Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فرانسه: لبنان در حال فروپاشی است، اروپا کاری کند

بحران و اعتراض در لبنان
بحران و اعتراض در لبنان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«فرانسه مایل است كه در مورد مسئله لبنان بحث شود. این کشور در حال منزوی و چند پاره شدن است. وقتی کشوری در حال سقوط است، اروپا باید آماده باشد.»

آگهی

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه می‌گوید لبنان در حال فروپاشی است و اروپا باید وارد عمل شود.

لودریان با ذکر این موضوع در آستانه نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت که قصد دارد توجه این دیپلمات‌ها را به لزوم یافتن راه حلی برای بحران اقتصادی و سیاسی در بیروت جلب کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

یکی از موضوعات مهم در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا که قرار است روز دوشنبه ۲۲ مارس (۲ فروردین) در بروکسل برگزار شود، یافتن راه حلی برای بحران داخلی لبنان است.

لبنان از مستعمرات پیشین فرانسه است و دولت پاریس همواره در تلاش‌های بین المللی برای حمایت از این کشور و حفظ ثبات در آن پیشتاز بوده است.

دولت لبنان در حال حاضر درگیر عمیق‌ترین بحران سیاسی و اقتصادی داخلی از زمان جنگ داخلی در سال ۱۹۹۰ تاکنون است. سیاستمداران این کشور با وجود تلاش هفت ماهه برای ترسیم نقشه راه اصلاحات یا تشکیل دولت جدید به منظور جلب کمک‌های بین‌المللی، هنوز نتوانسته‌اند به موفقیتی دست یابند.

این بحران در روزهای اخیر با افزایش شدید قیمت دلار و افت ارزش پول ملی در کشور شتاب گرفته، به طوری که برخی فروشگاه‌های مواد غذایی به دلیل کمبود کالا به طور موقت تعطیل شده‌اند. میشل عون، رئیس جمهوری لبنان قرار است روز دوشنبه به منظور چاره‌جویی برای بحران سیاسی و بن بست تشکیل دولت با سعد حریری، نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه دیدار کند.

لو دريان هنگام ورود به نشست وزرای خارجه اتحاديه اروپا گفت: «فرانسه مایل است كه در مورد مسئله لبنان بحث شود. این کشور در حال منزوی و چند پاره شدن است. وقتی کشوری در حال سقوط است، اروپا باید آماده باشد.»

دیپلمات‌های فرانسوی و غربی گفته‌اند که فرانسه پس از ماه‌ها بن بست سیاسی در لبنان، اکنون آماده است تا درباره احتمال تحریم‌ مقامات ارشد لبنان در سطح اروپا یا در سطح ملی گفتگو کند، هرچند که این موضوع را نیازی فوری نمی‌داند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لبنانی‌های خشمگین در اعتراض به مشکلات اقتصادی لاستیک آتش زدند

ضیافت شام با چاشنی سیاست؛ ماکرون و حریری موانع تشکیل دولت جدید لبنان را بررسی کردند

پاسخ سرویس دیپلماتیک اروپا به یورونیوز همزمان با انتقادها از حضور مورا در تحلیف پزشکیان