Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

فرانسه درصدد جلب نظر متحدانش برای جمع‌آوری کمک مالی به ارتش لبنان است

ارتش لبنان
ارتش لبنان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لیره لبنان از اواخر سال ۲۰۱۹ تاکنون بر اثر بحران مالی ۹۰ درصد ارزش خود در برابر دلار آمریکا را از دست داده است. از زمان جنگ داخلی لبنان که از ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ طول کشید، تاکنون این بزرگ‌ترین تهدید برای ثبات در این کشور بوده است.

آگهی

فرانسه در صدد آن است که با جلب نظر شرکایش و دیگر قدرت‌های جهانی، برای ارتش لبنان کمک مالی فوری جمع‌آوری کند.

یک مقام فرانسوی روز چهارشنبه ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) گفت قدرت‌های جهانی در جلسه روز پنجشنبه تلاش خواهند کرد ده‌ها میلیون دلار کمک اضطراری برای ارتش لبنان جمع‌آوری کنند تا از ورشکستگی ارتش این کشور به دلیل وخیم‌تر شدن بحران اقتصادی و سیاسی جلوگیری شود.

پاریس که تاکنون تلاش جهانی برای کمک‌رسانی به مستعمره پیشین خود را هدایت کرده است، پس از تلاش‌های ناموفق برای متحد ساختن دولتمردان لبنانی و پایان دادن به دعواهای سیاسی داخلی برای تشکیل دولت جدید و انجام اصلاحات، اکنون با افزایش فشار بر آنها سعی دارد تا زمینه را برای جذب کمک‌های جهانی به این کشور فراهم کند.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

در میان نیروهای مسلح لبنان، نارضایتی از کاهش دستمزدها که خود نتیجه افزایش قیمت دلار و سقوط ارزش پول داخلی است، در حال گسترش است. فرانسه برای مقابله با این مشکل، روز پنجشنبه ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد) نشستی مجازی با گروهی از شرکایش، آمریکا، روسیه، چین، قدرت‌های اروپایی و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس برگزار می‌کند.

لیره لبنان از اواخر سال ۲۰۱۹ تاکنون بر اثر بحران مالی ۹۰ درصد ارزش خود در برابر دلار آمریکا را از دست داده است. از زمان جنگ داخلی لبنان که از ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ طول کشید، تاکنون این بزرگ‌ترین تهدید برای ثبات در این کشور بوده است.

ژوزف عون، رئیس ستاد ارتش لبنان در سفر خود به فرانسه در ماه مه، نسبت به شرایط تحمل‌ناپذیر فزاینده‌ای که در آن دستمزدها پنج تا شش برابر کمتر شده و نظامیان را مجبور به یافتن شغل دوم یا استعفای کامل از ارتش کرده، هشدار داد.

آسوشیتدپرس
ژوزف عون (راست)، فرمانده ارتش لبنان و فرانسوا لوکوانتر (چپ) رئیس ستاد ارتش فرانسهآسوشیتدپرس

یک مقام وزارت نیروهای مسلح فرانسه که خواست نامش فاش نشود، به خبرنگاران گفت: «ارتش لبنان یکی از ستون‌های این کشور است و باید مراقب باشد که وضعیت امنیتی کشور رو به زوال نرود. بنابراین کمک به ارتش برای انجام مأموریت‌هایش، یک فوریت است.»

این مقام مسئول با تأکید بر این که نوع حمایت در نظر گرفته شده برای لبنان فقط یک راه حل موقتی است، افزود که هدف از کنفرانس روز پنجشنبه تنها جذب کمک برای پرداخت دستمزد ارتشی‌ها نیست، بلکه شامل کمک‌های دیگر در زمینه مواد غذایی، لوازم پزشکی، لوازم یدکی ادوات نظامی و حتی سوخت هم خواهد بود.

از مدت‌های پیش تاکنون نوع نگاه به ارتش به عنوان یکی از معدود نهادهایی در لبنان بوده است که می‌تواند غرور ملی را به وجود آورد و اتحاد ایجاد کند. فروپاشی ارتش در آغاز جنگ داخلی و مرزبندی‌های فرقه‌ای منجر به سقوط لبنان و تشکیل حکومت شبه نظامیان شد.

مقام مسئول فرانسوی در پاسخ به این پرسش که آیا ابتکار فرانسه می‌تواند ارتش را در طولانی مدت نجات دهد، گفت: «شما تا هنگامی که در اورژانس بیمارستان هستید، به این فکر نمی‌کنید که طی دو یا سه ماه آینده به چه مقدار خون نیاز دارید. اینجا هم همان است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست فرانسه از اتحادیه اروپا: مسئولان لبنانی را تحت فشار قرار دهید

کشف گورهای مرموز باستانی از اسب‌های متعلق به ۲ هزار سال پیش در فرانسه

پیک‌نیک در شانزه‌لیزه؛ ۴ هزار برنده خوش‌شانس سبد‌های رایگان غذا دریافت کردند