دادگاه فرانسه زنی که ناپدری متجاوزش را کشت محکوم ولی آزاد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
والری باکو
والری باکو   -  Copyright  AP Photo

دادگاه فرانسه زنی را که به اتهام قتل ناپدری متجاوزش یک سال در زندان بود مقصر دانست اما رای به آزادی وی داد. والری باکو محکوم به تحمل چهار سال حبس شامل یک سال قطعی و سه سال تعلیقی بود.

هیئت منصفه دادگاه شهر «شالون سورسون» که پرونده این زن در آنجا در جریان بود، متهم را به دلیل آن که خودش سال‌ها «قربانی» تجاوز و آزار جنسی بوده، مستحق تخفیف در مجازات شناخت و این حکم را در واقع به صورت نمادین صادر کرد. حکم اولیه پیشنهاد شده ۵ سال حبس شامل یک سال قطعی و ۴ سال تعلیقی بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

به این ترتیب والری باکو ۴۲ ساله روز جمعه ۲۵ ژوئن (۴ تیر) اجازه خروج از زندان را به دست آورد.

دانیل پولت، ناپدری این زن وقتی که او تنها ۱۲ سال داشت به او تجاوز کرد. بعد از آن سال‌ها به تجاوز و آزار جنسی او ادامه داد و بعد هم شوهرش شد. والری می‌گوید که ناپدری و شوهرش او را به زور فاحشگی نیز واداشته بود و او از ترس کتک‌ها و آزارهای آن مرد به تمام خواسته‌هایش تن می‌داده است.

والری در سال ۲۰۱۶ با شلیک گلوله دانیل را کشت و جسد او را با کمک دو فرزند از چهار فرزندش پنهان کرد. دو فرزند او به همراه دوست پسر دخترش در سال ۲۰۱۹ به جرم معاونت در قتل به شش ماه حبس تعلیقی محکوم شدند.

کنشگران اجتماعی و مدافعان حقوق زنان حکم دیروز دادگاه فرانسه را دستاوردی در جهت دفاع از زنان قربانی تجاوز و آزار خانگی می‌دانند. عصر جمعه هنگامی که والری از صحن دادگاه خارج شد در بیرون از ساختمان با خبرنگاران و گروه دیگری از مردم و کنشگران روبرو شد که همگی او را تشویق می‌کردند و برایش دست می‌زدند.

ژانین بوناجونتا، وکیل والری گفته است که از این حکم راضی است و آن را به معنی «پیروزی عدالت» می‌شمارد.