جوان تراجنسیتی در آمریکا پس از ۷ سال در «جدال سرویس‌های بهداشتی» پیروز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکسی که گوین گریم، دانش‌آموز تراجنسیتی را در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد
عکسی که گوین گریم، دانش‌آموز تراجنسیتی را در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد   -  کپی رایت  AP Photo

دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه با عدم پذیرش درخواست تجدیدنظر مقامات آموزشی ایالت ویرجینیا بر حق یک دانش آموز تراجنسیتی برای استفاده از سرویس بهداشتی متناسب با هویتش مهر تائید زد.

گوین گریم، جوان تراجنسیتی هفت سال پیش جدال حقوقی خود با مقامات آموزشی ویرجینیا را برای استفاده از سرویس بهداشتی پسران در دبیرستان آغاز کرد. او که ۲۲ سال پیش با آلت جنسی مونث به دنیا آمد خود را یک مرد می داند. گوین گریم طی هفت سال گذشته از حق خود برای استفاده از سرویس بهداشتی پسران در دبیرستان دفاع کرده بود.

یک دادگاه تجدیدنظر فدرال سال گذشته در حکم خود آورده بود که دبیرستان محل تحصیل گوین گریم با محروم کردن او از دسترسی به سرویس بهداشتی پسران مقررات وضع شده در راستای ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز را نقض کرده است. مقامات آموزشی ویرجینیا از دیوان عالی ایالات متحده خواسته بودند که به درخواست آنها برای نقض حکم دادگاه تجدیدنظر رسیدگی کند. اما دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه با درخواست رسیدگی به این پرونده مخالفت کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نوجوانان تراجنسیتی باید بتوانند در آرامش از سرویس‌های بهداشتی استفاده کنند و از سوی مدارس یا منتخبان مردم تحقیر یا انگشت‌نما نشوند.
گوین گریم
جوان تراجنسیتی در آمریکا

قضات دیوان عالی آمریکا هنگام رد درخواست رسیدگی به پرونده ها دلایل خود را اعلام نمی کنند اما از ۹ قاضی این دیوان دو نفر گفته اند که با رسیدگی به این پرونده موافق بوده اند.

گوین گریم در واکنش به تصمیم عالی ترین نهاد قضایی آمریکا گفت: «خوشحالم که نبرد من برای به رسمیت شناخته شدن هویتم پس از این همه سال به پایان رسید.»

او افزود: «نوجوانان تراجنسیتی باید بتوانند در آرامش از سرویس های بهداشتی استفاده کنند و از سوی مدارس یا منتخبان مردم تحقیر یا انگشت نما نشوند.»

دولت فدرال آمریکا در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما بخشنامه ای صادر کرد که در آن به مدارس دولتی دستور داده شده بود که به دانش آموزان اجازه استفاده از سرویس های بهداشتی و رختکن های ورزشی متناسب با هویت جنسیتی شان را بدهند. دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده در ماه فوریه سال ۲۰۱۷ این بخشنامه را لغو کرد.

کشمکش بر سر دسترسی دانش آموزان تراجنسیتی به سرویس های بهداشتی مورد نظرشان به «جدال سرویس های بهداشتی» معروف شده است. این مساله طی سال های اخیر به یکی از منازعات حقوقی مهم بین لیبرال ها و محافظه کاران آمریکایی تبدیل شده بود.