نیکول پاشینیان برنده انتخابات زودهنگام ارمنستان شد

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان
نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان Copyright AP photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با پایان انتخابات پارلمانی در ارمنستان، نیکول پاشینیان، نخست وزیر موقت این کشور مدعی شد که ائتلاف تحت رهبری او توانسته رقبای خود را شکست دهد.

آگهی

با پایان انتخابات پارلمانی در ارمنستان، نیکول پاشینیان، نخست وزیر موقت این کشور مدعی شد که ائتلاف تحت رهبری او توانسته رقبای خود را شکست دهد.

بعد از اعتراضات گسترده نسبت به عملکرد دولت نیکول پاشینیان درآخرین دور جنگ قره‌باغ، ارمنستان برای پایان دادن به بن‌بست سیاسی روز یکشنبه  انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار کرد.

بنا بر اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات ارمنستان، بعد از شمارش ۷۵ درصد آرا، حزب پیمان مدنی آقای پاشینیان توانست ۵۵.۶۱ درصد آرا را به خود اختصاص دهد. همچنین ائتلاف انتخاباتی رقیب اصلی او یعنی رابرت کوچاریان، تنها موفق به کسب ۲۰ درصد آرا شده است.

کوچاریان، رئيس جمهوری پیشین این کشور، بلافاصله به اعلام این نتایج اعتراض و مدعی شد تقلب و تخلف انتخاباتی صورت گرفته است. 

در این انتخابات زودهنگام، حدود ۲۰ حزب سیاسی و همچنین چهار ائتلاف انتخاباتی شرکت داشتند اما رقابت اصلی میان نخست وزیر موقت کنونی یعنی پاشینیان و رئيس جمهوری پیشین این کشور یعنی روبرت کوچاریان بود.

کمیسیون مرکزی انتخابات اعلام کرده که در این دوره مشارکت نسبتا کم ۴۹ درصدی در کشور به ثبت رسیده که آقای پاشینیان توانسته رقبای خود را شکست دهد.

پاشینیان که در سال ۲۰۱۸ با یک انقلاب علیه الیگارشی حاکم بر ارمنستان به قدرت رسید پس از اینکه در جنگ ۶ هفته‌ای با جمهوری آذربایجان شکست خورد به شدت مورد اعتراض مردم و افکار عمومی قرار گرفت. در این جنگ که در اکتبر و نوامبر سال گذشته به وقوع پیوست، طرفین در نهایت با وساطت روسیه به درگیری‌ها پایان دادند و ایروان پذیرفت کنترل بخش‌هایی که این کشور سالها کنترل بر آنها را در اختیار داشت به باکو واگذار کند.

بعد از آن بود که تظاهرات گسترده و نسبتا پیوسته علیه پاشینیان در کشور برقرار شد و معترضان خواهان استعفای نخست وزیر شدند. با ادامه اعتراضات مردمی بالاخره قرار شد انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکایت ارمنستان از آذربایجان در دیوان بین‌المللی دادگستری؛ باکو: متقابلا شکایت می‌کنیم

استقبال ایرانی‌ها از واکسینه شدن در ایروان؛ هم به جیب گردشگری ارمنستان هم به کام دولت ایران

پاشینیان مردم ارمنستان را به شرکت در انتخابات زودهنگام فراخواند