Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آنتونیو گوترش برای یک دوره پنج ساله دیگر به دبیرکلی سازمان ملل متحد برگزیده شد

آنتونیو گوترش
آنتونیو گوترش Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنتونیو گوترش که از سال ۲۰۱۷ به عنوان رئیس سازمان ملل متحد مشغول به فعالیت است ضمن ادای سوگند، وعده داد بدون هر گونه وابستگی و کاملا مستقل از همه کشورها و سازمان‌های عضو عمل کند.

آگهی

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز جمعه به ابقای آنتونیو گوترش برای یک دوره پنج ساله دیگر در سمت دبیر کلی این سازمان رای داد.

بدین ترتیب نخست وزیر سابق پرتغال که تنها نامزد دبیر کلی سازمان ملل متحد بود با رأی اعضای مجمع عمومی بار دیگر از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۶ در رأس این نهاد مهم بین‌المللی قرار خواهد گرفت.

وی در نخستین سخنرانی پس از انتخاب مجدد به این سمت خواستار شکل‌گیری جهانی نوین شد که به گفته او حالا دیگر باید از تبعات همه‌گیری یک بیماری مرگبار درس‌ بگیرد.

آنتونیو گوترش که از سال ۲۰۱۷ به عنوان رئیس سازمان ملل متحد مشغول به فعالیت است پس از انتخاب دوباره طی مراسمی که در آن مارسلو ربلو دی سوسا، رئیس جمهوری پرتغال نیز حضور داشت ضمن ادای سوگند، وعده داد بدون هر گونه وابستگی و کاملا مستقل از همه کشورها و سازمان‌های عضو عمل کند.

آقای گوترش همچنین در بخش دیگری از سخنان خود «بزرگ‌ترین چالش» حال حاضر جهان را که به اعتقاد او «بزرگترین فرصت» نیز محسوب می‌شود، استفاده از بحران سلامت کنونی برای تغییر اوضاع و چرخش به سمت جهانی متفاوت خواند که در آن فرصت احیا و رونق دوباره برای همه به گونه‌ای عادلانه و پایدار مهیا شود و نیز راهی را به روی همه بگشاید که در آن بتوان از طریق همکاری‌های بین‌المللی فزاینده و موثر بر مسائل و مشکلات جهانی فائق آمد.

وی تاکید کرد که برای برداشتن این گام باید در جهت تقویت آنچه نتیجه بخش است تلاش کرد و نیز برای درس گرفتن از آنچه ناکارآمد خواهد بود شجاعت به خرج داد.

دبیر کل سازمان ملل متحد در این خصوص افزود: «این مسئله مسلتزم آن است که ما پیشگیری را در دستور کار خود قرار دهیم و آماده باشیم که اولویت اصلی را به معنای واقعی کلمه به نظام بین المللی اختصاص دهیم.»

گفتنی است که ماموریت مجدد آنتونیو گوترش به عنوان دبیرکل سازمان ملل متحد نه با رأی‌گیری بلکه با تشویق اعضای مجمع عمومی به نشانه تأیید قطعنامه تنظیم شده در این خصوص برای یک دوره پنج ساله دیگر تمدید شد.

این سیاستمدار ۷۲ ساله پرتغالی که پیش‌تر ریاست کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان را برعهد داشت قبل از رأی‌گیری در مجمع روز هشتم ژوئن نظر مثبت شورای امنیت را نیز دریافت کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

غیبت رهبران زن؛ گوترش نابرابری جنسیتی را بزرگ‌ترین چالش حقوق بشر خواند

آنتونیو گوترش؛ روح تازه ای در کالبد سازمان ملل؟

ایالات متحده و ژاپن خواستار پای کارآمدن «همه کشورها» برای ممنوعیت توسعه سلاح‌های هسته‌ای در فضا شدند