شکایت ارمنستان از آذربایجان در دیوان بین‌المللی دادگستری؛ باکو: متقابلا شکایت می‌کنیم

سربازان ارمنی در قره‌باغ
سربازان ارمنی در قره‌باغ Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارمنستان پرونده شکایتی را به دیوان بین‌المللی دادگستری ارائه داده است که طبق آن، ایروان گفته است باکو معاهده بین‌المللی تبعیض نژادی را نقض کرده است.

آگهی

ارمنستان پرونده شکایتی را به دیوان بین‌المللی دادگستری ارائه داده است که طبق آن، ایروان گفته است باکو معاهده بین‌المللی تبعیض نژادی را نقض کرده است.

در مقابل سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان گفت که باکو از خود دفاع خواهد کرد و قصد دارد علیه ارمنستان پرونده مشابهی را به جریان اندازد.

نیروهای آذربایجان در نبرد سپتامبر تا نوامبر سال گذشته قبل از میانجیگری روسیه برای آتش‌بس نیروهای قومی ارمنی را از بخش‌هایی از مناطق تحت کنترل خود در دهه ۱۹۹۰ در منطقه قره‌باغ و اطراف آن بیرون راندند.

در این پرونده ارمنستان، آذربایجان را متهم کرد که ارمنی‌ها را «برای چندین دهه» تحت تبعیض نژادی قرار داده است و این امر بر خلاف کنوانسیون بین‌المللی رفع انواع تبعیض نژادی است که هر دو کشور آن را امضا کرده‌اند.

دادگاه جهانی با استناد به این شکایت گفت که جمهوری آذربایجان از زمان آتش‌بس ۱۰ نوامبر، به «قتل، شکنجه و سایر سواستفاده‌های از اسرای جنگی ارمنی، گروگان‌ها و سایر افراد بازداشت شده ادامه می‌دهد.»

در این شکایت اضافه شده است: «بنابراین ارمنستان از دادگاه درخواست می‌کند که آذربایجان را مسئول تخلف‌های خود … برای جلوگیری از آسیب‌های آینده بنامد.» ارمنستان همچنین از دادگاه خواسته است تا «جمهوری آذربایجان را به جبران صدماتی مجبور کند که قبلا ایجاد شده است.»

سخنگوی دولت آذربایجان گفت که این کشور در حال جمع آوری شواهدی درباره نقض حقوق بشر از سوی ارمنی‌ها علیه آذربایجانی‌هاست و ظرف چند روز آینده شکایت خود را به دادگاه ارائه می‌کند.

دادگاه جهانی که به‌طور رسمی به‌عنوان دیوان بین‌المللی دادگستری شناخته می‌شود، دادگاه سازمان ملل برای حل اختلاف بین کشورهاست. دادگاه هنوز مشخص نکرده است که آیا صلاحیت رسیدگی به این پرونده را دارد یا خیر.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیکول پاشینیان برنده انتخابات زودهنگام ارمنستان شد

بایدن: ایران به زودی به اسرائیل حمله می‌کند؛ آمریکا به دفاع از تل‌آویو متعهد است

تنها راهی که دشمنان ناپلئون می‌توانستند او را شکست دهند چه بود؟