Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هشدار گوترش در شورای امنیت: فرصت طلبان آماده بهره‌برداری از بحران کرونا هستند

هشدار گوترش در شورای امنیت: فرصت طلبان آماده بهره‌برداری از بحران کرونا هستند
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«برخی گروه‌ها ممکن است با توجه به ضعف و فقدان آمادگی ناشی از همه گیری ویروس کرونا دست به حملات بیوتروریستی بزنند.»

آگهی

آنتونیو گوترش پنجشنبه شب طی سخنانی در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به صورت ویدیو کنفرانس و بدون حضور خبرنگاران برگزار شد بر لزوم یکپارچگی و اتحاد اعضای شورا برای مقابله با بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا در جهان تاکید کرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد در این خصوص تاکید کرد که بروز نشانه‌هایی دال بر وحدت و یکپارچگی و نیز عزم اعضای شورای امنیت برای مهار بحران کرونا در دوره پراضطراب کنونی از اهمیت زیادی برخوردار است.

آقای گوترش در ادامه سخنانش خطاب به پانزده کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد که از ابتدای بحران کرونا تاکنون دچار اختلاف دیدگاه و دسته‌بندی در شیوه و روش‌های مقابله با بحران شده‌اند،‌ تاکید کرد: «تعهد شورای امنیت برای کاستن از پیامد‌های بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ بر صلح و امنیت جهان بسیار حیاتی است.»

وی در بخش دیگری از این سخنان تصریح کرد: «ما باید برای شکست دادن این بیماری همه گیر با یکدیگر همکاری کنیم و این به معنی تقویت همبستگی میان اعضا است.»

آنتونیو گوترش تاکید کرد که جهان اینک با سخت‌ترین آزمون از زمان تاسیس سازمان ملل متحد تاکنون مواجه شده و بحران شیوع کرونا می‌تواند صلح و امنیت جهانی را به شکل غیر قابل تصوری مورد تهدید قرار دهد.

دبیر کل سازمان ملل متحد در ادامه شیوع کرونا در کشورهایی که دچار مناقشه و بحران هستند را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد که این شرایط مي‌تواند به عنوان بهانه‌ای به افزایش خشونت‌ها دامن بزند و بدین ترتیب فرصت و زمینه لازم برای اقدام موثر جهت جلوگیری از شیوع بیماری کووید ۱۹ از بین برود.

وی همچنین شرایط کنونی را فرصتی مناسب برای بهره‌برداری گروه‌های تروریستی قلمداد و تصریح کرد که در زمان درگیر بودن اغلب دولت‌ها با بیماری همه گیر کووید ۱۹ احتمال افزایش این حملات وجود دارد و حتی برخی گروه‌ها ممکن است با توجه به ضعف و فقدان آمادگی ناشی از همه گیری ویروس کرونا دست به حملات بیوتروریستی بزنند.

تاثیر بحران کرونا بر مسائل حقوق بشری از جمله فراهم شدن زمینه افزایش موارد نفرت پراکنی و رشد دیدگاه‌های نژادپرستانه و افراطی بخش دیگری از سخنان هشدار آمیز آنتونیو گوترش در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات شورای امنیت برغم همه‌گیری ویروس کرونا الکترونیکی برگزار نمی‌شود

شیوع کرونا؛ ترامپ: مشکلی با ارسال تجهیزات پزشکی به ایران ندارم

ائتلاف تحت رهبری عربستان برای مقابله با شیوع کرونا در یمن آتش‌بس اعلام کرد