریای اژه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گارد ساحلی ترکیه و سازمان بین‌المللی مهاجرت امروز چهارشنبه ۲۸ ژوئیه اعلام کردند که آنکارا یک قایق حامل بیش از ۲۰۰ مهاجر غیرقانونی افغان را در دریای اژه توقیف کرده است.

آگهی

گارد ساحلی ترکیه و سازمان بین‌المللی مهاجرت امروز چهارشنبه ۲۸ ژوئیه اعلام کردند که آنکارا یک قایق حامل بیش از ۲۰۰ مهاجر غیرقانونی افغان را در دریای اژه توقیف کرده است.

یکی از مقام‌های گارد ساحلی ترکیه گفت که از ۲۳۱ مهاجر سرنشین این قایق ۲۰۸ نفر افغانستانی هستند و دیگران تابعیت سوریه، ایران، اریتره و پاکستان را دارند. به گفته او مهاجران بازداشت شده قصد داشتند از طریق دریای اژه به ایتالیا بروند.

گارد ساحلی ترکیه همچنین دو تبعه این کشور که هدایت قایق حامل مهاجران غیرقانونی را بر عهده داشتند، بازداشت کرد. سرنشینان قایق هم توسط گارد ساحلی ترکیه به مرکز اخراج پناهجویان در شهر آیواجیک در غرب ترکیه منتقل شدند.

رهگیری قایق حامل پناهجویان در نزدیکی سواحل غربی ترکیه در حالی صورت گرفته است که خبرها از مهاجرت صدها شهروند افغانستان به شرق ترکیه حکایت دارند که از طریق ایران به این کشور می‌روند.

تلاش شهروندان افغانستان برای مهاجرت از این کشور با خروج نیروهای نظامی آمریکا و متحدان اروپایی اش از افغانستان و تشدید درگیری‌ها میان دولت مستقر در کابل و شبه نظامیان طالبان افزایش یافته است.

مهاجران افغان در سال‌های گذشته نیز برای رفتن به اروپا از ایران و ترکیه عبور می‌کردند اما افزایش تعداد مهاجران بازداشت شده در این ماه، بر نگرانی‌ها برای شروع موج جدید مهاجرت افزوده است.

مسئولان ترکیه هفته گذشته اعلام کردند طی ۱۰ روز هزار و ۵۰۰ مهاجر غیرقانونی را که اکثر آنها افغان بودند در نزدیکی مرز ایران بازداشت کرده‌اند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت وابسته به سازمان ملل متحد از حضور بیش از ۱۰۰ هزار پناهجوی افغان در ترکیه در سال گذشته خبر داده است.

هلوسی آکار، وزیر دفاع ترکیه پیشتر گفته بود که آنکارا از نزدیک هجوم مهاجران افغان برای ورود به کشورش را زیر نظر دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

به گزارش منابع خبری، ترکیه که در حال حاضر میزبان ۳.۷ میلیون پناهجوی سوری است، تصمیم دارد از موج جدید مهاجرت به این کشور جلوگیری کند.

از همین رو ترکیه در حال نصب یک دیوار بتنی ۶۳ کیلومتری در مرز خود با ایران است، مسیری که بسیاری از مهاجران غیرقانونی افغانستان از آنجا عبور می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ده‌ها نفر در ترکیه به اتهام حمله به پناهندگان سوری بازداشت شدند

چراغ سبز اتحادیه اروپا به کمک ۳ میلیارد یورویی به ترکیه برای جلوگیری از ورود مهاجران

علی‌اف در دیدار با اردوغان: جنگ به حل و فصل مشکل تاریخی قره‌باغ کمک کرد